Krasnodar Şehri

Rusya‘nın Gürcistan sınırına ve karadenize yakın kuzey kafkasyada yeralan kentidir. Karadeniz ve azak denizi arasında yer alır. Krasnodar 120 milliyetten insanın yaşadığı metropolit bir kent olup nüfusu 900.000 civarındadır. Dünya’nın en cazip ve en iyi yaşam kenti ödülünü 2011 yılında almıştır. Kuban nehri şehri 2 ye böler. Büyük bir sanayi merkezi olan Krasnodar gıda, makine, kimya, petrokimya, mikrobiyoloji, inşaat ve enerji sektörü önde gelir. Tarıma elverişli geniş ovaları bulunmaktadır. Daha çok tarımla uğraşıyorlar. Kavun, karpuz, şeker pancarı, ayçiçeği benzeri sebze ve meyveleri yetiştiriliyor. Birçok Türk fabrika ve şirketleri bulunmaktadır. Tarım ve Turizm ana sektörleri oluşturmaktadır. Rusya‘nın en önde gelen Rus şarap üreticileri Krasnodar‘ın taman yarım adasında bulunmaktadırlar. Krasnodar bilim, eğitim ve kültür merkezidir. 12 üniversite ,35 ‘i aşkın üniversite alt kurumları 100.000 i aşkın öğrenci kontenjana sahiptir. Krasnodar aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Krasnodar’da Gezip Görülecek Yerler Kültür merkezleri, tiyatrolar, arkeoloji ve sanat müzeleri, güzel sanatları, müzikal kompleksleri, opera ve baleleri,su parkları, şehir parkları ve botanik bahçeleriyle kültürünü yansıtır. Otobüs duraklarındaki mozaikleri, […]

Krasnodar Şehri

Rusya‘nın Gürcistan sınırına ve karadenize yakın kuzey kafkasyada yeralan kentidir. Karadeniz ve azak denizi arasında yer alır. Krasnodar 120 milliyetten insanın yaşadığı metropolit bir kent olup nüfusu 900.000 civarındadır. Dünya’nın en cazip ve en iyi yaşam kenti ödülünü 2011 yılında almıştır.

Krasnodar Şehri

Kuban nehri şehri 2 ye böler. Büyük bir sanayi merkezi olan Krasnodar gıda, makine, kimya, petrokimya, mikrobiyoloji, inşaat ve enerji sektörü önde gelir. Tarıma elverişli geniş ovaları bulunmaktadır. Daha çok tarımla uğraşıyorlar. Kavun, karpuz, şeker pancarı, ayçiçeği benzeri sebze ve meyveleri yetiştiriliyor. Birçok Türk fabrika ve şirketleri bulunmaktadır. Tarım ve Turizm ana sektörleri oluşturmaktadır. Rusya‘nın en önde gelen Rus şarap üreticileri Krasnodar‘ın taman yarım adasında bulunmaktadırlar.

Krasnodar bilim, eğitim ve kültür merkezidir. 12 üniversite ,35 ‘i aşkın üniversite alt kurumları 100.000 i aşkın öğrenci kontenjana sahiptir. Krasnodar aynı zamanda bir öğrenci şehridir.

Krasnodar’da Gezip Görülecek Yerler

Kültür merkezleri, tiyatrolar, arkeoloji ve sanat müzeleri, güzel sanatları, müzikal kompleksleri, opera ve baleleri,su parkları, şehir parkları ve botanik bahçeleriyle kültürünü yansıtır. Otobüs duraklarındaki mozaikleri, heykel ve kabartmalarıyla şehir insanı büyüler. 7 Tiyatro var kentte. İkisi Kukla tiyatrosu. Gene kentin özelliklerinden biri de Katerina’nın sarayının bu kentte oluşu. Puşkin Kütüphanesi şehirde bilinen sembollerindendir. Krasnodar‘da Avrupa’nın en büyük spor kompleksi bulunmaktadır. kentte. Kuban Nehri’nin üstünde yapılan köprü ilginçtir. Yeni evliler gelip kilit asıyorlar köprünün korkuluklarına. İnanıyorlardı ki kilitler onların evliliklerini de sağlamlaştıracak ve hiç ayrılmayacaklardır bir daha…Krasnodar futbol takımı Rus 1.ligin’de mücadele etmekte ve 40.000 kişilik stadı bulunmaktadır.

Krasnodar’da Ulaşım

Krasnodar Şehri köprü

Hava, Demiryolu,Nehir,Otobüs ve Tramvay gibi tüm ulaşım tercihlerini barındıran önemli bir ulaşım merkezidir.2 büyük tren istasyonu bulunmaktadır. Krasnodar Uluslararası havaalanından İstanbul’a hergün direkt seferler bulunmaktadır. Ayrıca Samsun’a haftada 2 sefer düzenlenmektedir. Şehirde Karasal iklim hakimdir; yazları sıcak, kışları da soğuk geçer. Türkiye iklimini andırır.Samsun kardeş şehridir. Krasnodar’da Türk konsolosluğu bulunmaktadır! Büyük hipermarketleri, çeşitli cafe ve restaurantları, gece kulüpleri, sanatsal binaları ile sosyal hayatın canlı olduğu nadide bir şehirdir.

Kaynak: rusyada.net

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.