Madrid Müze Rehberi

Avrupa

Madrid, tam anlamıyla bir müze şehri. O kadar güzel ve değerli müzeleri var ki sadece müzeleri için bile Madrid’e gelenler olduğuna eminim. Üstelik birçok müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebiliyorsunuz.

1. Elbise Müzesi (Museo del Traje): Madrit’teki bu şık müzeyi anlattığım gezi yazısı için tıklayın: Elbise Müzesi

Madrid Müze Rehberi
Madrid Müze Rehberi

2. Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Arqueologico Nacional): İspanya’nın en iyi arkeoloji müzesini anlattığım gezi yazısı için tıklayın: Arkeoloji Müzesi

Madrid Müze Rehberi

3. Madrid Şehir Müzesi (Museo de Historia de Madrid): Madrit şehrinin adeta hafızası şeklinde olan bu müzeyi anlattığım gezi yazısı için tıklayın: Şehir Müzesi

Madrit Tarih Müzesi

4. Romantizm Müzesi (Museo del Romanticismo): Bu değerli müze evini anlattığım gezi yazısı için tıklayın: Romantizm Müzesi

5. Jeoloji ve Yer Altı Madeni Müzesi (Museo Geominero): Dünyanın en güzel müze tasarımlarından birine sahip olan bu ilginç müzeyi anlattığım gezi yazısı için tıklayın: Jeoloji Müzesi

Madrid Müze Rehberi

6. Kraliçe Sofya Müzesi / Sanat Merkezi (Centro de Arte Reina Sofia)

Madrit’in en iyi sanat müzesi olarak Prado Müzesi bilinse de, aslında Kraliçe Sofya Müzesi de en az Prado Müzesi kadar değerli bir müze. Picasso, Goya ve Salvador Dali gibi usta ressamların eserlerini bu müzede görebiliyorsunuz. Müzenin göz bebeği ise Pablo Picasso’nun ünlü Guernica tablosu. Müzeyi hem sanat akımlarına göre hem de belirli yıllara göre ayrılmış tematik odalar arasında size verilen bir harita yardımıyla gezebiliyorsunuz. Oldukça büyük bir müze olduğu için en az 2 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederim. Benim gibi ücretsiz ziyaret günlerinden birinde giderseniz, 20-30 dakika kadar kuyrukta beklemeyi de hesaba katmalısınız.

Kraliçe Sofya Müzesi ziyaret ücreti: 10€ (İnternet üzerinden alırsanız 8.90€). 30.40€ ödeyerek satın alabileceğiniz “Art Walk” adındaki bir bilet ile 3 müze (Prado Müzesi + Kraliçe Sofya Müzesi + Thyssen-Bornemisza Müzesi) gezebilirsiniz.

Kraliçe Sofya Müzesi ziyaret günleri: Salı günleri ziyarete kapalı. Pazar günleri 13:30 – 21:00 saatleri arası. Diğer günler 10:00 – 19:00 saatleri arası.

Kraliçe Sofya Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Pazartesi – Cumartesi Saat 19:00-21:00 arası. Pazar günleri saat 13:30 – 19:00 arası. 18 Nisan, 18 Mayıs, 12 Ekim ve 6 Kasım’da ise tüm gün ziyaret ücretsiz. Ayrıca 18-25 yaş arası ISIC kart sahibi öğrenciler için de ziyaret ücretsiz.

Resmi internet sitesi: museoreinasofia.es/en

Madrid Müze Rehberi

7. Amerika Müzesi (Museo de America)

Size Madrit’te gezmenizi tavsiye edebileceğim bir başka müze de Amerika Müzesi. Bu müzeyi gezerken adeta Güney Amerika’da tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. İspanya’nın sömürgesi olan ülkelere ait çok sayıda eser, ürün, araç ve kültürel öğeyi bu müzede görebilirsiniz. İspanyollar bu müzeyi daha çok bir imparatorluğun dünyayı keşfedişi tarzında hazırlamışlar ancak bir Latin Amerikalının gözünden bakarsak hikayenin çok farklı olacağını hepimiz biliyoruz. Yine de bu ilginç müzeyi gezmenizi tavsiye ederim. Gezmeye değer bir müze.

