Köln Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Köln gezilecek yerleraçısından adından sıklıkla söz ettiren bir şehir olmaktadır. Bu şehirde çeşitli festivaller ve spor aktiviteleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kültürel alanları ile de oldukça dikkat çekici mekânlara sahiptir. Almanya’nın 4. büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Köln’de dikkat çekici bir görünüme sahip olan Ren nehri ve orta çağ döneminden kalan dini yapılar yer almaktadır. Köln gezilecek yerler açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir; Kölner Dom Şehrin önemli simgeleri arasında yer alan Kölner Dom’un yapım süresi, 632 yıl sürmüştür. Hristiyan dinine mensup kişiler için, Avrupa’da yer alan Hac mekanları arasında önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğu iki adet görkemli kulesi ile görsel bir şölen sunmaktadır. Her dönemde yerli ve yabancı turistler tarafından, hem manevi olarak hem de mimari dokusu sebebiyle ziyaret edilmektedir. Kentin görüntüsüne zenginlik katan bu alan, Köln gezilecek yerler listesi arasında ön sıralarda yer almaktadır. Şehirdeki en yüksek olan yapılardan bir tanesidir. Gotik bir mimariye, gösterişli vitraylara ve sanat eserlerine sahiptir. […]

Köln Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Köln gezilecek yerleraçısından adından sıklıkla söz ettiren bir şehir olmaktadır. Bu şehirde çeşitli festivaller ve spor aktiviteleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kültürel alanları ile de oldukça dikkat çekici mekânlara sahiptir. Almanya’nın 4. büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Köln’de dikkat çekici bir görünüme sahip olan Ren nehri ve orta çağ döneminden kalan dini yapılar yer almaktadır. Köln gezilecek yerler açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir;

Kölner Dom

Şehrin önemli simgeleri arasında yer alan Kölner Dom’un yapım süresi, 632 yıl sürmüştür. Hristiyan dinine mensup kişiler için, Avrupa’da yer alan Hac mekanları arasında önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğu iki adet görkemli kulesi ile görsel bir şölen sunmaktadır. Her dönemde yerli ve yabancı turistler tarafından, hem manevi olarak hem de mimari dokusu sebebiyle ziyaret edilmektedir. Kentin görüntüsüne zenginlik katan bu alan, Köln gezilecek yerler listesi arasında ön sıralarda yer almaktadır. Şehirdeki en yüksek olan yapılardan bir tanesidir. Gotik bir mimariye, gösterişli vitraylara ve sanat eserlerine sahiptir. Tüm bu özelliklerinden dolayı yoğun bir ilgi ile ziyaret edilmektedir.

Altstaft (Eski Şehir)

Bu şehirde yer alan Altstaft bölgesi, Köln gezilecek yerler arasında, mutlaka görülmesi gereken alanlardan bir tanesidir. Özellikle tarihi yapısı ile oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. İçerisinde bulunan dar sokaklar ve geleneksel tarzdaki evler, görenleri hayran bırakmaktadır. Ayrıca kentin tarihi merkezi ve bira fabrikaları da bu alanda bulunur. Birbirinden güzel kafelere ve restoranlara sahip olarak, tatilcilere keyifli vakit geçirebilme fırsatı sunar. Ayrıca tatilciler için otantik alışveriş alternatifleri de sunmaktadır.

Römisch-Germanisches Museum

1974 yılında ziyarete açılan bu müzede, Roma uygarlığına dair önemli bilgilere ulaşabilmek mümkündür. Bu müzenin etrafı antik kalıntılar ile çevrelenmiştir. Devasa boyutlara sahip olan Poblicius mezarını gözlemleyebilmek mümkündür. Günlük yaşama ait çeşitli eşyaları da, detaylı bir şekilde inceleyebilme fırsatı elde edilebilir. Geçmiş dönemlerde bu alanda yaşamış kişilerin mücevherleri ve oyuncakları sergilenmektedir.

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Almanya’nın Köln şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu köprü, ren nehri üzerinde bulunmaktadır. Katedral köprüsünün trafik açısından yetersizliği nedeniyle inşa edilmiştir. Üç kemerli bir tasarıma sahip olmaktadır. Bu köprü üzerinde hem motor hem de tramvay trafiği gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca yayalar ve bisiklet kullanan kişiler için de güvenli alanlar mevcuttur. Tatilciler tarafından gerçekleştirilen en güzel aktiviteler arasında yer alan bu köprü üzerinde yürümek, oldukça keyifli olabilmektedir. Tüm bunların yanında ikinci dünya savaşı sırasında hasar almadan kurtulmayı başarabilen bir köprüdür. Eski şehir manzarasına sahip köprüde, ölümsüz aşkın simgesi olarak çiftler tarafından korkuluklar asılmaktadır.

Kölner Zoo (Köln Hayvanat Bahçesi)

Eğlencenin doruklarda yaşanacağı bir alan olan bu hayvanat bahçesi, özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. 750 türden fazla hayvanı içinde barındırmaktadır. Birbirinden farklı hayvanları gözlemleyebilme ve beslenme saati gibi çeşitli etkinliklere katılabilme olanağı sağlanabilir. Bu alanda fillere ait bir bölüm bulunmaktadır ve bölgede kurulmuş olan en büyük alandır. Ayrıca primat koleksiyonu, ihtişamlı teraryum ve akvaryumu mevcuttur.

Museum Ludwig (Ludwig Müzesi)

Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen ve  Köln gezilecek sanatsal alanlar arasında yer alan Ludwing müzesi, 1976’da kurulmuştur. Müzenin ismini aldığı çiftin hediye ettiği modern sanat eserleri ile Rus avangart tabloları içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca bu müze içerisinde Picasso’nun imzasının yer aldığı yapıtlarda bulunmaktadır. Sanat severler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Imhoff-Schokoladenmuseum (Chocolate Museum)

Köln şehrini bir müze şehri olarak tanımlayabilmek mümkündür. Bu alanda önemli yerlere sahip olmaktadır. Kakao üreticisi tarafından kurulmuş olan bu müzede, kakao hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek mümkündür. Tarihi konulardan farklı medeniyetlerin kakaoya olan yaklaşımları hakkında bilgiler edinilebilmekte ve sanayi döneminden kalma üretim makineleri gözlemlenebilmektedir. Köln gezilecek en güzel yerler arasında yer alan bu müzede,  çikolata atölyesine giderek çeşitli tekniklerle üretilen çikolatalar hakkında, uygulamalı bir eğitim alabilme şansı elde edilebilir.

Cologne Central Mosque (Köln Merkez Camii)

Osmanlı Devleti’ne ait esintilerin modern tasarımlarla buluştuğu bu camii, oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. 2005’te açılmış olan Köln merkez camii, Kölngezilecek yerler arasında yer almaktadır. İki adet zarif tasarımla oluşturulmuş minareye sahiptir. Ayrıca içerisinde ibadet alanlarının yanı sıra kütüphane ve etkinlik salonu da bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 3 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.