Kazakistan Hakkında Bilgiler

Kazakistan Hakkında Bilgiler

Kazakistan Hakkında Bilgiler
Kazakistan Hakkında Bilgiler

Orta Asya’nın en büyük ülkesi Kazakistan hakkında bilinmesi gerekenler bir hayli fazla. Bu güzel coğrafyanın en keyifli yanı harika doğası ve tarihi Türkistan (eski adıyla Yesi şehri). Türkistan şehri ise Savran ise büyüleyici. Türk boylarının Anadolu’ya göç ettiği bu toprakların izinde olmak benim için harika bir duyguydu. Öyle ki bu topraklar da hala yaşamını sürdüren Türk boylarından Oğuzlar, Tuvalar, Gagavuzlar, Kıpçaklar, Kaşgaylar var. Ülkeye gelme sebeplerden birisi mutlaka Divan-ı Hikmet yazarı, aynı zamanda İslamiyeti Türklerin arasında yayan ilim adamı Hoca Ahmet Yesevi’yi ziyaret etmek olmalı.

Kazakistan’da konuşulan dil Kazakça ve Rusça. Ülkeye 30 gün vizesiz ziyarette bulunabilirsiniz, 30 gün den fazla kaldığınız da ise Kazak makamlarından vize almanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Ülke de 5 günden fazla kalacaksanız kaldığınız şehir de en yakın birime giderek register (kalacağınız yeri belirtme) yaptırmalısınız. Register 1 Ocak 2017 tarihinde kaldırılmasına rağmen hala istenebiliyormuş. Register yaptırmamanın cezası ise 100 dolar. Ülkenin para birimi ise Tenge’dir, 50 $ bozdurmak istediğiniz de ise yaklaşık 16.000 Tenge’ye çevirebiliyorsunuz. Döviz bozdururken 50 $ aşağısı ve damgalı, yırtık gibi kağıt dövizleri almamaktalar. Ülkeyi gezerken internete ihtiyacım var derseniz çok uygun paketleri var. Ben Tele2 operatöründen 10 gb internet ve ülke için konuşma dahil hattı 2.000 Tenge (22 Tl) ödeyerek aldım ve çok rahat ettim. Ülkemizden başkent Astana, Almatı ve Çimkent’e karşılıklı seferler vardır. Şehirler arası yolculuklar da ise otobüs ve trenler ile sağlayabilirsiniz.

Kazaklar otobüs terminallerine Sayran, tren istasyonlarına ise Vagzal demekteler. Şehir içi otobüslerin fiyatı ise Almatı’da 80 Tenge (1,20 Kr), Türkistan’da ise 50 Tenge (55 Kr). Şehir içi taksi kullanımı ise anlamsız farklı fiyat politikası var, artık ne tuttururlarsa, 4-5 kilometrelik bir yolculuk için pazarlığınızı yapıp 400-500 Tenge vermenizi öneririm. Ülkede öyle taksi durakları yok, yolda gördüğünüz her taksi potansiyel bir taksicidir. Bir el edin her 4-5 taksiden biri mutlaka duracaktır. Almatı’dan çıktıktan sonra araç kiralayabileceğiniz renta car bulunmamakta. Kazakistan’da gözlemlediğim en önemli konulardan bir tanesi ise trafikte yayalara karşı inanılmaz bir saygı var. Yaya geçidine adımınızı attığınız andan itibaren her iki yönde ki taksiler hemen duruyorlar.

Bölgeye has paylaşılamayan lezzetleri ise her zaman ki gibi nefisti. Kazakların yemek kültürü genellikle et üzerine kurulu. Bir çok yemeklerinde et türünü görebilirsiniz, tür derken at, dana, koyun etleri yemeklerinin ana parçasını oluşturuyor. Kurdak, samsa, beşparmak, lagman, özbek pilavı hemen hemen yerde bulabilirsiniz. Özellikle her yerde karşılaşabileceğiniz tandır fırınlardan çıkan samsa yemeyi ihmal etmeyin derim. Ayrıca kımız ( at sütü ) ve Şubat ya da Kırman ( deve sütü ) en sevilen içeceklerinden. Kazakistan fiyat bakımından tutarsız bir ülke, Almatı gibi büyük şehir de ulaşım saymazsak herşey hemen hemen ülkemiz ile aynı düzeyde.

Türkistan bölgesine ise geçtiğiniz de ise fiyatlar nerdeyse büyük şehrin yarısına kadar düşebiliyor. Almatı’da 180 Tenge (2,70 TL) ödediğiniz suya, Türkistan’da 120 Tengeye (1.30 TL ) alabiliyorsunuz. Ya da büyük şehirde tandırdan 100 Tengeye ( 1.50 TL ) aldığınız bir Samsa’yı küçük şehirde 60 Tenge ( 0.65 Kr) ödeyebiliyorsunuz. Bu yüzden büyük şehirden çıktığınız andan itibaren fiyatlar ciddi anlamda ucuzluyor.

Almatı tarafında, Sharyn kanyon, Büyük Almatı gölü, Medeo, Panfilov parkı ve Yükseliş kilisesi, çikolata fabrikası, gezilecek belli başlı yerler. Taraz tarafında ise kent merkezi ve müzeler ( Taraz tarihimizde önemli yere sahip olan Talas savaşının yapıldığı yer ) gezilebilir. Türkistan tarafında, Hoca Ahmet Yesevi türbesi ve etrafı, Aslan Bab, Otrar, gezmekten büyük keyif aldığım ama bakımsızlığına üzüldüğüm tarihi Savran kenti, Dede Korkut mezarı, Kentau gezilecek en önemli yerler. Türkistan bölgesinde ayrıca yollarda bir çok yerde deve sürüleriyle karşılaşabilirsiniz. Dünyanın her ülkesi gibi burası görülmesini önereceğim ülkelerden. Kazak kültürünü doğasını değerini yaşamalısınız.

 

 

Kaynak : Tickets.com.tr

Düşüncen Nedir ?

like
3
dislike
1
love
1
funny
2
angry
2
sad
1
wow
0