Konya’da Gezilecek Yerler Listesi

konya'da gezilecek yerler Türkiye

Konya’da gezilecek yerler listesi sizin için hazırladık. Böylece ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Konya’ya geldiğiniz zaman nereleri gezmeniz gerektiğinizi bileceksiniz. İç Anadolu Bölgesinde yer alan ve manevi yapılara da sahip olmasından dolayı ilgi çekici bir şehir haline gelen Konya’da  gezilecek yerler listesi oluşturarak ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. Turistlerinde ilgisini çektiği Konya şehrinde nerelere gidilir, hangi yerler ziyaret edilmeli diyorsanız gelin bir göz atalım.

1. Mevlana Türbesi ve Müzesine Ziyaret

Konya denildiği zaman şüphesiz ilk akla gelenlerden biri Mevlana Türbesi oluyor. Konya’da gezilecek yerlerin başında ilk sırada yer alıyor diyebiliriz. Konya şehrinin bakıldığı zaman simgesi haline gelen Mevlana Türbesinin kendine has diyebileceğimiz manevi bir havası var. Bu özelliğinden dolayı sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistlerinde ilgi odağı haline gelmesine neden oluyor.

Türbe içerisinde yer alan kısımların neler olduğuna dair inceleme yapıldığında ise Hürrem Paşa Türbesi, Üçler Mezarlığı, Sinan Paşa ve aynı zamanda Fatma Hatun Türbelerini bulabilmeniz mümkündür. Sabah 9 ile açılışı yapılan türbe ve müzenin bitiş saati ise 16.30’da oluyor.

2. Harika Manzarasıyla Alaeddin Tepesi

Konya şehrinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Alaeddin Tepesi geliyor. Müthiş bir manzaraya sahip olduğundan dolayı buraya dinlenmek isteyenler mutlaka ziyaretlerini yapmaları gerekir. Konum olarak nerede yer aldığına göz attığımız zaman ise Selçuklu ilçesinde bulunur. Yaz ayları geldiği zaman buraya çok fazla kişinin ziyaret etmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bir şeyler içmek, dinlenmek, stres atmak için ideal diyebileceğimiz yerlerden biri olarak karşımıza çıkar. Konya’da gezilecek yerler listesine rahatlıkla ekleyebiliriz.

3. Karatay Müzesi

Konya’da nereye gitmeliyim diyorsanız Karatay Müzesi ziyaretlerinizi sorunsuzca yapabilirsiniz. Konya’nın bakıldığı zaman en önemli tarihi yapılarından biri olarak karşımıza çıkar. 09-17.00 saat aralığında ziyaretçi kabul eden Karatay müzesinde keyifli zamanlar geçirmeye de başlayabilirsiniz. Burada Selçuklu Dönemine ait en güzel mimari eserleri bulabilmeniz mümkündür. Eşsiz medrese özelliğiyle gelen ziyaretçileri en iyi şekilde büyülemeyi başarıyor. Giriş yapacak olanlar içinde ekstra bir ücret alınma durumu söz konusu değil.

4. İnce Minareli Medrese Ziyareti

Konya’da medrese çok fazla yer alırken onlardan biri İnce Minareli Medrese diyebiliriz. Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan medrese, şehre gelen kişiler tarafından yoğun bir ilgi görmeyi başarıyor. İnce Minerali Medreseye gitmediyseniz mutlaka gitmeniz gerekir. Burası Konya’da  gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor. Giriş sırasında ziyaretçilerden herhangi bir ücret alınmaz. Taş ve ahşap evler Müzesi olarak da isimlendirilen bu yere mutlaka gelmelisiniz.

5. Maneviyat Dolu: Selimiye Cami

Maneviyatı en güzel şekilde yayan Konya’nın önemli camilerinden biri olmayı başarıyor. Buranın ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış olduğunu söyleyebiliriz. Konya’nın merkezinde bulunan Selimiye cami, hem Konya halkının hem de şehrin dışından gelenlerinde ziyaret ettiği önemli mimari yapılardan biri oluyor.

Caminin hemen sağ tarafına göz atıldığı zaman ise Mevlana Türbesi bulunur. Kesme taş işçiliğinin en güzel yanlarını ortaya koyan Selimiye Cami görülmesi gereken yerlerden biri olmayı başarıyor.

6. Atatürk Evi Müzesi

1928 senesinde Konyalılar tarafından Atatürk’e hediye etmiş oldukları ev olduğunu söyleyebiliriz.  Şimdilerde ise burasının bir Müze olarak hizmet vermiş olduğunu söyleyebiliriz. Müzenin içerisine bakıldığı zaman Atatürk’ün kişisel eşyaları bulunur. Ayrıca Atatürk dönemine ait olan eserlere de yer verilmiştir. Saat 09.00 ile 17.00 arasında girişler sağlanırken giriş sırasında da ücret ödemenize gerek yoktur.

6. Meram Bağları İle Keyifli Zamanlar Geçirin

Konya denilince olmazsa olmazlardan biri olarak karşımıza Meram Bağları çıkıyor. Özellikle buranın çok fazla dikkat çekmesinin nedenlerinden biri de doğal güzelliklere sahip olması denebilir. Birbirinden güzel ve aynı zamanda da etkileyici bir doğal güzelliklere sahip olduğundan dolayı herkes tarafından daha fazla ilgi odağı haline gelmeyi de başarmıştır. Çam kokusunu içinize çekeceğiniz bnu eşsiz yere gelmeyi ihmal etmeyin.

7. Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarları

Konya’ya mesafe olarak 34 km uzaklıkta yer alan Kilistra Antik Kenti ve Kaya mezarları görülmeye değer yerlerden biri olmayı başarıyor. Gökyurt köyü sınırlarında yer alan antik kent ve kaya mezarlarında bol bol resim çektirerek anı ölümsüz hale getirebilirsiniz. Kaya oyulan evler, ambiyansı da daha etkileyici hale getiriyor. Ayrıca ibadet gibi pek çok bölümlerinin yer alıyor olması görülmeye değer olduğunu kanıtlamaya neden oluyor.

8. Nasreddin Hoca Türbesine Ziyaret

Konya’nın Akşehir ilçesinde bulunan Nasreddin Hoca Türbesi ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Bu sebepten dolayıdır ki Konya’da gezebileceğiniz yerler ile ilgili olarak bir araştırma yaparken burayı da es geçmeden olmazdı. Ziyaretçi kullanımına açık olmasından dolayı Nasreddin Hoca Türbesi çok fazla tercih ediliyor. Böylelikle yıl boyunca ne zaman isterseniz buraya gelebilmektesiniz.

Ziyaret yapacak olanlar doğal olarak saat kaç aralığında girişin geçerli olacağını sorgulamaya başlar. 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Nasreddin Hoca Türbesine giriş yapabilirsiniz. Üstelik türbeye girişlerinizi yaparken de ücret ödemenize gerek kalmayacak.

9. Karapınar Çölü

Konya’da gezilmesi gereken çok güzel yerler var. Bu sebepten dolayıdır ki listenizi geniş tutmanızda yarar olacak. Onlardan biri ise Karapınar Çölü olduğunu söyleyebiliriz. Coğrafik açısından burayı ele aldığımız zaman sınırlarının Konya içerisinde olduğunu belirtebiliriz. Karapınar ilçesinde bulunan Karapınar Çölü, bakıldığında Türkiye’nin tek gerçek çölü olma özelliğine sahip. Şehir merkezine olan konumunun ise 94 km şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Çöl, İpek Yolu üzerinde bulunur. Doğal güzelliği yakından görmek adına Karapınar Çölünü listenize eklemelisiniz.

Konya’da  gezilecek yerler listesi konusunda merak eden gezgincileri bilgilendirdik. Buna göre Konya yolculuğunuz başlayacaksa bu yerleri görmelisiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle