Kocaeli Gezilecek En İyi 8 Yer

kocaeli görülmesi gereken yerler Türkiye

Gezi tutkunları, doğal güzellik sevenler, küçük bir alanda tarih ve doğayı koklamak isteyenlerdenseniz… Kocaeli gezilecek en iyi 8 yer yazısını okuyorsunuzdur.

Kocaeli gezilecek en iyi 8 yer denince tabi ki sekizden fazla yer gelir aklımıza ancak biz en iyi sekizini sizler için sıraladık. İstanbul ile Sakarya arasında kalan %40’ı ormanlarla kaplı, yeşilin içinde doğal güzellikleri ile ve bu güzelliklerini bozmadan İstanbul’dan sonra Türkiye genelinde en gelişmiş ikinci sanayi şehrimiz olan Kocaeli’ne bir gezi düzenlesek gitmemiz gereken en iyi 8 yeri sizler için sıraladık.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Tarih meraklılarını yakından ilgilendirecek bir yerle başladık Çoban Mustafa Paşa Külliyesi içinde; medrese, kütüphane, kervansaray, darüşşifa gibi klasik Osmanlı Külliyesi yapılarını bulunduran külliye,16. yüzyılda kesin olmamakla birlikte Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülen Osmanlı külliyesidir. Yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış ve yeşilin içinde adeta bizlere göz kırpan hem tarihi hem doğal bir güzelliği görmek isteyenler için son derece uygun olan Kocaeli’nde gidilmesi ve görülmesi gereken noktalardan birisi olarak kayıtlara geçiyor bu külliye.

Gayret Gemi Müzesi

Birden fazla güzelliğe sahip olan Kocaeli’nin Gayret Gemi Müzesi‘nden bahsetmesek olmaz. 1995 yılında emekliye ayrılan gerçek askeri geminin 1997 yılında valilik tarafından müzeye çevrilmesi sonucu onlarca yıldır müze olarak hizmetine devam eden bu gerçek askeri geminin üzerinde yürümek, bir zamanlar askerlerin ayak bastığı yerlere ayak basmak, dar alanlı bir askeri gemide empati yapabilmek ve bu alanla ilgili bazı sembol ve eşyaların sergilenmesini görmek yine tarih severler için Kocaeli’nde uğrak bir nokta daha olmasını sağlıyor. Gemi geziniz bittikten sonra geminin hemen yanında bulunan Hızır Reis denizaltısını da görme ve içine girip teknolojik aksamını inceleme fırsatı bulabiliyorsunuz. Gayret Gemi Müzesi öğrencilere ve askerlerle ücretsiz giriş imkanı sunuyor.

Ballıkayalar Kanyonu

Doğa tutkunlarının, treeking severlerin özellikle bahar aylarında Kocaeli’nde görmeden dönemeyeceği güzellikte bulunan Ballıkayalar Kanyonu‘da listemizde yerini alıyor. 400’den fazla türe ev sahipliği yapan kanyon etrafındaki sanayileşmeye rağmen kendini korumayı başarmış.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Tarih ve mimariye ilgi duyanların da kendine göre bir şey bulabileceği bir yer olan Kocaeli’nde bu tip bir yer aranıyorsa tabi ki de uğranacak yer Osman Hamdi Bey müzesi olacaktır. Ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey 26 yılını geçirdiği bu köşkün plan ve projesini kendisi çizmiş ve Fransız mimarisi uygulatarak evi inşa etmiştir. En ünlü resimlerini burada çizildiği bilinen Osman Hamdi Bey’in eski evinin müze hali meraklıları ve sevenleri tarafından ilgi ile karşılanıyor.

Hannibal Anıt Mezarı

Kartacalı, 1. Pön Savaşı’nın kahramanlarından Hamilcar Barca’nın en büyük oğlu olan Hannibal’ın mezarı da Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Mütevazi bir kişiliğe sahip olmasına karşın antik dönemin en önemli komutanı olarak kabul görürdü. Tarihe ve Hannibal’a ilgi duyanların uğrak adreslerinden birisi olan Hannibal Anıt Mezarı‘nı siz de görüp gezebilirsiniz.

Eskihisar Kalesi

Bizans Dönemi’nde liman güvenliği için inşa edilen kale, Osmanlı Dönemi’nde de kullanılmıştır. 90’lı yılların sonunda doğru restore edilen Eskihisar Kalesi‘nin bir kısmı bugün konserler için kullanılmaktadır.

Bayramoğlu Adası

Eski ismi Balyanoz olan ada tarihi geçmişe sahiptir. 1950’lerde yerleşime açılan adanın sokaklarının üstü ağaçlarla kaplıdır. Eğdirme tekniği ile yönü değiştirilen ağaçlar adeta üzerinize şemsiye gibi dururlar. Aslında yarımada olan ancak halkın ada demesi ile adı Bayramoğlu Adası olan bu yerin Kocaeli için tam bir doğal güzellik olduğu söylenebilir.

Kaiser Wilhelm Köşkü

Değişik bir hikayesi bulunan bu köşk. Alman Kaiser Wilhelm’in 1884 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na gerçekleştirdiği ziyaret sebebi ile Yıldız Sarayı’nda yaptırılmış ve bugün bulunduğu alana bir günde monte edilmiştir. Adını da ziyaretçisinden alan Kaiser Wilhelm Köşkü tarih severlerin ve turistlerin uğrak noktası arasında bulunuyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle