Kamp yaparken nelere dikkat edilmeli?

kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler Seyahat İpuçları

Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler yapılan mevsime, şartlara ve bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Kamp yaparken kamp ekipman ve malzemelerimiz çok önemli bir yere sahiptir. Karşılaşabileceğimiz zorluk ve ihtiyaçlarımız için kamp çantamız ve ekipmanlarımız bize eşlik edeceği için bu konu üzerinde özenle durmakta çok fayda var. Başta çadırımız, uyku tulumumuz, giyeceklerimiz ve besinlerimiz olmak üzere bulunduğumuz bölgeye göre planlamak kamp konforumuzu artıracaktır.

Kamp alanları dışında ve yerleşime uzak yerde yapılacak kamplar için tuvalet ve duş konusunda önemler almak gerekebilir. Karavan eşliğinde yapılacaksa bakım onarım ve kontrolleri yapılması gerekiyorsa bunlar yapılarak yola çıkılmalıdır. Taşınabilir duş kabin çadırları, tuvalet ve duş ekipmanlarından ihtiyacımız doğrultusunda edinmekte fayda vardır. Kış mevsimin de yapılacak kamplarda hava şartları göz önünde bulundurmalıdır. Yıldırım düşmesi tehlikesine karşı temkinli olunmalı yıldırımı çekebilecek ürünleri vücudumuzdan uzak tutmalı, yıldırım tehlikesi var ise çadır için de durmaktan kaçınmalıyız.

Vahşi hayvanlara karşı korunmak için çadır için de besin bulundurmamaya dikkat etmeli korunaklı bir şekilde ağaçlara ve yüksek yerlere asmakta fayda var. Besinleri termal çanta ve dolaplarda saklamak ısı, hava, nem vb. korumak için önemlidir. Bulunduğumuz yerde telefon çekmeyebilir çeken mesafede yakınlarımıza konum atıp yön bildirmekte oldukça önem taşır.

İlk defa kamp yapanların bilmesi gerekenler neler?

İlk defa kamp yapmayı deneyimleyecek olanlar bu konuda daha önce tecrübe edinmiş kişilerin deneyimlerini dinlemesi yollarına ışık tutacaktır. Kamp öncesinde kış kampı yapmak isteyenler su geçirmez çadır edinmeli, uygun uyku tulumu seçimi tercih etmeli ve mümkünse daha önce kamp yapmış veya özel kamp alanlarını tercih etmelerin de fayda vardır. Alerjileri varsa bunun için önlem almalı ve doktorlarına danışmalılardır. İlaç kullanımları olanlar ilaçlarını yanında bulundurmalı mevcut hastalık ve ameliyat geçirdilerse bunları kan grupları ile bir kâğıda yazmaları büyük önem taşır.

Kamp malzemeleri neler?

Çadır, mat, uyku tulumu, mevsimine göre kıyafetler, yağmurluk, kamp sandalyesi, kişisel hijyen ürünleri (havlu, sabun, şampuan, diş macunu, diş fırçası, tarak, peçete, ıslak mendil, poşet, iç çamaşırı, pet, çatal, kaşık, bıçak, bardak, tabak vb.), ilk yardım çantası, düdük, fener, ilaç, termal battaniye, sinek ilacı,  konserve yiyecekler, su ve ihtiyaca isteğe göre besinler.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle