Kayseri’de Gezilecek Yerler Listesi

Kayseri’de gezilecek yerler arasında Kayseri Kalesi, Erciyes Dağı, Kayseri Saat Kulesi, Kapuzbaşı Şelalesi ve Döner Kümbet gibi eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Kayseri, İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca İç Anadolu Bölgesinde en hızlı gelişen şehir Kayseri’dir. Fıkralara konu olan, sanayi tesisi, tüccarlık ve esnaflık bakımından bilinen bir yerdir. Peki, Kayseri’de gezilecek yerler nerelerdir? 1. Melikgazi Kalesi (Zamantı Kalesi) Melikgazi Kalesi, Kayseri’nin Pınarbaşı semti sınırları içerisinde yer alan Melikgazi Köyü’nde bulunmaktadır. Ayrıca bu kale, Zamantı Kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Buranın yapılış nedeni ise Elbistan güzergahını kontrol etmek için yapıldığıdır. Kayseri de en çok ziyaret edilen yerlerin başında Melikgazi Kalesi gelmektedir. 2. Şahruh Köprüsü Kayseri’nin Saroğlan semtinde bulunan Şahruh Köprüsü, Karaözü Köyü’nde bulunmaktadır. Mimari açıdan oldukça estetik bir duruşu vardır. Fotoğraf çekmek için en ideal yerlerden biridir. Edinilen bilgilere göre bu köprü Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh tarafından yaptırılmasıdır. Günümüze kadar çok kez onarılmıştır. Ayrıca turizme kazandırmak için 2021 yılından itibaren çalışmalar devam ediyor […]

Kayseri’de Gezilecek Yerler Listesi

Kayseri’de gezilecek yerler arasında Kayseri Kalesi, Erciyes Dağı, Kayseri Saat Kulesi, Kapuzbaşı Şelalesi ve Döner Kümbet gibi eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Kayseri, İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca İç Anadolu Bölgesinde en hızlı gelişen şehir Kayseri’dir. Fıkralara konu olan, sanayi tesisi, tüccarlık ve esnaflık bakımından bilinen bir yerdir. Peki, Kayseri’de gezilecek yerler nerelerdir?

1. Melikgazi Kalesi (Zamantı Kalesi)

Melikgazi Kalesi, Kayseri’nin Pınarbaşı semti sınırları içerisinde yer alan Melikgazi Köyü’nde bulunmaktadır. Ayrıca bu kale, Zamantı Kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Buranın yapılış nedeni ise Elbistan güzergahını kontrol etmek için yapıldığıdır. Kayseri de en çok ziyaret edilen yerlerin başında Melikgazi Kalesi gelmektedir.

2. Şahruh Köprüsü

Kayseri’nin Saroğlan semtinde bulunan Şahruh Köprüsü, Karaözü Köyü’nde bulunmaktadır. Mimari açıdan oldukça estetik bir duruşu vardır. Fotoğraf çekmek için en ideal yerlerden biridir. Edinilen bilgilere göre bu köprü Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh tarafından yaptırılmasıdır. Günümüze kadar çok kez onarılmıştır. Ayrıca turizme kazandırmak için 2021 yılından itibaren çalışmalar devam ediyor

3. Kapuzbaşı Şelaleleri

Sosyala medya’da sıkça fotoğrafı paylaşılan popüler bir yerdir. Kapuzbaşı Şelalesi, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Ziyaretçiler açısından her yıl binlerce insanın geldiği bir yerdir. Kapuzbaşı Şelalesi, ortalama 60 metre yüksekliğe sahiptir. Muhteşem manzarası eşliğinde burada piknik yapabilirsiniz. Doğanın güzelliği sessizliği ve akan şelale sesi eşliğinde unutulmayacak bir gün geçirebilirsiniz. Otopark ücreti 15 TL’dir.

4. Zamantı Nehri

Rafting sevenlerin gözdesi olan Zamantı Nehri, Kayseri’de gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle balık avlamayı seviyorsanız eğer bu nehri ziyaret etmelisiniz. Bölge de oldukça piknik yapılacak yerler bulunuyor. Balık avladıktan sonra burada gününüzü tamamlayabilirsiniz.

5. Sultansazlığı Milli Parkı

Kayseri’de bulunan Sultansazlığı Milli Parkı, Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçe sınırları içerisinde yer alan bir yerdir. Bu parkta ortalama 500’e yakın farklı bitkiler bulunuyor. Ayrıca 300’ü aşkın kuş türünün yaşadığı belirlenmiştir. Kayseri’de en çok ziyaret edilen yerler arasında Sultansazlığı Milli Parkı bulunuyor. Güzel doğası ve sessizliği ile eşsiz fotoğraflar çekinebilirsiniz.

6. Erciyes Kayak Merkezi

Dünya genelinde en popüler kayak merkezi Erciyes Kayak Merkezi’dir. Özellikle hem Türkiye genelinden hem de yurt dışından milyonlarca insan buraya akın ediyor. Yaklaşık 4.000 metre yüksekliğinde bulunan kayak merkezi, Erciyes Dağı eteklerinse bulunmaktadır. Bu yüzden adı “Erciyes Kayak Merkezi” olarak isimlendirilmiştir. Konaklama imkanı oldukça fazla ve konforludur. Kış tatili yapmak için sizler de kayak merkezini tercih edebilirsiniz.

7. Tuzla Gölü (Palas)

Kayseri’de bulunan Tuzla Gölü, İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Palas Ovası’nda bulunduğu için diğer bir adı “Palas” dır. Kayseri’ ye ortalama 35-40 km uzaklıkta bulunan bir göldür. Burada insanlar için yaşam ilk başlarda oldukça zormuş. Ancak günümüzde Kayseri’nin en popüler yerlerinden biri haline gelmiştir. Tuzla Gölü, 1993 senesinde sit alanı olarak belirlenmiştir. Kayseri’de gezilecek yerler arasında eklemeniz gereken bir yerdir.

8. Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi uzun zamandır restore halindedir. Çalışmalar sonrası ziyarete açılarak hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda kişiye ev sahipliği yapmaktadır. 2013 senesinde tadilata girerek 6 yıl sonra misafir kabul etmeye başlamıştır. İçerisinde bulunan Arkeoloji Müzesi, konferans salonu, kütüphane, sanat galerisi, sosyal alanlar ve seyir alanları gibi yerler bulunmaktadır.

9. Döner Kümbet

XIV. yüzyılda Selçuklu Dönemi’nden yapılan bir eserdir. Mimari olarak kare’ye benzemektedir. 12 köşesi bulunan bu kümbet, konik külahı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca bezemelerinde hayat ağacı, aslan ve çift başlı kartal motifleri bulunmaktadır. Asıl adı ise “Şah Cihan Hatun Kümbeti” olarak bilinmektedir.

10. Soğanlı Harabeleri

Kayseri’nin Yeşilhisar semti sınırları içerisinde bulunan Soğanlı Harabeleri, şehir merkezine 80 km’dir. Benzerliği ile akıllara ilk Kapadokya gelmektedir. Ayrıca burada Roma Dönemi’ne ait mezarlar bulunuyor. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turist Kayseri’de bulunan Soğanlı Harabeleri‘ni ziyarete geliyor. Sizler de Kayseri gezi listenize burayı eklemelisiniz.

11. Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

1237 ve 1246 yılları arasında inşa edilen Bunat Hatun Camii ve Külliyesi, II. Keyhüsrev’in annesi olan Mahperi Hatun tarafından yaptırılmıştır. Cami, medrese, külliye, türbe ve hamam gibi isimler ile anılmaktadır. Ayrıca Selçuklu mimarisi olduğu için oldukça etkileyici durmaktadır. Mahperi Hatun türbesi de burada yer almaktadır.

12. Atatürk Evi Müzesi

Kayseri’nin Melikgazi semtinde bulunan Atatürk Evi Müzesi, 1983 yılında ziyarete açılmıştır. Daha öncesinde bu müze, İmamzade Raşit Ağa Konağı olarak kullanılıyordu. Müzenin giriş ve bodrum katında Güzel Sanatlar Galeri Müdürlüğü ve sergi salonları bulunmaktadır.

13. Karatay Han

Kayseri’de bulunan Bünyan ilçesinde yer alan Karatay Han, 1240 ile 1241 dönemleri arasında yapılmıştır. Günümüzde ise restoran ve butik olarak kullanılan bir yerdir. Selçuklu mimari izlerini taşıyan bu han da kalarak Kayseri’yi gezebilirsiniz.

14. Saat Kulesi

Kayseri’nin Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi, II. Abdulhamit tarafından inşa edilmiştir. 1906 senesinde yapılan saat kulesi, yerli ve yabancı turistleri merhaba fotoğrafını çektiği önemli bir simgedir.

15. Arkeoloji Müzesi

Kayseri’de bulunan Arkeoloji Müzesi yapımı yaklaşık 4 yıl sürmüştür. 1969 senesinde tamamlanan bu müzenin ortalama 8700 m2 büyüklükte bir bahçesi ve 600 m2’lik 2 katlı binadan oluşmaktadır. Mermer heykeller ve oymalar oldukça dikkat çekiyor. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin durağı bu müzedir. Tunç Çağı’ndan kalma pek çok eser bulunuyor. Giriş ücreti ise 10 TL’ dir. Kayseri gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Özellikle büyük bir şehir olmasından dolayı 4 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Eğer tek başına gezmek istemiyorsanız rehber tutabilirsiniz. Tarihi yerler hakkında detaylı bilgi edinmek ve Kayseri’de gezecek yerler ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.