Amerika Müzesi ziyaret ücreti: 3€

Amerika Müzesi ziyaret günleri: Pazartesi günleri kapalı. Perşembe günleri 09:30 – 19:00 saatleri arası. Pazar günleri 10:00 – 15:00 saatleri arası. Diğer günler 09:30 – 15:00 saatleri arası.

Amerika Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Perşembe günleri 14:00 – 20:00 arası. Pazar günleri tam gün. 18 Nisan, 18 Mayıs, 12 Ekim ve 6 Kasım’da ise tüm gün ziyaret ücretsiz. Ayrıca 18-25 yaş arası ISIC kart sahibi öğrenciler için de ziyaret ücretsiz.

Resmi internet sitesi: culturaydeporte.gob.es/museodeamerica/en/el-museo.html

8. Sorolla Müzesi (Museo Sorolla)

Bir İspanyol ressam olan Joaquín Sorolla’nın yaşadığı ev bugün müze olarak gezilebiliyor. Müze, iki katlı büyük bir ev ve onun küçük ama güzel bir bahçesinden oluşuyor. Bu müzede dünyanın farklı köşelerinden geziler veya hediyeler yoluyla toplanmış değerleri tabloları, saatleri, oyuncakları, takıları, seramik takımlarını ve daha birçok şeyi görebilirsiniz. Benim en çok gördüğüm bir masa saati ve dev dünya maketi ilgimi çekmişti ama eminim sizin beğeneceğiniz başka eserler / tasarımlar da olacaktır. Her gezdiğiniz odada ayrı bir İngilizce / Almanca / Fransızca rehber kartlar bulunuyor. Bu sayede o an gördüğünüz şeylere dair bilgi edinebiliyorsunuz. Sorollo Müzesi, mutlaka ziyaret etmelisiniz diyebileceğim bir müze değil ancak eğer vaktiniz varsa değerlendirebilirsiniz.

Sorolla Müzesi ziyaret ücreti: 3€

Sorolla Müzesi ziyaret günleri: Pazartesi günleri kapalı. Salı ve Cumartesi günleri 09:30 – 20:00 saatleri arası. Pazar günleri 10:00 – 15:00 saatleri arası.

Sorolla Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Bahçesine giriş ücretsiz. Müzeyi Cumartesi günleri saat 14:00-20:00 arası, Pazar günleri ise 10:00-15:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Resmi internet sitesi: culturaydeporte.gob.es/msorolla/en/inicio.html

Müze’nin bahçesi

9. Para Müzesi (Museo Casa de la Moneda)

Para Müzesi’nin Madrid’e gelen ziyaretçilerin gözünden kaçan bir müze olduğunu düşünüyorum. Takas yönteminden para kullanımına geçişe ve paranın dünya genelinde geçirdiği evrime göz atmak için ziyaret edebileceğiniz bu müze, birbirinden değerli para örneklerine ev sahipliği yapıyor. Müze görevlilerinden birinin söylediğine göre dünyadaki en önemli Antik Yunan para koleksiyonlarından biri buradaymış. Ayrıca müzede sadece para için değil, bilet, pul ve mühür gibi farklı kategoriler için de ilgi çekici bölümler bulunuyor. Müzenin en sevdiğim bölümlerinden biri dünyanın çeşitli ülkelerinden eski para örneklerine yer verilen bölümdü. Burada Osmanlı ve modern Türkiye tarihinden örneklere de yer verilmiş.

