Malavi Gölü

Malavi Gölü

Malavi Gölü

Malavi Gölü, Malavi Gölü eski adı Nyassa olan, 80 km'ye varan genişliği, 560 km uzunluğu ve 704 m'ye kadar olan derinliğiyle Büyük Rift Vadisi'nin en büyük göllerinden biridir. Gölün yüzölçümü 29.604 km²'dir. Malavi Gölü'nde dünyanın başka hiçbir sulak alanında rastlanmayan canlılar yaşamaktadır.

Büyüklük bakımından Doğu Afrika'da yalnızca Tanganika ve Victoria Gölü'ne geçilmektedir. Göl dünyanın dokuzuncu büyük gölüdür. Gölden kaynaklanan akarsu, Shire Irmağı'dır. Malavi Gölü'ne kıyısı olan ülkeler Malavi, Mozambik ve Tanzanya'dır. Gölün güney bölümleri, geniş ve güzel plajlarıyla fazlaca sevilir. Gölün kuzeye doğru kıyıları dikleşir. Tamamen kuzeydeki Tanzanya bölünen Livinqstone Dağları'nın 2.500 m yüksekliğe ulaşan dik yamaçları gölün hemen yanından yükselmektedir. Bu bölgede çok şiddetli rüzgarlar ve yüksek, tehlikeli dalgalar meydana getirir. Güney tarafta bulunan Malavi bölümünde Karonga ve Chilumba arası çok daha az sarpken Chilumba ve Nkhata Bay arası epeyce diktir.

Malavi Gölü Özellikleri: Malavi Gölü, yaklaşık 1.500 tür balık bulunan göl, akvaryumculuk alanında çok ünlüdür. Renk açısından çok görkemli olan birçok tür, akvaryumculuk çok yaygındır. Gölde yaşayan balıklar, yumurtalarını ve yavrularını koruma maksatlı ağzında taşıyan Cichlidae familyasına aittir. İlginç olan ise, bu familyadan Tilapia cinsinin besin maksatlı ihracatta işe yaramasıdır. Bu balıklar ekonomik maksatlı yalnızca Malavi Gölü'nün en güney bölümünde avlanırlar. Balıkçılar oyma kayıklarla da bu balıkları oltayla avlasalar da bunların miktarı ticareti yapılabilecek seviyede asla değildir. Kıyaya yakın yerlerde ağ sallamayla balıkçılık çok daha yaygındır; fakat balıkların büyük olanları burada bulunmamaktadır. Malavi Gölü'nde yolcu ve yük taşımacılığı motorlu gemilerle yapılmaktadır.

Malavi Gölü suyu sırça gibi berraktır. Rüzgarsız dönemlerde bir kaç metre derinlikte zemin görülebilir. En çok dikkat çeken bir hal ise suda da karadaki kadar çok hareketli ve hızlı olan su aygırlarıdır. Bunların hantal cüsseleri aldatıcı olmamalıdır. Bu hayvanlar bitki yiyicidir, ancak açık suya kaçış yollarını kapattıklarında insanlara saldırırlar. Su aygırları her yıl, balık açısından zengin olan gölde yeterli besini bulan timsahlardan daha çok sayıda insanı öldürmektedir. Üzerinde yerleşim bulunmayan küçük adalarda piton yılanı ve varan kertenkelesi gibi vahşi hayvanlar yaşamaktadır. Karşılaştırıldığında, gölün yerleşim olan kısımları daha tehlikesizdir. Gölde çiklit olarak tabir edilen balık türleri yaşamaktadır. Bu tür balıklar akvaryumculuk hobisiyle uğraşanların büyük ilgisini çekmektedir. Türkiye'de ve dünyada bu balıklar gittikçe daha çok aranır bir hale gelmektedir. Malavi Gölü çiklitleri Türkiye'de artık çokça bulunan akvaryum balığı cinslerindendir.

1980 yılında 88 km2 büyüklüğe sahip Lake Malawi National Park Monkey Bay şehrinin güneyinde kurulmuştur. Park, gölün bir bölümünü, Khumma Yarımadası'nı ve on iki küçük adayı kapsamaktadır. Milli Park, 1984 yılından itibaren UNESCO'nun Dünya Doğa Mirası listesinde yer almaktadır.

Kaynak:goller.gen.tr

Düşüncen Nedir ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0