KUZEY AFRİKA’NIN BÜYÜLÜ TATİL ÜLKESİ TUNUS

Kuzey Afrika

Tunus, Cezayir ve Libya’nın arasından Akdeniz’in kıyılarına açılan cennetten bir köşedir. Yeşilliği, denizi ve manzaraları ile gezilecek çok güzel yerleri bulunuyor. Tunus, geniş ve renkli coğrafyası ile turistlerin her daim ilgisini çekiyor.  Tunus’ta aynı anda birbirinden farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Tunus’un tarihi yerlerini gezebilir, güneyinde çöl safarisi yapabilir, kuzeyindeki plajlarda harika vakitler geçirebilirsiniz.

Turistler tarafından en çok tercih edilen şehirleri Tunus, Kartaca, Hammamet, Sousse’dir.  Tunus’ta tarih boyunca birçok medeniyet hüküm sürmüş. Fenikeliler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve 16. yüzyılda Osmanlılar… Dolayısıyla Tunus, günümüzde birçok kültürün izlerini taşıyor. Siz de Tunus’u ziyaret ettiğinizde bu kültür çeşitliliğine tanık olabilirsiniz.

Tunus aynı zamanda çok önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapmakta. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kairouan şehrinde bulunan Okba In Nafa Camii, görmeniz gereken yerlerden biri. Cami, Arapların Tunus’a ilk yerleşmelerinin ardından 670 yılında yapılmıştır. Burası ülkede yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan Roma ve Bizans dönemi sütunlarının kullanımı ile inşa edilen eşsiz bir camidir. Caminin içerisi renkli sütunlarla süslendirilmiş ve her biri birbirinden farklı olacak şekilde göz kamaştırıcı desenler işlenmiştir.

Tunus’ta görmeniz gereken bir diğer yapı da Bardo Müzesi. Tunus’un tarihi M.Ö. 1000’li yıllara dayanıyor ve Tunus’un bu tarihi barındıran Tunus Bardo Müzesi sahip olduğu eşsiz mozaiklerle dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak biliniyor.

Tunus’un Güney Sahra tarafında Berberi kültürünü görebileceğiniz yerler ile birlikte Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Matmata köyü ise ilginç coğrafi yapısı ve oluşumu ile dünyaca ünlü birçok filme sahne olarak ün kazanmış. Star Wars’ın ilk 2 bölümünde pek çok sahne çöl altına kazılmış garip evlerden oluşan Matmata’da çekilmiştir.

Tunus’un güzellikleri bunlarla da sınırlı kalmayıp Tunus’un güneyinde dünyanın sayılı büyük tuz gölleri arasında yer alan ‘Chott El Jerid’ Tuz Gölü büyüleyici bir güzelliktedir. Gölün ortasındaki yol boyunca dümdüz ilerlerken tuzun aslında beyaz değil pembe olduğu açıkça görülüyor. Bu manzarayı sadece Tunus’ta görebilirsiniz.

HAMMAMET

Tunus’a gittiğinizde ülkenin güzel şehirlerinden olan Hammamet’i ziyaret ederek ülkenin güzelliklerine yakından şahit olabilirsiniz. Masmavi okyanusu ve bembeyaz kumsalları ile Tunus’un en eski turizm şehridir. Tarihi geçmişi M.Ö. 1000’li yıllara dayanan Tunus’un en önemli tatil diyarlarındandır.

Şehir bir liman kenti olmasına rağmen uzun ve tertemiz plajları ile ticaretten daha fazla turizm alanında gelişmiştir. Hammamet; uzun kumsalları, berrak ve masmavi deniz suyu, yemyeşil bahçeleri, muhteşem güzellikteki parkları, otelleri, barları ve restoranları ile oldukça çekici özelliklere sahip bir tatil rotasıdır.

Hammamet’in tarihi yapıları da turistler tarafından çok ilgi gören yerlerdendir. Hammamet, 15. yüzyılda şehri korumak amaçlı inşa edilmiş tarihi kale duvarlar, pazar alanları ve eski mimarisiyle oldukça etkileyici.  Hammamet’te 1964 yılından günümüze değin süren festivalleri bulunuyor. Ve her yıl düzenlenen  Hammamet Uluslararası Festivali’ne yurt içinden ve yurt dışında binlerce kişinin katılımıyla kutlanıyor. Festival, müzik ve sanat gösterileriyle ile temmuz-ağustos aylarında yapılıyor. Eski mimari yapılarını koruyan Tunus’un özgün mimarisini görmek için, halen orijinal duvarlarının korunduğu Medina de Hammamet bölgesidir.

SİDİ BOU SAİD

Tunus’a geldiğinizde görülecek yerlerden biri de Sidi Bou Said… Her yıl binlerce turistin geldiği küçük ve sevimli bir şehir burası. Sidi Bou Said’i meşhur yapan özelliklerse şüphesiz kusursuz bir şekilde beyaza boyanmış evleri ve bu evlerin mavi renkli pencereleri ve birbirinden güzel işlemeli masmavi kapıları ile edata bir masal diyarını andırıyor. Akdeniz’e tepeden bakan manzara görüntüsü ile mavi ve beyazın bir arada olduğu en güzel manzaralarını oturup buradan izleyebilirsiniz. Şehrin güzellikleri bunlarla da bitmiyor. Dar ve taştan örme sıralanmış kafeler, restoranlar, sanat galerileri ve renkli çiçeklerle süslendirilmiş göz kamaştıran sokaklarda fotoğraflar çektirebilirsiniz.

KARTACA

Tunus’un sahil şehri olan Kartaca, 814 yılında Fenikeliler tarafından kurulmuş. Fenikelilerin döneminde deniz ticaretinde üs olarak kullanılmış. Büyük bir ticaret merkezi haline gelen Kartaca kısa sürede tanınmış ve farklı etnik grupları burada hüküm sürmüş. Roma Dönemi’nin en önemli uygarlıklardan olan Kartaca’da tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü çok çeşitli kültürlere sahip Kartaca  ‘’yeni şehir’’ anlamına geliyor.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle