Lübnan Şehirleri: Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik 5 Şehir

Doğu Akdeniz kıyısında yer alan bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan, kuzeyde ve doğuda Suriye, güneyde de İsrail ile komşu. Yaklaşık altı buçuk milyon nüfusu bulunan ülkenin resmi ismi ise Lübnan Cumhuriyeti. Tarihteki Fenike uygarlığının anavatanı olan Lübnan’da nüfusun büyük bölümü Müslümanlardan oluşuyor. Kültürel bakımdan oldukça zengin olan bu coğrafya da hem Arap hem de Avrupa kültüründen izlere rastlanıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan eserleri, rengarenk kafeleri ve misafirperver insanlarıyla cennet gibi bir atmosfere sahip olan ülke, gezilip görülecek sayısız turistik noktaya ev sahipliği yapıyor. Lübnan’da Görülmesi Gereken 5 Şehir 1. Beyrut Büyük Saray, Solider Meydanı, Güvercin Kayaları, Corniche, Al Omari Camii, Eski Saat Kulesi, Sursock Müzesi ve René Moawad Bahçesi gibi cezbedici yer ve yapılarıyla, ülkenin en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Beyrut, 500 bin yıl öncesine uzanan köklü tarihi ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla huzur dolu bir şehir. 2. Biblos Hala balıkçı barınağı olarak kullanılan Biblos Limanı, Osmanlılar döneminde […]

Lübnan Şehirleri: Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik 5 Şehir

Doğu Akdeniz kıyısında yer alan bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan, kuzeyde ve doğuda Suriye, güneyde de İsrail ile komşu. Yaklaşık altı buçuk milyon nüfusu bulunan ülkenin resmi ismi ise Lübnan Cumhuriyeti. Tarihteki Fenike uygarlığının anavatanı olan Lübnan’da nüfusun büyük bölümü Müslümanlardan oluşuyor. Kültürel bakımdan oldukça zengin olan bu coğrafya da hem Arap hem de Avrupa kültüründen izlere rastlanıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan eserleri, rengarenk kafeleri ve misafirperver insanlarıyla cennet gibi bir atmosfere sahip olan ülke, gezilip görülecek sayısız turistik noktaya ev sahipliği yapıyor.

Lübnan’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

1. Beyrut

Büyük Saray, Solider Meydanı, Güvercin Kayaları, Corniche, Al Omari Camii, Eski Saat Kulesi, Sursock Müzesi ve René Moawad Bahçesi gibi cezbedici yer ve yapılarıyla, ülkenin en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Beyrut, 500 bin yıl öncesine uzanan köklü tarihi ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla huzur dolu bir şehir.

2. Biblos

Hala balıkçı barınağı olarak kullanılan Biblos Limanı, Osmanlılar döneminde yapılan günümüzde şehrin en canlı yerlerinden biri olan Byblos Çarşısı ve Crusader Kilisesi gibi pek çok etkileyici yeri bulunan Biblos, ülkenin en önemli liman şehirlerinden biri. Günümüzde tarihi ve kültürel dokusunu korumaya devam eden bu şehir, ülkeye gelen turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden.

3. Sayda

Lübnan’ın güneyinde Cenub vilayetinin merkezi olan Sayda, Antik Çağ’ın en önemli Fenike şehirlerinden biri olmuş. Eski ismi Sidon olan bu etkileyici şehirde yaklaşık 200 bin kişi yaşıyor. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Sayda, bugün kala o dönemlerin mimari ve kültürel izlerini taşıyor.

4. Trablusşam

Osmanlı zamanında, Libya’daki Trablus şehrinden ayırt edilmesi için Şam vilayetindeki Trablus anlamına gelen Trablusşam ismini alan şehir, Beyrut’un 85 kilometre kuzeyinde kurulmuş. Şehirde görülmeye değer turistik yerler arasında ise 2. Abdulhamit’in tahta çıkmasının 30. yılı nedeniyle dikilen Saat Kulesi, Khan el Saboun (Sabuncular Hanı) ve yerel çarşılar da bulunuyor.

5. Zahle

Kuruluşu bundan yaklaşık 300 yıl öncesine dayanan Zahle, Lübnan’ın Bekaa vilayetinin merkezi konumunda. Beyrut’un 52 kilometre doğusunda bulunan şehirde yaklaşık 150 bin kişi yaşıyor. 1885 yılında yapılan bir hükümet konağı olan The Serail, şehrin yerel mimarisini yansıtan tarihi bir yapı olan The Geha House ve 1720’de inşa edilen Elias Kilisesi ise şehrin en ünlü ziyaret adreslerinden.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.