Lüksemburg a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler 

Lüksemburg a gitmeden önce bilinmesi gereken detaylar gezinizi daha da güzel hale getirecektir. Neler yiyip içeceğinizi bilerek ulaşım kolaylığı sağlayabilirsiniz. Lüksemburg Büyük Dukalığı Batı Avrupa’da konumlanan ve birçok yerden ziyaretçi alan bir yerdir. Hem şehir hem de bir ülke olması nedeniyle çok sayıda ülkenin dikkatini çekmektedir. Ulusal dili Lüksemburg’un kendine has isimlendirdiği ülke adını taşıyan dildir. Genel olarak şehrin bütününde Almanca ve Fransızca dilleri ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Lüksemburg Kalabalık mı? Nüfusu resmi kayıtlara göre 633 bin 622 olan Lüksemburg, ortalama bir şehir büyüklüğünde nüfusuyla dikkat çekmektedir.  Kalabalık olmayan bir yer olarak keyifle seyahatlerinizi tamamlayabilirsiniz. Şehir civarında yer alan ülkeler Fransa ve Almanya’dır. Belçika da Lüksemburg ile komşu yerler arasındadır. Lüksemburg’da Gezilecek Yerler Nelerdir? Lüksemburg’da gezilecek yerler denince çok sayıda alan görülebilmektedir. Fuar ve festival alanlarına ek olarak su kaynaklarını da şehirde sıkça görebilirsiniz. Upper Sure Tabiat Parkı Doğa yürüyüşleri sevenler için kültürel miras etkilerini de bulacağınız Upper Sure’yi mutlaka görmelisiniz. […]

Lüksemburg a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler 

Lüksemburg a gitmeden önce bilinmesi gereken detaylar gezinizi daha da güzel hale getirecektir. Neler yiyip içeceğinizi bilerek ulaşım kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Lüksemburg Büyük Dukalığı Batı Avrupa’da konumlanan ve birçok yerden ziyaretçi alan bir yerdir. Hem şehir hem de bir ülke olması nedeniyle çok sayıda ülkenin dikkatini çekmektedir. Ulusal dili Lüksemburg’un kendine has isimlendirdiği ülke adını taşıyan dildir. Genel olarak şehrin bütününde Almanca ve Fransızca dilleri ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Lüksemburg Kalabalık mı?

Nüfusu resmi kayıtlara göre 633 bin 622 olan Lüksemburg, ortalama bir şehir büyüklüğünde nüfusuyla dikkat çekmektedir.  Kalabalık olmayan bir yer olarak keyifle seyahatlerinizi tamamlayabilirsiniz. Şehir civarında yer alan ülkeler Fransa ve Almanya’dır. Belçika da Lüksemburg ile komşu yerler arasındadır.

Lüksemburg’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Lüksemburg’da gezilecek yerler denince çok sayıda alan görülebilmektedir. Fuar ve festival alanlarına ek olarak su kaynaklarını da şehirde sıkça görebilirsiniz.

Upper Sure Tabiat Parkı

Doğa yürüyüşleri sevenler için kültürel miras etkilerini de bulacağınız Upper Sure’yi mutlaka görmelisiniz. Su sporları yapmak için ideal bir alandır. Fuarlar da  burada sıkça yapılmaktadır.  Hafta sonlarında düzenlenen programları takip edebilirsiniz. Temmuz ayı daha aktif olarak etkinlik barındırmaktadır.

Büyük Dukalık Sarayı

Özel bir mimarisi olan Büyük Dukalık Sarayı 1500’lü yılların esintilerini taşımaktadır. Bu tür mimarilere merakı olanlar için görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bock Siperleri

Tünellerle beraber anılan Bock Siperleri 1664 yılında yapılan bir yerdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasından da anlaşılacağı üzere koruma altına alınan miraslardandır.

Larochette Pazar Kasabası

Ormanlık alanda kurulan ve kendine özgü kasaba olan Larochette, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Lüksemburg gezisi planınıza mutlaka bu alanı dahil etmeniz önerilir.

Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi

Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi binası restore edilmiş haliyle sergileri bulabileceğiniz bir alandır. Geçen 2 yüzyılın esintilerinin olduğu mimari yapıda birçok detay dikkatinizi çekebilecektir.

Lüksemburg Ulaşımı Nasıldır?

Lüksemburg ulaşımı karayolları açısından yoğun denebilir. Avrupa karayolları trafiği açısından yoğun bir bölge olan Lüksemburg ulaşımında konforlu bir seyahat sizi bekleyecektir. Günün bazı dönemlerinde yoğun bir trafik olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Bisikletle ulaşım yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Şehir içindeki mesafeleri hesaplayarak bunu yapabilirsiniz. Trafiğin sağdan aktığını da dikkate alarak, araca göre hız ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Lüksemburg Yemekleri Nasıldır?

Lüksemburg yemekleri çevre ülkelerin etkisinde olan geleneksel yemeklerle dikkat çekmektedir. Baharatı az kullanan şehirde bol sarımsak tozuna rastlanmaktadır. Patates de en çok kullanılan malzemeler arasındadır.

  • Kahvaltıda en çok  kruvasan, haşlanmış yumurta, tahıl gevrekleri tüketilmektedir.,
  • Öğle yemeğinde bouneschlupp çorba veya sandviç yemekleri, yeşil fasulye, domuz pastırması
  • Akşam yemeğinde, geleneksel yemeklere ek olarak kek ve turta gibi hafif tatlılar tüketilebilmektedir.
  • İçecek olarak en çok bira ve şaraplar tüketilmektedir. Dünyada en çok alkol tüketilen ülkeler ve şehirlerarasındadır.

Lüksemburg’a Ne Zaman Gidilir?

Mevsim ve güncel korona kısıtlamalarını da dikkate alarak Lüksemburg ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. Genellikle sıcak havalarda ve geçiş dönemlerinde daha fazla turizm odaklı ziyaret edilmektedir.

Lüksemburg’da Yaşam Koşulları 

Lüksemburg’da işsizlik oranlarının salgın etkileriyle arttığı bilinmektedir. Bunun haricinde genel olarak Avrupa yaşam koşullarına benzer bir şehirdir. Çalışanlara hak ve evlilik, doğum gibi etkenlerle de beraber değişken bir durum vardır.

Lüksemburg yaşamında ekonomik açıdan elektronik eşyaların pahalı olduğu söylenebilir. Geçmiş senelere göre yoksulluk oranında artış olduğu görülmektedir.

Lüksemburg’da Suç Oranları  Lüksemburg hakkında bilinmesi gereken önemli detaylardan biri suç oranıdır. Ağırlıklı suç oranları eşyalara yönelik zararla alakalıdır. Genellikle göçle beraber suç oranlarında artış görülmüştür.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.