Konya’da Gezilecek Yerler Listesi

Konya’da gezilecek yerler listesi sizin için hazırladık. Böylece ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Konya’ya geldiğiniz zaman nereleri gezmeniz gerektiğinizi bileceksiniz. İç Anadolu Bölgesinde yer alan ve manevi yapılara da sahip olmasından dolayı ilgi çekici bir şehir haline gelen Konya’da  gezilecek yerler listesi oluşturarak ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. Turistlerinde ilgisini çektiği Konya şehrinde nerelere gidilir, hangi yerler ziyaret edilmeli diyorsanız gelin bir göz atalım. 1. Mevlana Türbesi ve Müzesine Ziyaret Konya denildiği zaman şüphesiz ilk akla gelenlerden biri Mevlana Türbesi oluyor. Konya’da gezilecek yerlerin başında ilk sırada yer alıyor diyebiliriz. Konya şehrinin bakıldığı zaman simgesi haline gelen Mevlana Türbesinin kendine has diyebileceğimiz manevi bir havası var. Bu özelliğinden dolayı sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistlerinde ilgi odağı haline gelmesine neden oluyor. Türbe içerisinde yer alan kısımların neler olduğuna dair inceleme yapıldığında ise Hürrem Paşa Türbesi, Üçler Mezarlığı, Sinan Paşa ve aynı zamanda Fatma Hatun Türbelerini bulabilmeniz mümkündür. Sabah 9 ile açılışı yapılan […]

Konya’da Gezilecek Yerler Listesi

Konya’da gezilecek yerler listesi sizin için hazırladık. Böylece ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Konya’ya geldiğiniz zaman nereleri gezmeniz gerektiğinizi bileceksiniz. İç Anadolu Bölgesinde yer alan ve manevi yapılara da sahip olmasından dolayı ilgi çekici bir şehir haline gelen Konya’da  gezilecek yerler listesi oluşturarak ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. Turistlerinde ilgisini çektiği Konya şehrinde nerelere gidilir, hangi yerler ziyaret edilmeli diyorsanız gelin bir göz atalım.

1. Mevlana Türbesi ve Müzesine Ziyaret

Konya denildiği zaman şüphesiz ilk akla gelenlerden biri Mevlana Türbesi oluyor. Konya’da gezilecek yerlerin başında ilk sırada yer alıyor diyebiliriz. Konya şehrinin bakıldığı zaman simgesi haline gelen Mevlana Türbesinin kendine has diyebileceğimiz manevi bir havası var. Bu özelliğinden dolayı sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistlerinde ilgi odağı haline gelmesine neden oluyor.

Türbe içerisinde yer alan kısımların neler olduğuna dair inceleme yapıldığında ise Hürrem Paşa Türbesi, Üçler Mezarlığı, Sinan Paşa ve aynı zamanda Fatma Hatun Türbelerini bulabilmeniz mümkündür. Sabah 9 ile açılışı yapılan türbe ve müzenin bitiş saati ise 16.30’da oluyor.

2. Harika Manzarasıyla Alaeddin Tepesi

Konya şehrinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Alaeddin Tepesi geliyor. Müthiş bir manzaraya sahip olduğundan dolayı buraya dinlenmek isteyenler mutlaka ziyaretlerini yapmaları gerekir. Konum olarak nerede yer aldığına göz attığımız zaman ise Selçuklu ilçesinde bulunur. Yaz ayları geldiği zaman buraya çok fazla kişinin ziyaret etmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bir şeyler içmek, dinlenmek, stres atmak için ideal diyebileceğimiz yerlerden biri olarak karşımıza çıkar. Konya’da gezilecek yerler listesine rahatlıkla ekleyebiliriz.

3. Karatay Müzesi

Konya’da nereye gitmeliyim diyorsanız Karatay Müzesi ziyaretlerinizi sorunsuzca yapabilirsiniz. Konya’nın bakıldığı zaman en önemli tarihi yapılarından biri olarak karşımıza çıkar. 09-17.00 saat aralığında ziyaretçi kabul eden Karatay müzesinde keyifli zamanlar geçirmeye de başlayabilirsiniz. Burada Selçuklu Dönemine ait en güzel mimari eserleri bulabilmeniz mümkündür. Eşsiz medrese özelliğiyle gelen ziyaretçileri en iyi şekilde büyülemeyi başarıyor. Giriş yapacak olanlar içinde ekstra bir ücret alınma durumu söz konusu değil.

4. İnce Minareli Medrese Ziyareti

Konya’da medrese çok fazla yer alırken onlardan biri İnce Minareli Medrese diyebiliriz. Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan medrese, şehre gelen kişiler tarafından yoğun bir ilgi görmeyi başarıyor. İnce Minerali Medreseye gitmediyseniz mutlaka gitmeniz gerekir. Burası Konya’da  gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor. Giriş sırasında ziyaretçilerden herhangi bir ücret alınmaz. Taş ve ahşap evler Müzesi olarak da isimlendirilen bu yere mutlaka gelmelisiniz.

5. Maneviyat Dolu: Selimiye Cami

Maneviyatı en güzel şekilde yayan Konya’nın önemli camilerinden biri olmayı başarıyor. Buranın ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış olduğunu söyleyebiliriz. Konya’nın merkezinde bulunan Selimiye cami, hem Konya halkının hem de şehrin dışından gelenlerinde ziyaret ettiği önemli mimari yapılardan biri oluyor.

Caminin hemen sağ tarafına göz atıldığı zaman ise Mevlana Türbesi bulunur. Kesme taş işçiliğinin en güzel yanlarını ortaya koyan Selimiye Cami görülmesi gereken yerlerden biri olmayı başarıyor.

6. Atatürk Evi Müzesi

1928 senesinde Konyalılar tarafından Atatürk’e hediye etmiş oldukları ev olduğunu söyleyebiliriz.  Şimdilerde ise burasının bir Müze olarak hizmet vermiş olduğunu söyleyebiliriz. Müzenin içerisine bakıldığı zaman Atatürk’ün kişisel eşyaları bulunur. Ayrıca Atatürk dönemine ait olan eserlere de yer verilmiştir. Saat 09.00 ile 17.00 arasında girişler sağlanırken giriş sırasında da ücret ödemenize gerek yoktur.

6. Meram Bağları İle Keyifli Zamanlar Geçirin

Konya denilince olmazsa olmazlardan biri olarak karşımıza Meram Bağları çıkıyor. Özellikle buranın çok fazla dikkat çekmesinin nedenlerinden biri de doğal güzelliklere sahip olması denebilir. Birbirinden güzel ve aynı zamanda da etkileyici bir doğal güzelliklere sahip olduğundan dolayı herkes tarafından daha fazla ilgi odağı haline gelmeyi de başarmıştır. Çam kokusunu içinize çekeceğiniz bnu eşsiz yere gelmeyi ihmal etmeyin.

7. Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarları

Konya’ya mesafe olarak 34 km uzaklıkta yer alan Kilistra Antik Kenti ve Kaya mezarları görülmeye değer yerlerden biri olmayı başarıyor. Gökyurt köyü sınırlarında yer alan antik kent ve kaya mezarlarında bol bol resim çektirerek anı ölümsüz hale getirebilirsiniz. Kaya oyulan evler, ambiyansı da daha etkileyici hale getiriyor. Ayrıca ibadet gibi pek çok bölümlerinin yer alıyor olması görülmeye değer olduğunu kanıtlamaya neden oluyor.

8. Nasreddin Hoca Türbesine Ziyaret

Konya’nın Akşehir ilçesinde bulunan Nasreddin Hoca Türbesi ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Bu sebepten dolayıdır ki Konya’da gezebileceğiniz yerler ile ilgili olarak bir araştırma yaparken burayı da es geçmeden olmazdı. Ziyaretçi kullanımına açık olmasından dolayı Nasreddin Hoca Türbesi çok fazla tercih ediliyor. Böylelikle yıl boyunca ne zaman isterseniz buraya gelebilmektesiniz.

Ziyaret yapacak olanlar doğal olarak saat kaç aralığında girişin geçerli olacağını sorgulamaya başlar. 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Nasreddin Hoca Türbesine giriş yapabilirsiniz. Üstelik türbeye girişlerinizi yaparken de ücret ödemenize gerek kalmayacak.

9. Karapınar Çölü

Konya’da gezilmesi gereken çok güzel yerler var. Bu sebepten dolayıdır ki listenizi geniş tutmanızda yarar olacak. Onlardan biri ise Karapınar Çölü olduğunu söyleyebiliriz. Coğrafik açısından burayı ele aldığımız zaman sınırlarının Konya içerisinde olduğunu belirtebiliriz. Karapınar ilçesinde bulunan Karapınar Çölü, bakıldığında Türkiye’nin tek gerçek çölü olma özelliğine sahip. Şehir merkezine olan konumunun ise 94 km şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Çöl, İpek Yolu üzerinde bulunur. Doğal güzelliği yakından görmek adına Karapınar Çölünü listenize eklemelisiniz.

Konya’da  gezilecek yerler listesi konusunda merak eden gezgincileri bilgilendirdik. Buna göre Konya yolculuğunuz başlayacaksa bu yerleri görmelisiniz.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.