Kuala Lumpur Çevresinde Gezilecek Yerler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, 1857 yılında Gombak ve Klang nehirlerinin kesiştiği coğrafyada kuruldu. Teknolojik gelişmelerden yararlanan şehir aynı zamanda doğayla iç içe bir yapıya sahip. Kelime anlamı ‘çamurlu kavşak’ olan şehir, tepelerle çevrelenmiş bir vadide, yarımadanın batı sahilinde yer alıyor. Çinlilerin ormanları keserek oluşturduğu şehir, çok iddialı olmayan bir sahil şeridiyken İngilizlerin kolonileştirmesi ile şık binaların yükseldiği bir yere dönüştü. 1957 yılında Malezya’nın bağımsızlığına kavuşmasının ardından hızla gelişen şehrin eski şehir merkezi Kuala Lumpur’un ilk kurulduğu Klang ve Gombak nehirlerinin birleştiği yerin etrafında bulunuyor. Kuala Lumpur Çevresinde Gezilecek Yerler 1. Putrajaya Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur olmasına rağmen, tüm bakanlıkların 2012’de taşındığı Putrajaya, günümüzde ülkenin idari merkezi olarak kabul ediliyor. Düzenli yapısıyla Avrupai bir görünüme sahip olan kent, muhteşem bir mimariye sahip. Kamuda çalışan binlerce memurun yaşadığı Putrajaya, görkemli Putra Cami ve Istana Melawati yapıları, yemyeşil dokusuyla Botanik Bahçesi ve ülke kültür sanat yaşamını temsil eden zengin koleksiyona sahip müzeleriyle görmeye değer. […]

Kuala Lumpur Çevresinde Gezilecek Yerler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, 1857 yılında Gombak ve Klang nehirlerinin kesiştiği coğrafyada kuruldu. Teknolojik gelişmelerden yararlanan şehir aynı zamanda doğayla iç içe bir yapıya sahip. Kelime anlamı ‘çamurlu kavşak’ olan şehir, tepelerle çevrelenmiş bir vadide, yarımadanın batı sahilinde yer alıyor.

Çinlilerin ormanları keserek oluşturduğu şehir, çok iddialı olmayan bir sahil şeridiyken İngilizlerin kolonileştirmesi ile şık binaların yükseldiği bir yere dönüştü. 1957 yılında Malezya’nın bağımsızlığına kavuşmasının ardından hızla gelişen şehrin eski şehir merkezi Kuala Lumpur’un ilk kurulduğu Klang ve Gombak nehirlerinin birleştiği yerin etrafında bulunuyor.

Kuala Lumpur Çevresinde Gezilecek Yerler

1. Putrajaya

kuala lumpur çevresinde gezilecek yerler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur olmasına rağmen, tüm bakanlıkların 2012’de taşındığı Putrajaya, günümüzde ülkenin idari merkezi olarak kabul ediliyor. Düzenli yapısıyla Avrupai bir görünüme sahip olan kent, muhteşem bir mimariye sahip.

Kamuda çalışan binlerce memurun yaşadığı Putrajaya, görkemli Putra Cami ve Istana Melawati yapıları, yemyeşil dokusuyla Botanik Bahçesi ve ülke kültür sanat yaşamını temsil eden zengin koleksiyona sahip müzeleriyle görmeye değer.

2. Melaka

kuala lumpur yakınlarında gezilecek yerler

Malay Yarımadası’nın güneyinde bulunan Melaka, bir zamanlar bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Günümüzde, tarihi mimarisi nedeniyle gözde bir turistik destinasyon olan şehir, geçmişte Portekizler ve Hollandalılar tarafından yönetildi. Kuala Lumpur çevresinde gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Şehrin en güzel noktalarından biri bir tepe üzerine oturtulan eski bir Portekiz kalesi olan A’Famosa’nın kalıntıları. Felemenkler tarafından yaptırılan etkileyici kırmızı tuğlalı İsa Kilisesi Melaka’nın en önemli dini yapılarından Yerel ürünler ve yemekler için gece pazarı Jonker Caddesi de şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

3. Cameron Highlands

kuala lumpur civarı gezilecek yerler

Adını 1885’de bölgeyi haritalayan kişiden alan Cameron Highlands, yaz aylarında bir hayli sıcak olan bölgede serinlemek için kullanılan kaçış rotası. Yaz aylarında yüksek bölgelere çıkma alışkanlığı 1930’larda İngiliz sömürgecilerle başlamış.

Seyahat severler günümüzde sadece serinlemek için değil, aynı zamanda bölgedeki tarlalarda yetişen çay bitkilerinin muhteşem manzarasını çıkarmak için de burayı ziyaret ediyorlar. İster bir çay tarlası gezin, ister iyi bir yürüyüş yapın veya belki bir ya da iki tapınak ziyaret edin, Cameron Yükseltileri mutlaka görülmesi gereken bir yer.

4. Genting Highlands

kuala lumpur yakınlarında görülecek yerler

Genting Highlands, 1,800 metre yükseklikteki Ulu Kali Dağı’nın zirvesinde yer alan oteller, alışveriş merkezleri, tema parkları ve kumarhanelerden oluşan bir kompleks. Gohtong Jaya’dan otoyol ve teleferik ile ulaşılabilen bölge, yerel halkın hafta sonlarında zaman geçirdiği bir eğlence merkezi.

5. Bukit Fraser

kuala lumpur civari görülecek yerler

Bukit Fraser, Titiwangsa Dağı’nın sırtlarında yer alan bir bölge. 7 tepe ve bir ormandan oluşan bölge doğal güzellikleri ile koruma altında. Kuş popülasyonu ile kuş gözlemcileri ve doğa severlerin akın ettiği bölgede çok sayıda doğa dostu konaklama tesisi bulunuyor.

6. Port Dickson

kuala lumpur çevresinde görülecek yerler

Kuala Lumpur’un 90 km güneyinde yer alan Port Dickson, sömürge döneminde kömür ve kalay cevheri için bir ihracat bölgesi olarak kurulan ticaret merkezi. Günümüzde petrol rafinerileri ve sanayi tesisleri ile ülkenin en hareketli noktalarından olan Port Dickson, doğal güzellikleri ile de ön planda.

Beyaz, ince taneli kumsallarının çevresinde çok sayıda lüks otel bulunan Port Dickson, turist hareketliliğinden dolayı hoş restoran, bar, gece kulübü ve müzelere de sahip. Kuala Lumpur çevresinde gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz rotalardan biri.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.