Makedonya’nın En Güzel Kilisesi: Kaneo Saint John, Ohrid

Kaneo Saint John Kilisesi (Aziz Yuhanna Kilisesi), Ohrid Gölü’ne hakim bir noktada, muhteşem manzarasıyla Ohrid‘in en tanınan yapısı. Tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanan kilise, o dönemde küçük bir balıkçı barınağı olan Kaneo Koyu’nda, kayalık tepe üzerine inşa edildi. Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak kabul edilen ve Yuhanna İncili’nin yazarı olan St. John’un adını taşıyan kilise, Ohrid’in en çok fotoğraflanan yapısı. Konumu ve manzarasıyla muhteşem fotoğraf karelerine hayat veren kilise, şehrin sembolleri arasında gösteriliyor. Makedonya‘nın en turistik şehri Ohrid’de, Ohrid Gölü kıyısında yer alan Kaneo Saint John, Kaneo Plajı’nın üzerinde, göle bakan kayalık bir tepede konumlanıyor. Kilisenin tarihini araştıran arkeologlar yapının 13. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan daha önce inşa edildiğini düşünüyor. Son olarak 1964’te restore edilen kilisede restorasyon çalışmaları sırasında kubbede keşfedilen freskler tüm Avrupa’da büyük heyecan yarattı. Dikdörtgen bir tabanı olan haç şeklinde inşa edilen kilisenin mimarı bilinmiyor. Mimarın Ermeni kiliselerinden etkilendiği düşünülüyor. Osmanlı’nın Makedonya’ya gelmesinden kısa bir […]

Makedonya’nın En Güzel Kilisesi: Kaneo Saint John, Ohrid

Kaneo Saint John Kilisesi (Aziz Yuhanna Kilisesi), Ohrid Gölü’ne hakim bir noktada, muhteşem manzarasıyla Ohrid‘in en tanınan yapısı. Tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanan kilise, o dönemde küçük bir balıkçı barınağı olan Kaneo Koyu’nda, kayalık tepe üzerine inşa edildi.

Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak kabul edilen ve Yuhanna İncili’nin yazarı olan St. John’un adını taşıyan kilise, Ohrid’in en çok fotoğraflanan yapısı. Konumu ve manzarasıyla muhteşem fotoğraf karelerine hayat veren kilise, şehrin sembolleri arasında gösteriliyor.

Ohrid Kaneo Kilisesi

Makedonya‘nın en turistik şehri Ohrid’de, Ohrid Gölü kıyısında yer alan Kaneo Saint John, Kaneo Plajı’nın üzerinde, göle bakan kayalık bir tepede konumlanıyor. Kilisenin tarihini araştıran arkeologlar yapının 13. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan daha önce inşa edildiğini düşünüyor.

Son olarak 1964’te restore edilen kilisede restorasyon çalışmaları sırasında kubbede keşfedilen freskler tüm Avrupa’da büyük heyecan yarattı. Dikdörtgen bir tabanı olan haç şeklinde inşa edilen kilisenin mimarı bilinmiyor. Mimarın Ermeni kiliselerinden etkilendiği düşünülüyor.

Osmanlı’nın Makedonya’ya gelmesinden kısa bir süre önce yeniden yapılanan kilisenin iç mekanına ahşap ikonostasis duvarı eklendi. Kilisenin apsisinde Hz. Meryem ile Hristiyan azizlerin tasvirleri bulunuyor. Kubbede ise Mesih Pantokrat’ın freskleri yer alıyor.

St. John Kaneo
St. John Kaneo
Aziz Yuhanna Kilisesi Ohrid
Aziz Yuhanna Kilisesi Ohrid

Ohrid’in diğer kiliseleri ile kıyaslandığında daha küçük bir alana sahip olan Theologian St John Kilisesi’ne kaleden inen patikadan ya da sahildeki yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Ohrid’in merkezinden kalkan tekneler kilisenin bulunduğu Kaneo Koyu’na yolcu taşıyor.

Muhteşem fotoğraf karelerini yakalamak için en iyi nokta kilisenin hemen yukarısında bulunan tepe. Bu noktadan kilise ve Ohrid Gölü’nü aynı karede görüntülemek mümkün. Kiliseye giriş ücreti 100 Makedon Dinarı.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 3 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.