Kış Mevsiminde Bodrum’a Gitmek İçin 5 Neden

Gezi Rehberi

Türkiye‘nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum, aynı zamanda yurt dışında Türkiye denildiğinde de ilk akla gelen yerleşim yerlerinden. Büyük şehirlerde yaşayıp şehir stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin ilgisiyle ‘Küçük İstanbul’ yakıştırması yapılan Bodrum, yaz aylarında binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Makalemize Başlamadan Önce Bodrum’da Mutlaka Yapmanız Gereken Öneriyi paylaşacağım

Tekne turu. Evet kışın tekne turu mu olur dediğinizi duyar gibiyiz. Ama Bodrum’da kış ayları bile ılık geçebiliyor. Bu yüzden saatlik Bodrum tekne turu yapan yerler ya da mehtap turları yapan tekneler var. Bunlara katılabileceğiniz gibi özel tekne de kiralayabilirsiniz. Bodrum tekne kiralama hizmeti alarak sadece sizin olduğunuz bir tur da yapabilirsiniz. 

1. Düşük fiyatlar

Çok eskiye dayanan bir turizm kültürü olan ilçede kış mevsiminde fiyatlar, yaz dönemine göre oldukça düşüyor. Yılın 12 ayı hizmet veren lüks oteller, tatil köyleri, butik otellerin tadını çıkarmak daha düşük bütçelerle mümkün. Bodrum uçak bileti fiyatları da yüksek sezon olmadığı için çok daha uygun oluyor.

2. Sakin sokaklar

Bodrum sokakları kış aylarında hiç alışık olmadığınız kadar sakinleşiyor. Havanın çok soğuk olmaması ve kendini gösteren kış güneşiyle birlikte sakin sokaklarda yürümek, ilçenin atmosferini hissetmek, stres ve koşturmadan uzaklaşmak oldukça keyifli.

3. Müze deneyimi

St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen St. Peter Kalesi’nde (Bodrum Kalesi) bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın bu alandaki en kapsamlı koleksiyonlarından birine sahip. Yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle müzede rahat hareket etmek çok mümkün değil. Bu yüzden dünyanın bilinen en eski batığının da yer aldığı müzede her eseri rahat rahat izlemek için kış ayları büyük bir fırsat.

4. Her an müsait mekanlar

Yüksek sezonda yer bulmanın zorlaştığı, rezervasyon yaptırmadan adım bile atılamayan birçok mekan kış aylarında neredeyse günün her saati müsait oluyor. Hem ilçenin hem de mekanların tadını çıkarmak, bir şeyler içmek ya da yemek yemeye yer bulma stresi yaşamamak kışın mümkün.

5. Bodrum’un yerlileri sokakta

İlçede yaşayan yerliler kış aylarında sokaklarda daha sık görülebiliyor. Birçoğu Yunan adalarından göç eden eski Bodrumlular, yaşadıkları yerin tadını kışın çıkaranlardan. Onların öykülerini dinlemek, eskilere dair bir şeyler duymak için az turistin olduğu bu kış mevsimi doğru zaman.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle