KAHVE BAHANE, SEYAHATLER ŞAHANE

Yeme ve İçme

VİETNAM, NORVEÇ, İSVEÇ, MACARİSTAN – YUMURTALI KAHVE

Belki de kahve türleri arasında en ilginci olan yumurtalı kahve, tahmin edilenden çok daha büyülü bir lezzete sahip. En çok Vietnam’da tüketilen yumurtalı kahveye Norveç, İsveç ve Macaristan gibi ülkelerde de rastlamak mümkün. Ama bizce en özgün ve en lezzetli olanı Vietnam’da yapılanı. Yapanın ustalığına ve özgünlüğüne göre kullanılan malzeme bir eksik bir fazla olsa da, genel itibariyle yumurtalı kahvenin şöyle yapıldığını söyleyebiliriz; yumurtanın sarısına toz şeker eklenerek 5 dakika kadar çırpılır. Karışıma dünyaca ünlü Vietnam kahvesi eklenir ve sıcak olarak tüketilir. Reçel ve sütün de isteğe göre kullanıldığı bu kahve aynı zamanda tam bir protein deposu.

vietnam-kahvesi-yumurtali-kahve-seyahat

BAHARATLI KAHVE – FAS

Büyülü berberi kültürünün günümüze taşıdığı en özgün lezzetlerden biri hiç şüphesiz baharatlı kahvedir. Fas’a dair bilinen her şeyin içinde mutlaka biraz baharat vardır. Yemekte, tedavide, boyada ve birçok farklı alanda sıkça tüketilen baharatın en çok yakıştığı ürünlerden biri olan kahve, argan yağı ile birlikte Fas turları sırasında en çok ilgi gören ürünlerden biri. İçinde karabiberden muskata, susamdan tarçına kadar çeşit çeşit baharatın bulunduğu kahve, Fas’ın her noktasında kolayca bulunabilir.

bahartli_kahve_fas

PHARİSAER – ALMANYA 

Bir kahvenin ait olduğu ülkeyle ne denli bütünleşebileceğinin en güzel örneği bir Türk kahvesi, iki Almanya’nın Pharisaer’ıdır. Kahve ailesinin hiç şüphesiz efsanelerinden olan Pharisaer, kahve ile alkol kültürünün naif birleşiminden oluşuyor. Rom, çırpılmış krema ve filtre kahvenin muhteşem uyumunu Almanya’nın bohem sokaklarında tatmak da işin en güzel yanı.

almanya-pharisaer-kahve-rom-krema-filtre

BUNA – ETİYOPYA

Ucundan kıyısından kahve ile biraz alakası olan herkes, Etiyopya’nın bu işin ana vatanlarından biri olduğunu bilir. Tüm dünyada en ünlü zincir markaların kullandığı Etiyopya kahveleri, anavatanında öyle tüketiliyor ki, abart mı yoksa keyif mi ayırt etmek zor. Bizdeki yoğun çay tüketimine oldukça benzeyen bunanın yapışlı da içimi de bir ritüel. İbikli büyük bir kapta hazırlanıp kömür ateşinde bolca pişirilen buna, küçük fincanlar ile servis ediliyor ve genelde bir fincan yeterli olmuyor.

buna-etiyopya-kahve-kozde

ÇAYLI KAHVE – ÇİN

Türkler olarak en çok övündüğümüz alışkanlıklarımızdan biri şüphesiz bir taşla iki kuş vurmaktır. Bunu başka milletlerden insanlar yaptığında ise hiç kıskanmaksızın benimser, sahipleniriz. Çin’de oldukça sık tüketilen çaylı kahve de bunlardan biri. Sütle hazırlanmış çayın içine atılan kahve çekirdekleri, ortaya öyle güzel bir lezzet çıkarıyor ki, bağımlısı olmamak elde değil. Hong Kong’da tahmin edilen fazla tüketilen bu kahveye özellikle çay tutkunu Türkler bayılıyor.

cayli-kahve-cin-seyahat

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle