KIŞ AYLARININ POPÜLER KAYAK MERKEZİ: BANSKO

Bulgaristan’da Pirin Dağları üzerinde bulunan şehir Bansko… Kayak merkezi olmasından dolayı dünyanın dört bir yerinden kayak severlerin tercih ettiği bir yer. Bulgaristan’da bulunan tek kayak merkezi Bansko değil. Diğer kayak merkezleri Pomporava ve Boravetz’dir. Diğer kayak merkezlerine göre çok daha ekonomik bir yer Bansko. Ama bu kayak merkezleri arasında en çok bilineni Bansko. Tam 14 farklı zorluk derecesine sahip kayak pistleri bulunuyor. Bu sayede kayak bilen bilmeyen herkes burada zorluk derecesine göre istediği pistte kayak yapabiliyor. Bansko kayak pistleri’nden kolay seviyede olanlar Plato Yug, Shiligarnik, Todorka, Stara Pista, Detska Pista ve Shiligarnik-2. Kayak yapmayı biraz daha iyi bilenler ise Balkaniada, Chalin Valog Zapad, Chalin Valog İztok ve Sirna Mogila. Uzman olanlar ise Tomba-1 ve Tomba-2 pistlerini tercih edebilirler. Kayak merkezlerindeki karın erimemesi için yetkililer önlemler alıyorlar. Pistlere ulaşmak için Doppelmayr Gondola adındaki teleferiklere binmek gerekiyor. 75 kilometre uzunluğa sahip olan kayak merkezinde hızlı bir şekilde istediğiniz piste ulaşabiliyorsunuz. Özellikle Sömestr döneminde öğrenci nüfusu çok fazla oluyor. Dünyanın pek çok […]

KIŞ AYLARININ POPÜLER KAYAK MERKEZİ: BANSKO

Bulgaristan’da Pirin Dağları üzerinde bulunan şehir Bansko… Kayak merkezi olmasından dolayı dünyanın dört bir yerinden kayak severlerin tercih ettiği bir yer. Bulgaristan’da bulunan tek kayak merkezi Bansko değil. Diğer kayak merkezleri Pomporava ve Boravetz’dir. Diğer kayak merkezlerine göre çok daha ekonomik bir yer Bansko. Ama bu kayak merkezleri arasında en çok bilineni Bansko. Tam 14 farklı zorluk derecesine sahip kayak pistleri bulunuyor. Bu sayede kayak bilen bilmeyen herkes burada zorluk derecesine göre istediği pistte kayak yapabiliyor.

Bansko kayak pistleri’nden kolay seviyede olanlar Plato Yug, Shiligarnik, Todorka, Stara Pista, Detska Pista ve Shiligarnik-2. Kayak yapmayı biraz daha iyi bilenler ise Balkaniada, Chalin Valog Zapad, Chalin Valog İztok ve Sirna Mogila. Uzman olanlar ise Tomba-1 ve Tomba-2 pistlerini tercih edebilirler.

Kayak merkezlerindeki karın erimemesi için yetkililer önlemler alıyorlar. Pistlere ulaşmak için Doppelmayr Gondola adındaki teleferiklere binmek gerekiyor. 75 kilometre uzunluğa sahip olan kayak merkezinde hızlı bir şekilde istediğiniz piste ulaşabiliyorsunuz.

Özellikle Sömestr döneminde öğrenci nüfusu çok fazla oluyor. Dünyanın pek çok yerinden öğrenciler tatil yapmak için Bansko’ya geliyor. Bu dönemlerde gençler eğlenmek için partiler yapıyorlar. Partilere katılarak sizler de eğlenebilirsiniz. Bansko’da kayak yapmanın dışında gezilecek yerleri de ziyaret edebilirsiniz. 

PİRİN ULUSAL PARKI

1983’te UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenerek korunma altına alınmış olan Pirin Ulusal Parkı, Bansko’da gezilecek yerler arasında. Bu park içerisinde çeşitli endemik bitkilere rastlayabilirsiniz. Özellikle Alplere özgü olan Edelweiss adındaki üzeri tüylü tüylü duran çiçeği buranın en çok ilgi gören bitkilerinden biri. Bazı bitkilerin tarihi 11 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Ayrıca içeride buzul çağından kalma tane 70 göl bulunuyor.

TRİNİTY KİLİSESİ

Upuzun 30 metre yüksekliğinde bir çan kulesi bulunan Trinity Kilisesi, 1810 yılında yapımına başlanmış. Yapımı tam 25 yıl sürmüş ve 1835 yılında bitirilebilmiş. Trinity Kilisesi, çanı ile şehrin sembolü haline gelmiş. Kilisenin çatısını taşıyan 12 tane sütun bulunuyor. Bunlar 12 tane şehit Mesihi temsil etmesi için yapılmış.

NİKOLA VAPTSAROV MÜZESİ

Ülkenin ünlü şairi Nikola Vaptsarov’a ait olan ev onu anmak için müzeye çevrilmiş. İlk müze 1952 yılında kurulmuş. Müzenin içerisinde Nikola’ya ait kişisel eşyaların yanında yazdığı şiirleri de yakından görebilirsiniz. Evin duvarları fotoğrafları ile süslendirilmiş. Ayrıca Vaptsarov’un hayatından kesitlere ve Bansko ile bağlantısına da yer verilmiş.

BANSKO’DA NE YENİR?

Bansko önceden Osmanlı hakimiyetinde olduğu için mutfağında bizimkine benzer yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Mesela Bulgar mutfağındaki Şopska Salatası, bizim mutfağımızdaki çoban salatanın içerisine peynir katılmış hali. Bunun dışında tavuk çorbası olarak bilinen Pileşka ve menemene benzeyen bir görüntüye sahip olan Mişmaş’ı deneyebilirsiniz.  Şömine başında çok otantik bir ortamda Bulgar yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

 

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.