Londra’nın Antik Eserler Müzesi: British Museum

Kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı Londra, dünyanın en önemli başkentleri arasında. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan kurulan kozmopolit şehir, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etti. Kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı Londra, dünyanın en önemli başkentleri arasında. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan kurulan kozmopolit şehir, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etti. British Museum Londra, eğer Londra’yı ziyaret edecekseniz, gidilecek en ilginç yerlerden birisi. Bu popüler müzede İngiltere tarihiyle ilgili birçok değerli doküman ve antikalar başta olmak üzere başyapıt sayılabilecek sayısız eser bulunuyor. British Museum, Londra Yaklaşık 7 milyon esere sahip olan British Museum, 15 Ocak 1759’da ziyarete açıldı. Müzenin dünyaca ünlü bir merkez haline gelmesinde en önemli pay sahibi isim Sir Hans Slome. […]

Londra’nın Antik Eserler Müzesi: British Museum

Kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı Londra, dünyanın en önemli başkentleri arasında. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan kurulan kozmopolit şehir, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etti.

Kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı Londra, dünyanın en önemli başkentleri arasında. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan kurulan kozmopolit şehir, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etti.

British Museum Londra, eğer Londra’yı ziyaret edecekseniz, gidilecek en ilginç yerlerden birisi. Bu popüler müzede İngiltere tarihiyle ilgili birçok değerli doküman ve antikalar başta olmak üzere başyapıt sayılabilecek sayısız eser bulunuyor.

british museum

British Museum, Londra

Yaklaşık 7 milyon esere sahip olan British Museum, 15 Ocak 1759’da ziyarete açıldı. Müzenin dünyaca ünlü bir merkez haline gelmesinde en önemli pay sahibi isim Sir Hans Slome.

1660-1753 yılları arasında yaşayan ve İngiltere’de soylular tabakasından olan ünlü koleksiyoncu Slome’un yaşadığı süre boyunca topladığı 70 bin parçalık sanat koleksiyonu onun ölümüyle birlikte İngiliz devletine miras kaldı.

İngiliz devletine tek kalemde bu kadar çok eserin miras kalmasıyla birlikte İngiliz hükümeti bir müze kurulması yönünde girişim başlattı. Slome’un koleksiyonuna eklenen Edward ve Robert Harley kardeşlerin el yazması, sikke ve antikalardan oluşan eserleriyle birlikte müzenin açılması için gereken tüm eserler hazırlandı.

Son olarak dönemin İngiltere Kralı II. George’un kütüphanesi bağışladığı müze Bloomsbury’deki Montagu House’da açıldı. Müzenin tasarımcısı ise Sir Robert Smirke.

British Museum’da sergilenen eserlerin çoğu hediye, miras, satın alma ya da dünyanın farklı yerlerinden kaçırılma yoluyla elde edildi. Müze, eskiçağ yapıtları bölümü, sikkeler ve madalyalar bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve insanlık müzesi adı altında sergilenen etnografi bölümü olmak üzere toplam dört bölümden oluşuyor.

british museum londra

Müzede Bodrum’dan kaçırılan ve antik dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Bodrum Halikarnas Mozolesi de sergileniyor. Müzede tüm dünyanın en çok ilgisini çeken dört başyapıt ise Rosetta Taşı (Rosetta Stone), Elgin Mermerleri (Elgin Marbles), Büyük Mahkeme (The Great Court) ve artık müzeye ait olmayan Büyük Ferman (Magna Carta).

Rosetta taşı bir metre yüksekliğinde ve tam 2 bin 200 yıl öncesine ait. İlk olarak 1799 yılında bulunduğunda üzerindeki hiyeroglif yazıların şifresi çözülmeye başlandı. İlginç olan ise aynı yazı 3 farklı dilde yazılmıştı.

Bir diğer önemli başyapıt da Elgin Mermerleri. Bu mermerlerden yapılmış tüm heykeller Yunanlılara ait. Ancak 19. yüzyılda Lord Elgin hepsini İngiltere’ye getirterek aslı Yunan olan bu heykellerin tekrar Yunanistan’a geri götürülmesi konusunda oldukça çok eleştiriye maruz kaldı.

Elgin Marbles, British Museum

Elgin Marbles, British Museum

bristish museum bilgi

bristish museum hakkında bilgi

Rosetta Taşı

Londra’da gezilecek yerler arasındaki en önemli yerlerden British Museum’da görülmesi gereken bir başka yapı da Büyük Mahkeme. II. Kraliçe Elizabeth Mahkemesi olarak da bilinen bu yapı gerçekten görülmeye değer. Tam avlunun ortasında bir okuma odası var ve yüksek tavanı, uzun masalarıyla adeta eski tarz bir kütüphaneyi andırıyor.

British Museum, Londra
Adres: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG, İngiltere Çalışma saatleri: 10.00–17.30 Telefon: +44 20 7323 8299
Web sitesi: www.britishmuseum.org

Her daim ziyaretçilere açık durumda olan müzede yer alan birçok değerli tarihi eser British Museum‘u ziyaret etmeniz için geçerli sebep oluşturmaya yetiyor.

 

Kaynak : yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.