Malatya’da Gezilecek Yerler Listesi

Malatya’da gezilecek yerler listesi oldukça fazladır. Böylelikle Malatya şehrine geldiğiniz zaman günlerinizi dolu dolu geçirmeniz mümkün olacak. Türkiye’nin önemli illerinden olan Malatya’ya yolculuğunuzu başlatacaksanız nerelere gidecek olduğunuz konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. Harika bir zaman geçirmek için buranın iyi bir alternatif olduğunun altını çizmeliyiz. Hem gezilecek yerleri hem de yemek lezzetleriyle adını duyuran şehirlerimizden biri olmayı başarıyor. Lezzetli yemekleri, doğal güzelliklerinden tarihi yapılarına kadar pek çok şeyi biriktiren Malatya’da nerelere gidilir gelin inceleyelim. 1. Malatya Kalesi Ziyareti Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer alan Malatya Kalesi, görülmeye değer yerlerden biri olmayı başarıyor. Roma İmparatorluğuna ait olan kale, en güzel tarihi yapı örneklerinden birini oluşturuyor. Özellikle Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesinde bu surlardan bahsedilmiştir. Kalenin nasıl özelliklere sahip olduğuna göz atıldığı zaman beşgen yapılı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bu kalenin harabe durumunda olduğunu söylemek mümkün. Kalenin hem iç hem de dış kısımları ise iri boyutlu şekilde tasarlanmıştır. Taşların ara kısımlarında ise Moloz taşlar kullanılmıştır. Bir kısmı hala daha […]

Malatya’da Gezilecek Yerler Listesi

Malatya’da gezilecek yerler listesi oldukça fazladır. Böylelikle Malatya şehrine geldiğiniz zaman günlerinizi dolu dolu geçirmeniz mümkün olacak. Türkiye’nin önemli illerinden olan Malatya’ya yolculuğunuzu başlatacaksanız nerelere gidecek olduğunuz konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. Harika bir zaman geçirmek için buranın iyi bir alternatif olduğunun altını çizmeliyiz. Hem gezilecek yerleri hem de yemek lezzetleriyle adını duyuran şehirlerimizden biri olmayı başarıyor.

Lezzetli yemekleri, doğal güzelliklerinden tarihi yapılarına kadar pek çok şeyi biriktiren Malatya’da nerelere gidilir gelin inceleyelim.

1. Malatya Kalesi Ziyareti

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer alan Malatya Kalesi, görülmeye değer yerlerden biri olmayı başarıyor. Roma İmparatorluğuna ait olan kale, en güzel tarihi yapı örneklerinden birini oluşturuyor. Özellikle Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesinde bu surlardan bahsedilmiştir. Kalenin nasıl özelliklere sahip olduğuna göz atıldığı zaman beşgen yapılı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bu kalenin harabe durumunda olduğunu söylemek mümkün. Kalenin hem iç hem de dış kısımları ise iri boyutlu şekilde tasarlanmıştır.

Taşların ara kısımlarında ise Moloz taşlar kullanılmıştır. Bir kısmı hala daha sağlamlığını korumaya devam ederken, kalenin sağlam kalan yerleriyle ilgili olarak restorasyon çalışmalarına devam edilir.

2. Malatya Konaklarını Görmelisiniz!

Malatya şehrine yolunuz düştüyse o zaman uğramadan gitmemeniz gerekecek yerlerden biri Malatya Konakları olacaktır. İki katlı yapıda hazırlanmış olan bu konaklar görsel açıdan son derece şık bir görüntü çizmeyi başarıyor. Son derece uyumlu diyebileceğimiz küçük bir pencerelere sahiptir. Ahşap, taş ve aynı zamanda da kerpiç malzemeden hazırlanmış olan bu konaklar Malatya’nın görülmesi değer yerlerinden biridir.

3. Gelincik Tepesi

Gelincik tepesinin kendine ait bir hikayesi var. Bu hikayeyi duyanlar buraya gelmek içinde3 doğal olarak sabırsızlanmaya başlıyor. Padişahın oğlu köyde yaşam süren bir köylü kızına deli gibi aşık olur. Deli divaneye dönen padişahın oğlu yemeden içmeden bile kesilmeye başlar. Her ne kadar padişah oğlunun bu durumuna çok gönlü razı olmasa da oğlu ile kızın evlenmesini sağlar. Kızın ailesi mutlu olmazken, her geçen gün kendilerini mala ve mülke kaptırmaya başlayacaklardır.

Kız, annesinlerin evinde süpürgesini unuttuğunu hatırlar ve askerlere giderek almasını söyler. Askerler süpürgeyi almaya gittikleri esnada ise annesi tarafından ” gelinlik tacınla gelinliğine, alayınla taş kesil’ diye söylenir. Bunu demesinin ardından ise askerler taşa dönüşürken, şu an ki gelincij tepesi haline gelir.

4. Malatya Müzesi

Malatya’da da diğer şehirlerimizde olduğu gibi ziyaret edebileceğiniz bir müzeler vardır. Malatya Müzesi, şehre gelenlerin mutlaka gördükleri yerlerden biridir. Malatya’da gezilecek yerler listesi içerisine Malatya Müzesini çok rahat bir şekilde eklememiz mümkündür. Müzenin bu denli önemli olmasının altında yatan etkenlerden biri ise köklü bir geçmişe sahip olması diyebiliriz. Özellikle Malatya şehrinde yapılan kazı çalışmalarında arkeolojik çalışmaların neticesinde tarihi eserlere rastlanmıştır.

Burada bulunan ilk eserler Anadolu Medeniyetler Müzesine taşınmıştır. Arslantepe Höyüğü ve Gelincik Tepesinde yapılan çalışmalar neticesinde de çok sayıda eserlerin ele geçirilmesinden dolayı müzenin inşası yapılmaya karar verilmiştir. Malatya tarihini en iyi şekilde gözler önüne çıkartmayı sağlayacak olan Müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

5. Turgut Özal Müzesi

Malatya Doğumlu olan ve Eski devlet başbakanı olarak tanıdığımız en önemli isimlerin başında yer alan Turgut Özal’a hitaben bu müze kurulmuştur. Malatya’da gezilecek yerler içerisinde Turgut Özal Müzesini de mutlaka eklememiz gerekiyor. Müzenin ilk açılış yılını inceleme altına aldığımız zaman ise 2019 yıllarında olduğunu söyleyebiliriz. Buraya geldiğiniz zaman ise Turgut Özal’a dair yeterli diyebileceğimiz bilgileri çok kolay şekilde bulma şansına sahip olacaksınız.

6. Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi

Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi, hem Asya hem de Avrupa’nın en en büyük müzelerinden biri olarak nitelendirilir. Müzeye adımınızı attığınız andan itibaren ise içerisinde 2 bin adet fotoğraf makinesinin yer aldığını görebilirsiniz. Birçok fotoğraf makinesinin yer aldığı bu yerde eşsiz bir gezinme yapabilmeniz mümkündür. Müze içerisinde güvercinlere takılı halde olan casus kameralarından tutunda altın makinelere kadar çok ilginç diyebileceğimiz bir örneklere rastlamamız mümkün oluyor.

7. Etnografya Müzesi Ziyareti

Malatya denildiği zaman görülmesi gerekecek bir diğer önemli yerlerin başında ise Etnografya Müzesi yer alır. Konum olarak nerede yer aldığına göz atıldığı zaman Sinema Caddesi üzerinde bulunulur. Beş Konaklar ismini yer alan bu yerde sergi bulunuyor. Yerel halk tarafından geçmiş dönemde kullanılmış olduğu eşyaları müze içerisinde görebilmeniz mümkündür.

8. Malatya Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk’ü en güzel şekilde simgeleyen ve ona dair anları hatırlamamızı sağlayan Malatya’daki Atatürk Evi görülmeye değer yerlerden biridir. Halkevi binasının hemen giriş kısmında yer alan Atatürk Evinin inşası 1981 yılı içerisinde yapılarak sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. Binaya giriş yaptığınız andan itibaren ise ilk odada Atatürk’ün oturduğu masa bulunur. Hemen giriş salonunda ise Atatürk’e ait olan kitaplara yer verilmiştir. Müzeye giriş yapacak olanlar hiçbir şekilde ücret ödemeyeceklerdir. Fakat burada önemli olacak detaylardan biri ise saatlerin nasıl olduğunu bilmenizdir.

Malatya Atatürk evi ziyareti yapacak olanlar için 08.00-16.45’e kadar müze ziyaretlerinin yapılacak olduğunu söylememiz gerekir.

9. Polat Sulu Mağara

Malatya doğal güzelliklere sahip olan şehirlerimizden biri olurken görülmesi gereken mağaralardan biri Polat Sulu Mağarasıdır. Doğanşehir ilçesinde yer alan mağara, dar ve aynı zamanda alçak diyebileceğimiz bir girişe sahiptir. Mağaranın rutubetli olmasından dolayı zemini kaygan olduğundan dolayı girişlerinizi yaparken dikkatli olmanız gerekir.

10. Günpınar Şelalesi Malatya Günpınar Şelalesi, Malatya ilinin güzellikleri arasında yer alır. Burası Türkiye’nin 243. tabiat parkı olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Malatya’da gezilecek yerler listesi içerisinde mutlaka yer alan doğal güzelliklerden biridir.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.