Kültürlerin Buluşma Noktası: Meksika

Maya kültürünün coğrafyası Meksika, turkuaz renkli denizi ve mercan kayalıkları, Karayip Denizi’nin efsanevi plajları ve eşsiz doğal güzellikleriyle dünyada alışık olduğunuz her türlü manzarayı unutturacak benzersiz bir deneyim sunuyor. Türk Hava Yolları’nın direkt uçuş başlattığı Meksika’ya, Amerika ve Avrupa’nın birçok kentinden aktarmalı uçuşlarla da gitmek mümkün. Türk Hava Yolları ile Cancun’a İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuş 18 saat 55 dakika sürüyor. Kültürlerin Buluşma Noktası: Meksika Kuzey Amerika ülkelerinden Meksika, dünyada benzersiz bir deneyim sunan destinasyon. Farklı kültürlerin buluşma noktası olan ülke eşsiz doğal güzellikleriyle kartpostalları andıran fotoğraf karelerine hayat veriyor. Yucatan Yarımadası’nın kalbinde yer alan Cancun, son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle Meksika’da en popüler turizm merkezlerinden birine dönüştü. Yucatan Yarımadası, Tulum ve Cancun gibi muhteşem tatil merkezlerinin yanı sıra obrukları ve doğal yeryüzü şekilleriyle de ünlü. Mağaraların çökmesi sonucunda oluşan doğal yüzme havuzları son dönemde Meksika’nın uluslararası tanıtımında kullanılan görsellerin de çekildiği yerler. Dünyanın en kadim kültürlerinden olan Mayaları takip etmek […]

Kültürlerin Buluşma Noktası: Meksika

Maya kültürünün coğrafyası Meksika, turkuaz renkli denizi ve mercan kayalıkları, Karayip Denizi’nin efsanevi plajları ve eşsiz doğal güzellikleriyle dünyada alışık olduğunuz her türlü manzarayı unutturacak benzersiz bir deneyim sunuyor.

Türk Hava Yolları’nın direkt uçuş başlattığı Meksika’ya, Amerika ve Avrupa’nın birçok kentinden aktarmalı uçuşlarla da gitmek mümkün. Türk Hava Yolları ile Cancun’a İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuş 18 saat 55 dakika sürüyor.

Kültürlerin Buluşma Noktası: Meksika

Kuzey Amerika ülkelerinden Meksika, dünyada benzersiz bir deneyim sunan destinasyon. Farklı kültürlerin buluşma noktası olan ülke eşsiz doğal güzellikleriyle kartpostalları andıran fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Yucatan Yarımadası’nın kalbinde yer alan Cancun, son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle Meksika’da en popüler turizm merkezlerinden birine dönüştü.

Yucatan Yarımadası, Tulum ve Cancun gibi muhteşem tatil merkezlerinin yanı sıra obrukları ve doğal yeryüzü şekilleriyle de ünlü. Mağaraların çökmesi sonucunda oluşan doğal yüzme havuzları son dönemde Meksika’nın uluslararası tanıtımında kullanılan görsellerin de çekildiği yerler.

Dünyanın en kadim kültürlerinden olan Mayaları takip etmek için Cancun ve Tulum’la benzer rotada olan Chichen Itza’ya rotanızı kırmanız şart. Meksika’nın en iyi korunan Maya piramitlerinden biri olan El Castillo, bölgeyi ziyaret edenlerin gözdesi.

Her yıl ekinoks döneminde piramidin köşe çıkıntılarına vuran gün ışığı, piramidin tepe noktasından başlayıp aşağıdaki yılanbaşı büstüne uzanan aydınlık bir hat meydana getiriyor. Yılanbaşı ile gölge oyunu oluşturan bu görsel tam anlamıyla insanın aklını başından alacak güzellikte.

Piramit, mevsimleri sembolize eden dört merdivenden oluşuyor. Bu dört merdivenden tepedeki platforma ulaşmak için 364 basamak çıkmak gerekiyor. Platformla birlikte 365’e ulaşan bu sayı bir yılı simgeliyor. Dünyanın Yedi Yeni Harikası Listesi’nde halk oylamasında üst sıralarda yer alan piramit Meksika’nın en önemli tarihi yapılarından.

Piramit çevresinde görebileceğiniz tarihi noktalar arasında Baş Rahip Tapınağı, Savaşçılar Tapınağı, Büyük Top Sahası ve Caracol Gözlemevi de bulunuyor.

Cozumel Adası, Playa del Carmen’den kalkan feribotlarla ulaşılabilen cennetten bir köşe. Su sporları, renkli gece hayatı, doğal güzellikleri ve eşsiz restoranları ile turistik bir merkez olan ada günün her saati kalabalık ve hareketli.

Karayip Denizi’ne nazır hoş bir manzaraya sahip olan uçurumun üzerinde yer alan Tulum, Mayaların son yerleşim yerlerinden biri. Dört bir yanı Mayalardan kalan arkeolojik alanlarla çevrili olan şehir, dini açıdan büyük önem taşıyor.

Cancun’dan 20 dakikalık feribot yolculuğu ile ulaşılan Isla Mujures (Kadınlar Adası), bembeyaz kumsallarıyla ünlü. Playa Norte, adanın en meşhur plajı. Tekne turları ile adanın dört bir yanını keşfedebiliyorsunuz. Ada merkezi ve çevresini ise golf arabalarıyla dolaşmak mümkün.

MUSA ise dünyanın ilk sualtı heykel müzesi. Heykeller amansız turist akınından korunmak için farklı bölgelere yerleştirilmiş.  Tropikal havanın hakim olduğu bölgede sıcaklık değerleri hemen hemen aynı olsa da aniden bastıran yağmurlara hazırlıklı olmakta yarar var.

Kaynak : Turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.