LEZZET TUTKUNLARININ BAŞINI DÖNDÜRECEK ROTALAR

LEZZET TUTKUNLARININ BAŞINI DÖNDÜRECEK ROTALAR

LEZZET TUTKUNLARININ BAŞINI DÖNDÜRECEK ROTALAR

Lezzet tutkunları için seyahat etmenin başka başka anlamlar taşıdığı su götürmez bir gerçek. Kimi zaman tesadüfen tanışılır gidilen ülkenin lezzetli yemekleriyle, kimi zamansa sadece bu lezzetler için düşülür yola. Yemeksiz olmaz diyen seyahat severleri çılgına çevirebilecek rotaları sizlerle paylaşmak istiyoruz;

BALIK MARKET – TOKYO

Dünyanın en büyük balık pazarına sahip şehir Tokyo, özellikle deniz ürünlerine ilgi duyan gezginler için deyim yerindeyse cennet. Sushi ve Sashimi severlerin mabet haline getirdiği dev pazarda deniz ürünlerine dair aranılan her şeyi bulmak mümkün. Tokyo’nun dünyaca ünlü Balık Pazarı’nda fiyatlar ise değişkenlik gösteriyor. 6 bin Sterlin değerinde minicik balıkların bulunduğu pazarda her gün sabah saat 05.00’da canlı orkinoslar ihaleye çıkıyor ve dakikalar içinde tamamen tükeniyor.

Pronto_Tur_Blog (2)

MAKARNA ATOLYELERİ – TOSKANA

Dünyanın en güzel makarnaları hiç şüphesiz İtalya’da pişip orada tüketiliyor. İtalya’da bu işin sınırları zorladığı yer ise Toskana. Sadelik ve kalitenin yemeklerde en önemli iki kriter olarak kabul edildiği Toskana’da dünyanın en lezzetli makarnalarını tadabileceğiniz gibi küçük kurslara katılıp kendi ellerinizle de harikalar yaratabilirsiniz. Unutmayın en önemli iki kriter sadelik ve kalite.

Pronto_Tur_Blog (6)

MEXICO CITY – SOKAK LEZZETLERİ

Keşfedebilmek için belki de en fazla birkaç gün ayırabildiğimiz şehirlerde en azından öğle ve ara öğünleri hızlı bir şekilde aradan çıkarmak istediğimiz anlar olur. Tam da bu durumda can simidi olabilen sokak lezzetleri kimi şehirlerde öyle gelişmiş ki, o yerin en ünlü yemekleri sokak lezzetleri oluvermiş. Mexico City de bunlardan biri. Şehrin en çok tercih edilen ve en beğenilen sokak lezzetleri ise Jugo (tropik meyve suyu), Tortillas (bazlama), Burrito (yöresel malzemelerle yapılan dürüm) ve Elote (mayonez ve cojita peyniri ile terbiyelenmiş közde mısır).  Bizdeki halkalı tatlının daha ince ve çikolata ile süslenmiş hali olan Churros ise elinizden düşmeyecek sokak lezzetleri arasında.

Pronto_Tur_Blog (5)

GURME TURU – LÜBNAN

Dünyanın çeşitli noktalarından milyonlarca turisti ağırlayan Lübnan’ın tek cazibesi doğal ve tarihi güzellikleri değil. Lübnan turizminin en önemli kaynaklarından biri de dünyaca ünlü mutfağı. Dağ yemekleri, deniz yemekleri ve özgün Beyrut lezzetleri olarak 3 grupta ele alınabilen Lübnan mutfağı, ziyaretçilerine muhteşem bir gurme turu vaat ediyor. Kırmızı et ve baharat ağırlıklı yemeklerin deniz ürünleri ile yarıştığı Lübnan’da mezeler ve meyveler başlı başına bir keşif alanı.

Pronto_Tur_Blog (3)

TAPAS CENNETİ BARSELONA

Ünü kendisini aşan yemeklerden bir diğeri de Barselona’nın en önemli lezzetlerinden biri olan Tapas. Kanepe büyüklüğündeki ekmek parçalarının üzerine damak zevkine göre onlarca malzemenin konulmasıyla hazırlanan bu pratik yemek Katalan şehri Barselona’yı keşfetmek için başlı başına bir neden.  En az Tapas kadar ünlü bir diğer Katalan lezzeti ise Paella. Deniz ürünlerinin karışımından yapılmış bir çeşit pilav olarak tanımlayabileceğimiz Paella ve birbirinden lezzetli Tapas’lar eğer iyi bir iz sürücüyseniz size Barselona’da rüya gibi bir tatil deneyimi yaşatabilir.

Pronto_Tur_Blog (4)

Kaynak:blog.prontotour.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0