Katalonya’nın Sırlarla Dolu Orta Çağ Köyleri

Katalonya, İspanya’ya bağlı özerk bir bölge. Hatta Avrupa’nın en özerk bölgesi unvanına da sahip. İçinde Barselona’nın da bulunduğu birçok önemli kenti barındırıyor. Tabii Katalonya’yı Katalonya yapan tek özellik sadece Barselona değil. Mesela dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyecek muhteşem köyler de var burada. Orta Çağ gizeminden, Heidi mutluluğuna birçok güzelliği barındıran bu köylere ulaşım çok kolay.  Besalu Şüphesiz Katalonya’nın en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri Besalu. Bu köy, Orta Çağ boyunca önemli bir merkez oldu. Fluvia adı verilen olağanüstü bir nehir ile gizemli surları köyün siluetini oluşturuyor. 12. yüzyılda inşa edilen Romanesk Köprüsü de bir başka görülesi yapı. Besalu Köyü’nün sokakları için de ayrı başlık açabiliriz. Dar Arnavut kaldırımlı muhteşem sokakları romantik yürüyüşler yapmanı sağlarken, yine aynı sokaklar harika fotoğraflar çekmen için büyük bir fırsat sunar. Rupit Orta Çağ denince aklına gelen o gri ve gizemli havayı unut gitsin. Rubit, bir Orta Çağ köyü evet ama bu devrin en şirin halini gösterecek […]

Katalonya’nın Sırlarla Dolu Orta Çağ Köyleri

Katalonya, İspanya’ya bağlı özerk bir bölge. Hatta Avrupa’nın en özerk bölgesi unvanına da sahip. İçinde Barselona’nın da bulunduğu birçok önemli kenti barındırıyor. Tabii Katalonya’yı Katalonya yapan tek özellik sadece Barselona değil. Mesela dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyecek muhteşem köyler de var burada. Orta Çağ gizeminden, Heidi mutluluğuna birçok güzelliği barındıran bu köylere ulaşım çok kolay. 

Besalu

Besalu

Şüphesiz Katalonya’nın en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri Besalu. Bu köy, Orta Çağ boyunca önemli bir merkez oldu. Fluvia adı verilen olağanüstü bir nehir ile gizemli surları köyün siluetini oluşturuyor. 12. yüzyılda inşa edilen Romanesk Köprüsü de bir başka görülesi yapı. Besalu Köyü’nün sokakları için de ayrı başlık açabiliriz. Dar Arnavut kaldırımlı muhteşem sokakları romantik yürüyüşler yapmanı sağlarken, yine aynı sokaklar harika fotoğraflar çekmen için büyük bir fırsat sunar.

Rupit

Rupit

Orta Çağ denince aklına gelen o gri ve gizemli havayı unut gitsin. Rubit, bir Orta Çağ köyü evet ama bu devrin en şirin halini gösterecek kadar da renkli. Şelaleleri, rengârenk çiçekleri, gri surlara sevimli bir hava katıyor. Doğal manzarası ve antik yapılarının yanında yerel restoran ve dükkânları ile Rupit, daha çok bir tatil kasabasını andırıyor.

Peratallada

Peratallada

Eski ile yeninin karışımını en iyi gösteren köylerden biri kesinlikle Peratallada. “Oyma kaya” anlamına gelen bu köyün evleri tahmin edildiği üzere oyulmuş evlerden oluşuyor. Yani aslında bu evler önceden birer kayaydı. Sanatsal mağaraları ve kaleleri yanı sıra modern restoranları ile dikkat çeken Peratallada, başlı başına Katalonya’yı ziyaret etme sebebi.

Castellfollit de la Roca

Castellfollit de la Roca

Aslında müthiş bir doğa olayının tam da üstüne kurulmuş eşsiz, küçük bir köy burası. Castellfollit de la Roca, volkan patlamasıyla beraber lavların şekil verdiği bir bazalt kayalığa tünemiş. 50 metre yükseklikte bulunan bir kayanın üstüne yuvalarını inşa eden insanlar düşün. Bu köyden aşağı bakmak büyük cesaretken, yaşamak bizce çok başka bir çılgınlık. Sadece 1 km olan bu köyü keşfetmek, kesinlikle en ilginç seyahat deneyimlerinden biri olacak.

Kaynak : Flypgs.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.