Madrid Para Müzesi ziyaret ücreti: Ücretsiz

Madrid Para Müzesi ziyaret günleri: Pazartesi günleri kapalı. Salı – Cuma günleri 10:00 – 17:30 saatleri arası. Cumartesi ve Pazar günleri 10:00 – 14:15 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: museocasadelamoneda.es/en/inicio

10. San Fenando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi Müzesi (Real Academia de Bellas Artes de San Fernando)

Madrid’deki bir başka güzel sanat müzesi veya galerisine de San Fernando Kraliyet Akademisi ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun eğitim gördüğü bu akademinin sanat müzesinde; Goya, Velazquez, Picasso ve Sorollo gibi değerli sanatçılardan eserler de sergilenenler arasında yer alıyor. Madrid’e kısa süreliğine geliyorsanız bu müzeyi ziyaret etmeseniz de olur diyebilirim. Sanat galerisi veya müzesi ziyaret etmek istiyorsanız, Prado ve Kraliçe Sofya Müzesi ilk tercihleriniz olmalı.

Kraliyet Akademisi Müzesi ziyaret ücreti: 8€. 25 yaş üstü öğrenciler için 4€.

Kraliyet Akademisi Müzesi ziyaret günleri: Ağustos ayı boyunca kapalı. Pazartesi günleri kapalı. Salı – Pazar günleri 10:00 – 15:00 saatleri arası.

Kraliyet Akademisi Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: 25 yaş altı öğrenciler için ücretsiz. Çarşamba günleri saat 08:30 – 17:00 saatleri arası. 18 Nisan, 18 Mayıs, 12 Ekim ve 6 Kasım’da ise tüm gün ziyaret ücresiz.

Resmi internet sitesi: realacademiabellasartessanfernando.com/es

11. Lazaro Galdiano Müzesi (Museo Lazaro Galdiano)

Lazaro Galdiano Müzesi’ni ziyaret ettiğimde beklentimin üzerinde bir müze ile karşılaştım. Müzede sergilenen 12 bin parça sanat eseri arasında ilgi çekici koleksiyonlar bulunuyor. Müze başlangıçta Lazaro Galdiano adlı bir İspanyol’un seyahatleri sırasında ve müzayedelerden biriktirdiği eserlere ev sahipliği yapan bir müzeyken, bugün çeşitli kurslara ve etkinliklere de yer verilen bir kültür merkezi konumunda. Madrid’de gezmeye değer sanat müzelerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Turistler arasında çok popüler bir müze olmadığı için rahat rahat gezebileceğiniz güzel bir müze.

Lazaro Galdiano Müzesi ziyaret ücreti: 7€

Lazaro Galdiano Müzesi ziyaret günleri: Pazartesi günleri kapalı. Salı – Cumartesi günleri 10:00 – 16:30 saatleri arası. Pazar günleri 10:00 – 15:00 saatleri arası.

Lazaro Galdiano Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Pazar günleri 14:00-15:00 saatleri arası. Diğer günler 15:30-16:30 arası.

Resmi internet sitesi: flg.es/your-visit-to-the-museo-lazaro-galdiano


Aşağıdaki müzeleri henüz ziyaret etmediğim için onlarla ilgili bir yorum yapamayacağım. Şimdilik sadece ziyaret bilgilerine yer veriyorum. Müzeleri gezdikçe bu sayfayı güncelleyeceğim.


12. Prado Müzesi (Museo Nacional del Prado)

Prado Müzesi ziyaret ücreti: 15€. 30.40€ ödeyerek satın alabileceğiniz “Art Walk” adındaki bir bilet ile 3 müze (Prado Müzesi + Kraliçe Sofya Müzesi + Thyssen-Bornemisza Müzesi) gezebilirsiniz.

Prado Müzesi ziyaret günleri: Pazartesi – Cumartesi günleri 10:00 – 20:00 saatleri arası. Pazar günleri 10:00 – 19:00 saatleri arası.

Prado Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Pazartesi – Cumartesi günleri 18:00 – 20:00 saatleri arası. Pazar günleri 17:00 – 19:00 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: museodelprado.es/en

13. Thyssen-Bornemisza Müzesi

Thyssen-Bornemisza Müzesi ziyaret ücreti: 13€. 30.40€ ödeyerek satın alabileceğiniz “Art Walk” adındaki bir bilet ile 3 müze (Prado Müzesi + Kraliçe Sofya Müzesi + Thyssen-Bornemisza Müzesi) gezebilirsiniz.

Thyssen-Bornemisza Müzesi ziyaret günleri: Salı – Pazar günleri 10:00 – 19:00 saatleri arası. Pazartesi günleri 12:00 – 16:00 saatleri arası.

Thyssen-Bornemisza Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: MasterCard sahiplerine Pazartesi günleri 12:00 – 16:00 saatleri arası ziyaret ücretsiz.

Resmi internet sitesi: entradas.museothyssen.org/en

14. Doğa Bilimleri Müzesi (Museo Ciencias Naturales)

Doğa Bilimleri Müzesi ziyaret ücreti: 7€

Doğa Bilimleri Müzesi ziyaret günleri: Salı – Cuma günleri 10:00 – 17:00 saatleri arası. Cumartesi ve Pazar günleri 10:00 – 20:00 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: mncn.csic.es/en

15. Ulusal Antropoloji Müzesi (Museo de Antropologia)

Ulusal Antropoloji Müzesi ziyaret ücreti: 3€. 25 yaş altı öğrenciler için ücretsiz.

Ulusal Antropoloji Müzesi ziyaret günleri: Salı – Cumartesi günleri 09:30 – 20:00 saatleri arası. Pazar günleri 10:00 – 15:00 saatleri arası.

Ulusal Antropoloji Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Cumartesi günleri saat 14:00 – 20:00 arası. Pazar günleri tüm gün ücretsiz. 18 Nisan, 18 Mayıs, 12 Ekim ve 6 Kasım’da da tüm gün ziyaret ücresiz.

Resmi internet sitesi: culturaydeporte.gob.es/mnantropologia/en/portada.html

16. Lope de Vega Müze Evi (Casa-Museo de Lope de Vega)

Ücretsiz ve rehberli bir şekilde gezilen bu müzeyi ziyaret etmek için birkaç hafta önceden randevu almak gerekiyor. 35 dakika süren rehberli turları İspanyolca, İngilizce, İtalyaca ve Fransızca olarak düzenleniyor. Randevu almak için (+34) 91 429 9216 numarası üzerinden veya [email protected] e-mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Lope de Vega Müze Evi ziyaret günleri: Salı – Pazar günleri 10:00 – 18:00 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: casamuseolopedevega.org/en/

17. ABC Müzesi (Museo ABC)

ABC Müzesi ziyaret ücreti: “Ücretini ziyaretçi belirler” olarak belirtilse de 3€ gibi bir bağış memnuniyetle karşılanıyor.

ABC Müzesi ziyaret günleri: Salı – Cumartesi 12:00 – 20:00 saatleri arası. Pazar günleri 10:00 – 14:00 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: museo.abc.es/?lang=en

18. Dekoratif Sanatlar Müzesi (Museo Nacional de Artes Decorativas)

Dekoratif Sanatlar Müzesi ziyaret ücreti: 3€

Dekoratif Sanatlar Müzesi ziyaret günleri: Salı – Cumartesi günleri 09:00 – 15:00 saatleri arası. Perşembe günleri 17:00 – 20:00 saatleri arası (Temmuz – Ağustos hariç) ekstra ziyaret saatleri olarak belirlenmiş. Pazar günleri 10:00 – 15:00 saatleri arası.

Dekoratif Sanatlar Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Temmuz ve Ağustos ayları tamamen ücretsiz. Perşembe günleri 17:00 – 20:00 saatleri arası, Cumartesi günleri 14:00 – 15:00 saatleri arası, Pazarları tüm gün; 18 Nisan, 18 Mayıs, 12 Ekim ve 6 Kasım’da da tüm gün ziyaret ücresiz.

Resmi internet sitesi: culturaydeporte.gob.es/mnartesdecorativas/en/portada.html

19. Modern Sanatlar Müzesi (Museo Municipal de Arte Contemporaneo)

Modern Sanatlar Müzesi ziyaret ücreti: Ücretsiz

Modern Sanatlar Müzesi ziyaret günleri: Salı – Cumartesi günleri 10:00 – 14:00 ve 17:30 – 21:00 saatleri arası. Pazar günleri 10:30 – 14:00 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: https://www.madrid.es/portales/munimadrid/es/Inicio/Cultura-ocio-y-deporte/Actividades-y-eventos/Museo-de-Arte-Contemporaneo/?vgnextfmt=default&vgnextoid=d6b0744554b6b010VgnVCM100000d90ca8c0RCRD&vgnextchannel=6381f073808fe410VgnVCM2000000c205a0aRCRD

20. Denizcilik Müzesi (Museo Naval)

Denizcilik Müzesi ziyaret ücreti: 3€ gibi bir bağış bekleniyor.

Denizcilik Müzesi ziyaret günleri: Salı – Pazar günleri 10:00 – 19:00 saatleri arası.

Resmi internet sitesi: armada.mde.es/ArmadaPortal/page/Portal/ArmadaEspannola/iniciohome/prefLang-en/

21. Taurino Müzesi (Museo Taurino)

Boğa güreşi müzesi olarak da nitelendirebileceğimiz bu müzeyi şahsen ziyaret etmeyi düşünmüyorum. Yine de Madrid’deki bir müze olduğu için bilgilerini sayfaya ekliyorum.

Taurino Müzesi ziyaret ücreti: Ücretsiz

Taurino Müzesi ziyaret günleri: Haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arası

Resmi internet sitesi: las-ventas.com/museo-taurino.html

22. Aziz Isidro Müzesi

Aziz Isidro Müzesi ziyaret ücreti: Ücretsiz

Aziz Isidro Müzesi ziyaret günleri: Salı – Pazar günleri 10:00 – 20:00 saatleri arası

Resmi internet sitesi: https://www.madrid.es/portales/munimadrid/es/Inicio/Cultura-ocio-y-deporte/Cultura-y-ocio/Museo-de-San-Isidro-Los-Origenes-de-Madrid/?vgnextfmt=default&vgnextoid=203153a9b458b010VgnVCM100000d90ca8c0RCRD&vgnextchannel=c937f073808fe410VgnVCM2000000c205a0aRCRD

23. Cerralbo Müzesi (Museo Cerralbo)

Cerralbo Müzesi ziyaret ücreti: 3€

Cerralbo Müzesi ziyaret günleri: Salı – Cumartesi günleri 09:30-15:00 saatleri arası. Pazar günleri ise 10:00 – 15:00 saatleri arası.

Cerralbo Müzesi ücretsiz ziyaret günleri: Perşembe günleri 17:00 – 20:00 saatleri arası. Cumartesi günleri 14:00 – 15:00 saatleri arası. Pazarları ise tüm gün ücretsiz.

Resmi internet sitesi: culturaydeporte.gob.es/mcerralbo/en/home.html

24. Atletico Madrid Müzesi (Museo Atletico de Madrid)

Atletico Madrid Müzesi ziyaret ücreti: Yetişkin için 19€. 12 yaş altı için 12€.

Resmi internet sitesi: en.atleticodemadrid.com/atm/tour-hours-and-prices

25. Real Madrid Müzesi (Tour Bernabeu)

Real Madrid Müzesi ziyaret ücreti: Yetişkin için 25€. 14 yaş altı için 18€.

Resmi internet sitesi: realmadrid.com/en/tickets/bernabeu-tour

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle