Lüksemburg a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler 

luxembourg gezi rehberi Avrupa

Lüksemburg a gitmeden önce bilinmesi gereken detaylar gezinizi daha da güzel hale getirecektir. Neler yiyip içeceğinizi bilerek ulaşım kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Lüksemburg Büyük Dukalığı Batı Avrupa’da konumlanan ve birçok yerden ziyaretçi alan bir yerdir. Hem şehir hem de bir ülke olması nedeniyle çok sayıda ülkenin dikkatini çekmektedir. Ulusal dili Lüksemburg’un kendine has isimlendirdiği ülke adını taşıyan dildir. Genel olarak şehrin bütününde Almanca ve Fransızca dilleri ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Lüksemburg Kalabalık mı?

Nüfusu resmi kayıtlara göre 633 bin 622 olan Lüksemburg, ortalama bir şehir büyüklüğünde nüfusuyla dikkat çekmektedir.  Kalabalık olmayan bir yer olarak keyifle seyahatlerinizi tamamlayabilirsiniz. Şehir civarında yer alan ülkeler Fransa ve Almanya’dır. Belçika da Lüksemburg ile komşu yerler arasındadır.

Lüksemburg’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Lüksemburg’da gezilecek yerler denince çok sayıda alan görülebilmektedir. Fuar ve festival alanlarına ek olarak su kaynaklarını da şehirde sıkça görebilirsiniz.

Upper Sure Tabiat Parkı

Doğa yürüyüşleri sevenler için kültürel miras etkilerini de bulacağınız Upper Sure’yi mutlaka görmelisiniz. Su sporları yapmak için ideal bir alandır. Fuarlar da  burada sıkça yapılmaktadır.  Hafta sonlarında düzenlenen programları takip edebilirsiniz. Temmuz ayı daha aktif olarak etkinlik barındırmaktadır.

Büyük Dukalık Sarayı

Özel bir mimarisi olan Büyük Dukalık Sarayı 1500’lü yılların esintilerini taşımaktadır. Bu tür mimarilere merakı olanlar için görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bock Siperleri

Tünellerle beraber anılan Bock Siperleri 1664 yılında yapılan bir yerdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasından da anlaşılacağı üzere koruma altına alınan miraslardandır.

Larochette Pazar Kasabası

Ormanlık alanda kurulan ve kendine özgü kasaba olan Larochette, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Lüksemburg gezisi planınıza mutlaka bu alanı dahil etmeniz önerilir.

Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi

Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi binası restore edilmiş haliyle sergileri bulabileceğiniz bir alandır. Geçen 2 yüzyılın esintilerinin olduğu mimari yapıda birçok detay dikkatinizi çekebilecektir.

Lüksemburg Ulaşımı Nasıldır?

Lüksemburg ulaşımı karayolları açısından yoğun denebilir. Avrupa karayolları trafiği açısından yoğun bir bölge olan Lüksemburg ulaşımında konforlu bir seyahat sizi bekleyecektir. Günün bazı dönemlerinde yoğun bir trafik olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Bisikletle ulaşım yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Şehir içindeki mesafeleri hesaplayarak bunu yapabilirsiniz. Trafiğin sağdan aktığını da dikkate alarak, araca göre hız ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Lüksemburg Yemekleri Nasıldır?

Lüksemburg yemekleri çevre ülkelerin etkisinde olan geleneksel yemeklerle dikkat çekmektedir. Baharatı az kullanan şehirde bol sarımsak tozuna rastlanmaktadır. Patates de en çok kullanılan malzemeler arasındadır.

  • Kahvaltıda en çok  kruvasan, haşlanmış yumurta, tahıl gevrekleri tüketilmektedir.,
  • Öğle yemeğinde bouneschlupp çorba veya sandviç yemekleri, yeşil fasulye, domuz pastırması
  • Akşam yemeğinde, geleneksel yemeklere ek olarak kek ve turta gibi hafif tatlılar tüketilebilmektedir.
  • İçecek olarak en çok bira ve şaraplar tüketilmektedir. Dünyada en çok alkol tüketilen ülkeler ve şehirlerarasındadır.

Lüksemburg’a Ne Zaman Gidilir?

Mevsim ve güncel korona kısıtlamalarını da dikkate alarak Lüksemburg ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. Genellikle sıcak havalarda ve geçiş dönemlerinde daha fazla turizm odaklı ziyaret edilmektedir.

Lüksemburg’da Yaşam Koşulları 

Lüksemburg’da işsizlik oranlarının salgın etkileriyle arttığı bilinmektedir. Bunun haricinde genel olarak Avrupa yaşam koşullarına benzer bir şehirdir. Çalışanlara hak ve evlilik, doğum gibi etkenlerle de beraber değişken bir durum vardır.

Lüksemburg yaşamında ekonomik açıdan elektronik eşyaların pahalı olduğu söylenebilir. Geçmiş senelere göre yoksulluk oranında artış olduğu görülmektedir.

Lüksemburg’da Suç Oranları  Lüksemburg hakkında bilinmesi gereken önemli detaylardan biri suç oranıdır. Ağırlıklı suç oranları eşyalara yönelik zararla alakalıdır. Genellikle göçle beraber suç oranlarında artış görülmüştür.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle