Kanarya Adaları’nda Tropik Rüya

kanarya adaları nerede Gezi Rehberi

İspanya’ya yakın bulunan ancak Atlas Okyanusu’nda özerk bir yönetime sahip olan Kanarya Adaları tam olarak bir doğal harika.

Kanarya Adaları için söylenen bütün güzel sözler gerçekten buranın hak ettiği bir şey. Toplam 7 ada ve birkaç küçük adacıktan oluşan bu yer her misafirini kendine hayran bıraktırıp, tekrardan gelmek için hayaller kurdurtan cinsten. Henüz Türkiye’den Kanarya Adaları’na direkt uçuş bulunmamaktadır. İspanya üzerinden aktarmalı uçuş ile bu doğa harikası yere ulaşabiliyorsunuz. Tatil planı için burayı seçenlerin asla pişman olmadığı tam tersine bunca yıldır uğramadıkları için pişmanlık yaşadıkları Kanarya Adaları adeta dünyadaki cennet.

Tenerife

22 yerel belediyeden oluşan bu ada eskiden Kanarya Adaları’nın başkenti ünvanını elinde bulunduruyordu. En çok ziyaretçi alan yerlerden birisi olan Tenerife ekstrem su sporları konusunda öne çıkıyor. Su dalışı, rüzgar sörfü gibi her yerde yapılması mümkün olmayan bu ekstrem sporları doğa harikası Tenerife’de yapmanız mümkün. Dünyanın her yerinden Tenerife Karnavalı ile de ziyaretçi çeken bu ada doğal güzellikleri ile öne çıkıyor ve size eşsiz zamanlar vaad ediyor. Her yıl ortalama 5.5 milyon turistin uğradığı bu eşsiz yer herkesi kendine hayran bırakıyor.

Lanzarote

Genellikle ılıman iklime sahip olan, çıplak göz ile bakıldığında hiçbir yeşillik görülmeyen hatta çöl gibi gözüken Lanzarote kendine has özellikleri, muhteşem denizi ve şık kaktüsleri ile bizleri büyülüyor. Kumsal görünümü olarak büyüleyici olan adanın beyaz ve şirin evleri ve evlerinde süs olarak kullandıkları adaya has kaktüsler insanı mutlu ediyor ve kendine hayran bırakıyor. Volkanik dağların, ağaçsız görüntüsünün, muhteşem denizinin ve şık süslemelerinin bulunduğu bu adanın iklimi de son derece yaşamaya uygun. Hava da deniz de ılıman ve bu gelen misafirleri çok memnun ediyor.  Burada gezebileceğiniz volkanik parklar ve yeşilden yoksun görüntüsünün yanı sıra bazı şarap bağları bulunmakta. Dalga sörfü yapmak ve öğrenmek isteyenlerin de uğrak adreslerinden birisi olmayı başarıyor Lanzarote.

Gran Canaria

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri ile de öne çıkan ve merkezinde bir çok alışveriş merkezi, otel, kafe ve mağaza gibi modern yapıları bulunduran Gran Canaria misafirlerini büyülümeyi başarıyor. La Cueva pintada 2000 yıl önce yapılmış kaya resimleri bulunan ve ana maddesi tüf olan bir mağara. Tarih severler için bakılması gereken noktalardan birisi özelliğini taşıyan ada birbirinden ilginç doğal anıtları da bünyesinde bulunduruyor. Maspalomas Tepeleri okyanusun kıyısında bulunan kum tepeleridir görkemli ve güzel gözükmesinin yanı sıra adaya farklı bir hava katıyorlar. Adada bulunan bazı kaleler yakın zamanda restore edilerek sergi ve müze gibi işlevler için halka açılmıştır. Tatilini sadece plaj ve denizde geçirmek istemeyenler biraz da tarihi güzellikleri bulunan şehirlere karışarak geçirmek isteyenler için uğrak adreslerden birisi.

La Gomera

Kanarya Adaları’nın en batısında yer alan La Gomera, çiftçiliğe ev sahipliği yapıyor. Yerli halkın çifçilik ile uğraştığı ve elde ettiği ürünleri ihraç ettiği bir düzen içerisinde giden ada misafirlerine benzersiz doğal güzellikleri sunuyor. Adeta kocaman bir köy olan ancak asla tatil merkezi olmasından da ödün vermeyen adada ziyaretçiler; dağda bisiklet turu, tüplü dalış, balık avı yapabilirler. Tarihi kilise ve mekanları gezmek isteyen misafirler içinde onlarca seçenek bulunmaktadır. Adanın bir de balıkçı köyü bulunmaktadır. El sanatları atölyesi dahi bulunan ada adeta köy, modern, sanat hayatlarının karması olmuş ve misafirlerine eşsiz doğal güzellikleri sunmanın yanında bir de eğlenerek vakit geçirebilecekleri ve birbirlerine hatıralar yapabilecekleri ya da satın alabilecekleri yerler sunmaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle