Kayseri Çevresinde Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden Kayseri, kent merkezindeki tarihi ve mimari güzellikleriyle birlikte çok zengin doğal mirasa sahip. Gezilip görülmeyi sonuna kadar hak eden Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nin güney bölümünde, Toros Dağları’nın sırtını yasladığı coğrafyada yer alıyor. Tarih boyunca Anadolu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kayseri, Kapadokya’ya olan yakın konumu, Erciyes Kayak Merkezi, Kapuzbaşı Şelaleleri, Sultan Sazlığı ve Aladağlar Milli Parkı gibi muhteşem rotalara sahip. Zengin mutfağı ve hoş otelleri kenti ziyaret etmek için diğer sebepler arasında. Kayseri, şehir merkezindeki tarihi ve mimari güzelliklerinin yanı sıra, çevresindeki doğal güzellikleriyle de bilinmeyi, gezilip görülmeyi sonuna kadar hak eden, kadim bir Orta Anadolu kenti. Bulunduğu konum itibarı ile İç Anadolu’nun güney bölümü ile Torosların birbirine yaklaştığı yerde, tarih boyunca Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kayseri, başta Erciyes Dağı be Kapadokya’ya yakınlığı itibarı ile oldukça avantajlı. Kayseri Çevresinde Gezilecek Yerler 1. Erciyes Dağı Kayseri’de şehrin dört bir yanında ismi kullanılan Erciyes, […]

Kayseri Çevresinde Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden Kayseri, kent merkezindeki tarihi ve mimari güzellikleriyle birlikte çok zengin doğal mirasa sahip. Gezilip görülmeyi sonuna kadar hak eden Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nin güney bölümünde, Toros Dağları’nın sırtını yasladığı coğrafyada yer alıyor.

Tarih boyunca Anadolu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kayseri, Kapadokya’ya olan yakın konumu, Erciyes Kayak Merkezi, Kapuzbaşı Şelaleleri, Sultan Sazlığı ve Aladağlar Milli Parkı gibi muhteşem rotalara sahip. Zengin mutfağı ve hoş otelleri kenti ziyaret etmek için diğer sebepler arasında.

Kayseri, şehir merkezindeki tarihi ve mimari güzelliklerinin yanı sıra, çevresindeki doğal güzellikleriyle de bilinmeyi, gezilip görülmeyi sonuna kadar hak eden, kadim bir Orta Anadolu kenti. Bulunduğu konum itibarı ile İç Anadolu’nun güney bölümü ile Torosların birbirine yaklaştığı yerde, tarih boyunca Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kayseri, başta Erciyes Dağı be Kapadokya’ya yakınlığı itibarı ile oldukça avantajlı.

Kayseri Çevresinde Gezilecek Yerler

1. Erciyes Dağı

Kayseri’de şehrin dört bir yanında ismi kullanılan Erciyes, en önemli sembollerden biri. 3 bin 196 metre uzunluğundaki volkanik dağ, ülkemizin başlıca kayak merkezleri arasında gösteriliyor. Orta Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes’te kayak, dağcılık, trekking gibi sporlar yapılabiliyor. Kış ve kayak mevsimi dışında bölgenin önemli mesire alanlarından birine dönüşen dağ, piknikçilerin rotasına giriyor.

2. Talas

Kayseri’ye yalnızca 8 km mesafede bulunan Talas ilçesi, MÖ 1,500’lü yıllardan itibaren başlayan yerleşim boyunca farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor. Bir dönem İran’dan kaçan Ermenilerin yerleştiği Talas, farklı kültürlerin mimari yapılarının örnekleri ile tam bir hoşgörü kenti görünümünde. Büyük bağ evi, villa ve taş konakların bulunduğu Talas, muhteşem Erciyes Dağı manzarasına sahip. Temiz havası, yeşil doğası ile Kayserililerin özellikle hafta sonlarında kaçamak yapmak için tercih ettiği Talas, keyifli bir rota.

3. Sultan Sazlığı Milli Parkı

Kayseri’nin 70 km güneyinde, Develi Ovası’nın merkezinde yer alan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Erciyes Dağları’nın eteklerinde, sazlıklarla kaplı bir tatlı su bataklığı. Sayısız kuş türüne ev sahipliği yapan milli park içerisinde Tuzlu Göl, Yay Göl, Çöl Göl ve Söbe Gölü bulunuyor.

4. Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’ye özel araçla 2 saatlik mesafede yer alan Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde konumlanıyor. Tortum, Düden ve Manavgat şelalelerinden daha büyük olan Kapuzbaşı, Aladağlar’ın zirvesindeki kar ve buz kütlelerinden besleniyor.

Beş büyük, iki de küçük şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelaleleri’nin yüksekliği 40 ile 80 metre arasında değişiyor. Kapuzbaşı Köyü yakınındaki vadiden dökülerek Zamantı Nehri’ni besleyen 7 şelale Türkiye’nin en etkileyici görsel karelerini yakalayabileceğiniz muhteşem bir durak. 100’den fazla göl ve birçok şelale bulunduğu Aladağlar Milli Parkı’nın şelaleler bölgesi doğal sit alanı.

5. Tekir Yaylası

Tekir Yaylası, Kayseri’nin en önemli doğa merkezlerinden biri. Deniz seviyesinden 2 bin 215 metre yükseklikte yer alan yayla, Kayseri’den ise bin 200 metre yükseklikte. Erciyes Dağı’nın kuzeyinde 700 metre uzunluğundaki dağ buzuluna da ev sahipliği yapan yayla kış sporları merkezi de var.

6. Ağırnas

Mimar Sinan’ın doğduğu ve bir dönem yaşadığı Ağırnas, ünlü mimarın müze evine ev sahipliği yapan bir belde. Yüzyıllardır Kayseri ve çevresinin en iyi taş ustalarının yetiştiği yer olarak bilinen Ağırnas’ın taş ustalığını yansıtan mimarisi etkileyici güzellikte.

Yerin üstü kadar yer altında da labirenti andıran yeraltı şehirlerinin bulunduğu Ağırnas’ta tarihi konakların yer altından birbirine bağlandığı gizemli galeriler ve yaşam alanları var. Aşağıpınar mevkiinde bulunan Ağırnas Yeraltı Şehri, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

7. Kapadokya

Kayseri’den yalnızca 1.5 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Kapadokya, Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm markası çok özel bir coğrafya. Gökyüzüne doğru yükselen Peri Bacaları’nın muhteşem görüntüsünün hakim olduğu Göreme ve Ürgüp her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Kayaların içine oyulmuş yerleşim yerleri, yeraltı şehirleri, çok güzel ve benzersiz lüks butik otelleri ve gökyüzünü bir şölene dönüştüren balon turları Kapadokya’ya cazibe merkezi haline getiriyor. Enfes bir seyahat deneyimi için en iyi seçeneklerden biri olan Kapadokya, romantizm, macera ve doğayı bir arada barındırıyor. 4 mevsim gidilebilecek bir güzel köşemiz burası.

8. Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray şehirleri arasında konumlanan Tuz Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü unvanını taşıyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yarısına yakınını karşılayan göl, büyüleyici buz mavisi rengine sahip. Özellikle yaz aylarında artan buharlaşmanın etkisiyle, ziyaretçilerini şaşırtan, bembeyaz bir çöle dönüşen göl yüzeyi, harika bir seyahat deneyimi için bölgenin en güzel seçeneklerinden. Kayseri’ye 2,5 saat uzaklıktaki göl, bölgeye gelenlerin mutlaka görmesi gereken doğal güzellikler arasında gösteriliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.