Kapadokya Yamaç Paraşütü – Kapadokya Paragliding

Güzel atlar diyarı Kapadokya insanı büyüleyen birçok tarihi ve doğal oluşuma sahip. Peribacaarı, yeraltı şehirleri, tarihi yapıları derken Kapadokya’nın her köşesinde etkilenecek bir şey buluyorsunuz. Dünyaca ünlü bir yer haline gelmiş ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış Kapadokya’da sadece gezilecek yerler değil yapılacak keyifli ve eğlenceli onlarca aktivite de var. Kapadokya’nın en meşhur olayı devasa uçan balonlar ile yapılan yaklaşık 1 saatlik yolculuk. Günün ağarmasıyla beraber havalanan sıcak hava balonlarının verdiği hissin kelimelerle ifadesi oldukça zor. Peribacalarını, Ortahisar Kalesi’ni ve bu doğa harikası yerin önemli bir bölümünü yukarıdan izlemek çok heyecan verici. Diğer yandan yıllar içinde turistik faaliyetlerin iyice artmasıyla Kapadokya’nın doğal koşullarına uygun başka aktiviteler de gerçekleştirilmeye başlamış. Jeep safari ve at binme gibi doğa faaliyetleri Kapadokya’yı başka bir şekilde keşfetmenizi sağlıyor. Bunlara kıyasla çok daha yeni olan seçeneklerden bir tanesi de Kapadokya’da yamaç paraşütü. 2016 yılında faaliyete başlayan Kapadokya paragliding etkinlikleri yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Kapadokya’nın efsanevi güzelliğe sahip tepelerinden kendinizi bırakıp bu doğa harikası yere […]

Kapadokya Yamaç Paraşütü – Kapadokya Paragliding

Güzel atlar diyarı Kapadokya insanı büyüleyen birçok tarihi ve doğal oluşuma sahip. Peribacaarı, yeraltı şehirleri, tarihi yapıları derken Kapadokya’nın her köşesinde etkilenecek bir şey buluyorsunuz. Dünyaca ünlü bir yer haline gelmiş ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış Kapadokya’da sadece gezilecek yerler değil yapılacak keyifli ve eğlenceli onlarca aktivite de var. Kapadokya’nın en meşhur olayı devasa uçan balonlar ile yapılan yaklaşık 1 saatlik yolculuk. Günün ağarmasıyla beraber havalanan sıcak hava balonlarının verdiği hissin kelimelerle ifadesi oldukça zor. Peribacalarını, Ortahisar Kalesi’ni ve bu doğa harikası yerin önemli bir bölümünü yukarıdan izlemek çok heyecan verici. Diğer yandan yıllar içinde turistik faaliyetlerin iyice artmasıyla Kapadokya’nın doğal koşullarına uygun başka aktiviteler de gerçekleştirilmeye başlamış. Jeep safari ve at binme gibi doğa faaliyetleri Kapadokya’yı başka bir şekilde keşfetmenizi sağlıyor. Bunlara kıyasla çok daha yeni olan seçeneklerden bir tanesi de Kapadokya’da yamaç paraşütü. 2016 yılında faaliyete başlayan Kapadokya paragliding etkinlikleri yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Kapadokya’nın efsanevi güzelliğe sahip tepelerinden kendinizi bırakıp bu doğa harikası yere bakarken süzülmenin keyfi uçan balonlarla kıyaslanamaz bile. Kapadokya’nın altyapısının yamaç paraşütü için gayet yeterli ve elverişli olduğu kesinleştikten sonra yamaç paraşütü faaliyetlerinde başlandı ve beklenildiği gibi çok fazla ilgi gördü. Peki, Kapadokya yamaç paraşütü size neler sunuyor?

Kapadokya Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgiler

Kapadokya yamaç paraşütü için hizmet veren birkaç firma var. Kapadokya’ya gittiğinizde turizm acentelerinden veya gitmeden internet üzerinden iletişime geçerek önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kapadokya’da yamaç paraşütü yapabilmeniz için elbette hava koşullarının elverişli olması gerekiyor. Bu nedenle rezervasyon yaptırmış olsanız bile elverişsiz olduğu belirlenen durumlarda Kapadokya balonlarında olduğu gibi uçamama ihtimaliniz var. Uçuş için belirleyici faktör olan 30 km rüzgar hızının altında olmasıdır. Yani sezonun ortasında Haziran, Temmuz’da gittiğinizde uçuş yapamama ihtimaliniz varken Aralık’ta gittiğinizde sorunsuz bir şekilde uçabilirsiniz.

Yamaç paraşütüyle uçmak için herhangi bir eğitiminiz olmasına gerek yok. Gerekli bilgiler uçuş öncesi size veriliyor ki uçuşlar profesyonel eğitmenler ile beraber de gerçekleştiriliyor.

Uçuş yapmak kadar uçuş yapacağınız bölgeye giderken de yüksek adrenalin yaşayacağınızı unutmamanız gerekiyor. Yamaç paraşütüyle uçacağınız tepeye araçla ulaşılabildiği gibi vinç sistemiyle de çıkabiliyorsunuz. Sadece 5 dakika içinde kendinizi 850 metre yükseklikte buluyorsunuz.

Kapadokya Paragliding (Yamaç paraşütü) Yapılamayan Durumlar

Kalp rahatsızlığı, astım hastalığı ve hamilelik riski olan, 100 kilo ve üzerindeki kişiler yamaç paraşütü yapamaz.

Kapadokya Paragliding Tandem Uçuş Nedir

Tandem uçuş iki kişilik uçuş anlamında gelmektedir. Yamaç paraşütü size eşlik eden profesyonel bir pilot tarafından yönetilir. Yolcuyla pilotu bağlayan terazi adı verilen bir sistem vardır. Uçuşa hazırlık sırasında pilot, rüzgar gelince kanadı kaldırarak paraşütün havayla dolmasını sağlar. Artık uçuşa saniyeler kaldığını belirten bu anın ardından yetkililerin size belirttiği şekilde adımlar atar ve kendinizi bir anda gökyüzünde süzülürken bulursunuz.

Kapadokya Yamaç Paraşütü Uçuş Süresi

Kapadokya yamaç paraşütü süresi akrobasi uçuşları yaklaşık 15 dakika sürüyor. Seyir uçuşları ise 10-20 dakika arasında değişiklik gösterebiliyor. Kapadokya paragliding uçuşları sabah 8’den gün batımına kadar devam ediyor. Yine de özellikle tatil döneminde Kapadokya’ya geldiyseniz yoğunluk nedeniyle yer bulamama ihtimaliniz çok yüksek. O nedenle rezervasyon yaptırmayı kesinlikle unutmayın.

Kapadokya yamaç paraşütü yapmak isteyen Avanos, Ürgüp, Göreme, Kozaklı, Acıgöl, Derinkuyu, Ortahisar, Gülşehir gibi bölgelerde konakladığınızda turizm firmaları transfer hizmeti veriyor. Kimi sizi belirli bir buluşma noktasından kimiyse eğer anlaşmalıysa otelinizden konforlu araçlarla alarak uçuş bölgesine götürüyor.

Kapadokya’da mutlaka deneyimlenmesi gereken aktivitelerden birisi olan yamaç paraşütü yaz kış yapılabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi önemli olan konu rüzgar hızının 30 km’yi aşmaması. Kışın uçmayı tercih ederseniz karlarla kaplanarak daha gizemli ve muhteşem bir görünüme sahip Kapadokya’ya şahit olacaksınız. Yazın ise gezdiğiniz veya gezeceğiniz yerleri net bir şekilde tepeden görerek bir kez daha Kapadokya’ya hayran kalacaksınız. 

Kaynak: kapadokyadayim.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.