Kaş’ta Gezilecek Yerler Listesi

Kendi kendinize veya bir dostunuzla; tüm stresinizi çıplak ayaklarınızla kumda bırakıp, antik manzara eşliğinde denize girebileceğiniz şahane bir önerim var: Kaş’ta gezilecek yerler. Kaş’ta gezilecek yerler tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır. Kaşta tatil eğer imkan dahilindeyse o imkanın peşinden hiç düşünmeden koşmaya değecek harika bir deneyim. Kaş deneyimimde; insan ruhunun sadece estetik ve kültürel anlamda, damağında kalan tatları anlatmaya çalışsam, ciddi bir kitap çalışmasına girmem gerekir. Sizlere tekrarı için kendime söz verdiğim ve bu sözümü kesinlikle tutacağım Kaş’ta görülmesi gereken yerleri anlatmak istiyorum. Patara Plajı Tabiki rotanızın öncelik sıralaması sizin istekleriniz doğrultusunda gelişecektir. Ancak ben her yeni gelenin yaptığı gibi önce en etkili stresle veda yöntemi olan denize girme etkinliğini tercih ettim ve Kaş’ın en uzun ve ipekvari kuma sahip plajını tercih ettim. Böylece kendime, diğer kültürel gezilerim için harika bir mental zemin oluşturdum. Patara Antik Kenti Denizaşırı ilişkilerini ticaretle harmanlayıp, medeniyetlerini çağdaşlarının çok ötesine taşıyan Likyalıların yönetimsel olarak demokrasiye yakın, […]

Kaş’ta Gezilecek Yerler Listesi

Kendi kendinize veya bir dostunuzla; tüm stresinizi çıplak ayaklarınızla kumda bırakıp, antik manzara eşliğinde denize girebileceğiniz şahane bir önerim var: Kaş’ta gezilecek yerler.

Kaş’ta gezilecek yerler tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır. Kaşta tatil eğer imkan dahilindeyse o imkanın peşinden hiç düşünmeden koşmaya değecek harika bir deneyim. Kaş deneyimimde; insan ruhunun sadece estetik ve kültürel anlamda, damağında kalan tatları anlatmaya çalışsam, ciddi bir kitap çalışmasına girmem gerekir. Sizlere tekrarı için kendime söz verdiğim ve bu sözümü kesinlikle tutacağım Kaş’ta görülmesi gereken yerleri anlatmak istiyorum.

Patara Plajı

Tabiki rotanızın öncelik sıralaması sizin istekleriniz doğrultusunda gelişecektir. Ancak ben her yeni gelenin yaptığı gibi önce en etkili stresle veda yöntemi olan denize girme etkinliğini tercih ettim ve Kaş’ın en uzun ve ipekvari kuma sahip plajını tercih ettim. Böylece kendime, diğer kültürel gezilerim için harika bir mental zemin oluşturdum.

Patara Antik Kenti

Denizaşırı ilişkilerini ticaretle harmanlayıp, medeniyetlerini çağdaşlarının çok ötesine taşıyan Likyalıların yönetimsel olarak demokrasiye yakın, karar meclisinin toplantı adresi olan ihtişamlı kent Patara… Diğer Likya kentleri arasında ticaretin başlangıç noktası olduğu için bir nevi antik emtia borsası merkezine dönüşen Patara,meclisteki en önemli oya sahip olan şehir devletiydi. Coğrafya kader ise Patara bunun ekmeğini her dönem yemeyi en iyi şekilde bilmiş. Öyle ki medeniyetinin eserleri, kalitesi ve coğrafi olarak da korunması sebebiyle çoğu ayakta karşılayabiliyor ziyaretçilerini. Kaş’ta gezilecek antik yerler; Xanthos Vadisini, denize harika bir sunum ile tanıtan Patara ile başlar.

Kum Tepeleri

Kum tepeleri; bir tutam Dubai çöl atmosferi, bir tutam Kemal Sunal “Sabuha” klibi tadı almak isteyenlerin uğrak yerlerinden. Sıkı Yeşilçamcılar dikkat kesilirse burada birçok sahne yakalayabilir.

Antiphellos

Medeniyetlerin zenginliklerinin en büyük kaynağının, farklı medeniyetlerle kurdukları iletişime bağlı olduğu, milattan önce de bilinen bir gerçektir. Bu yüzden, liman kenti olarak hüküm süren medeniyetler, refahtan payını her zaman, ziyadesiyle almış ancak hepsinin makus talihi de bu zenginliğe bağlı olarak, istila edilmek olmuş. Bu durumdan Antiphellos da nasibini almış. Günümüze, en az hasar alan eseri olarak amfi tiyatroları kalmış. Gün batımına doğru, en güzel fotoğraf açısını arayan like avcılarının istilasına uğrayan amfi tiyatro, denize doğru harika bir görüş açısı sunduğu için kuvvetli bir çekim alanı var.

Kaş Uzun Çarşı

Jumbalı evlerin, ahenkli dans pisti olan taş sokaklarında yürüdükçe, yirmi birinci yüzyıldan geriye doğru şahane bir yolculuk vaadeden başka bir çarşı yeryüzünde mevcut değildir sanırım. Çarşının başlangıcında günümüzde iken; yolun sonunda bir anda kendinizi milattan sonra 400’de bir kralın ebedi istirahatgahının başında görüyorsunuz. Yeryüzünde bu kültürel konforu sunabilecek pek az çarşı var hiç kuşkusuz. Kaş’ta gezilecek tarihi yerlere biraz da sinema seti tadında örnek gösterilebilecek harika bir mekan.

Kaputaş Plajı

Zamanım, beni sadece ekim ve mayıs aylarına sıkıştırıyor olsaydı Kaş’ta gezilecek en güzel yerler listemin başında Kaputaş Plajı olurdu. Sebebi şöyle ki Kaputaş Plajı çok değerli ve masalsı güzelliğine 150 – 200 metre civarı bir sınır getirmiş. Sağı ve solu dik kayalıklarla kıskaca alınmış bu yüzden tatilcilerin yoğun istilasına maruz kaldığı dönemlerde tarafımca ve hatta plajın kendince de pek tavsiye edilmez. Hele mesafenin ziyadesiyle önemli olduğu günümüzde bu hassasiyet iki kat artıyor.

Sualtı Dalış

Kaş, belki de Artvin’den Hatay’a değin sahilleri hiç eksik olmayan coğrafyamızın en güzel dalış noktası. Bu tespiti; Ayvalık, Didim, Karaburun vb noktalarda dalışı deneyimlemiş birisi olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Hiç bir tecrübeye sahip olmanıza gerek olmaksızın su altı yaşamına misafir olmanıza yardım edecek bir çok kulüp Kaş’ta sizleri bekliyor. Var ise mutlaka ön yargılarınızı yenip, dalış hocalarının talimatlarını dikkatle takip ederek bu deneyimi yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Yani, ilk defa dalış sporuyla selamlaşacak olsaydım bunu muhakkak Kaş’ta yapmak isterdim. O yüzden Kaş’ta gezilecek yerlere her zaman ayakkabı ile değil bazen de paletle gitmeniz gerekebilir.

Tabiki de Kaş’ta gezip göreceğiniz tatlar, dokular, varlıklar bunlarla sınırlı değil. Ancak size anlattığım bu rotaların, ara duraklarında göreceğiniz bir sürü güzel nokta olduğunu söyleyip; gerisini kendi keşfinize bırakıyorum. Ruhunuzun tat duvarına şahane bir çentik atacağına inandığım Kaş gezisinde size de harika vakitler diliyorum.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.