Malta hakkında şaşıracağın 11 bilgi: Malta Adası’nı yakından tanı

1. Malta sadece bir ada değil, ayrıca bir takımada! Malta birçok adacıktan oluşuyor © Ferenc Horvath Tahmin edeceğiniz üzere Malta dünya üzerindeki en küçük ülkelerden birisi, peki 7 adacıktan oluştuğunu biliyor muydunuz? Ama sadece en büyük 2 tanesinde, Malta ve Gozo’da yaşam bulunmaktadır, ve en büyük 3. ada olan Comino’da ise sadece bir tane lüks tatil köyü bulunmaktadır. Geri kalan adacıklarda ise hiçbir yaşam bulunmamaktadır. Toplamda tüm adaların kapladığı alan 316 km² kadar yani Amerika Birleşik Devletleri’nin içine 30,443 tane Malta sığabilir!   2. Bir zamanlar İtalya’nın bir parçasıydı…muhtemelen Ortada birçok teori olmasına rağmen, yıllar boyunca coğrafyacıların söylediği şey Malta Adaları’nın tek bir bütün karadan oluşmadığı aksine günümüzde Sicilya olarak bilinen kara parçasına denizin 100 metre altından bir köprü bağlantısı olduğudur. 3. Tarihi çok önceye dayanır! Malta’nın tarihi çok eskiye dayanıyor © Lee Dobson Akdenizin en izole kara parçalarından biri olmasına ragmen elde edilen bulgular milattan önce 5000 yıllarındaki Neolitik dönemden beri […]

Varsayılan Görsel

1. Malta sadece bir ada değil, ayrıca bir takımada!

Malta hakkında şaşıracağın 11 bilgi

Malta birçok adacıktan oluşuyor © Ferenc Horvath

Tahmin edeceğiniz üzere Malta dünya üzerindeki en küçük ülkelerden birisi, peki 7 adacıktan oluştuğunu biliyor muydunuz? Ama sadece en büyük 2 tanesinde, Malta ve Gozo’da yaşam bulunmaktadır, ve en büyük 3. ada olan Comino’da ise sadece bir tane lüks tatil köyü bulunmaktadır. Geri kalan adacıklarda ise hiçbir yaşam bulunmamaktadır.

Toplamda tüm adaların kapladığı alan 316 km² kadar yani Amerika Birleşik Devletleri’nin içine 30,443 tane Malta sığabilir!

 

2. Bir zamanlar İtalya’nın bir parçasıydı…muhtemelen

Ortada birçok teori olmasına rağmen, yıllar boyunca coğrafyacıların söylediği şey Malta Adaları’nın tek bir bütün karadan oluşmadığı aksine günümüzde Sicilya olarak bilinen kara parçasına denizin 100 metre altından bir köprü bağlantısı olduğudur.

3. Tarihi çok önceye dayanır!

Malta hakkında şaşıracağın 11 bilgi

Malta’nın tarihi çok eskiye dayanıyor © Lee Dobson

Akdenizin en izole kara parçalarından biri olmasına ragmen elde edilen bulgular milattan önce 5000 yıllarındaki Neolitik dönemden beri Malta’da farklı toplulukların yaşadığını gösterir.

Kanıt ise Malta’nın eski çağlardan kalma ünlü 11 anıt yapısından geliyor. Kalıntılar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmakta ve genellikle dünyanın en eski desteksiz ayakta kalmış yapılarından biri sayılmaktadır.

4. 1964’den beri bağımsız bir ülkedir

150 yıl boyunca İngiliz sömürgesi olmuş olan Malta, 1964 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1974 yılında ise cumhuriyetçi yönetim şeklini almış ve 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır.

5. Malta’da trafik solda ilerler

Malta hakkında şaşıracağın 11 bilgi

Trafiğe alışmak biraz zaman alabilir © Ostap Senyuk

Artık İngilizlere herhangi bir resmi bağlılıkları bulunmasa da Maltalılar bir İngiliz geleneğine yani yolun ters tarafında sürmeye devam ederler…

6. Avrupa’nın resmi olmayan uçak başkentidir

2. Dünya savaşından kalma uçak hangarlarından bir köy ortaya çıkarıldı, Attard’da bulunan Ta’ Qali Uçak Köyü temel sanat ve uçak sahneleri için müthiş bir örnektir.

Burada yerel cam sanatçıları, çömlekçileri, mücevher ustalarını hippi tarzındaki sanatlarını icra ederken ve yaptıkları Malta’ya özgü işleri satarken bulabilirsiniz.

7. Malta’ya özgü bir çok içecek ve yiyecek bulunmaktadır

İlk lezzetimiz İtalyan lor peyniri ya da lapa bezelye ile yapılan ve bir hamurişi olan Pastizzi’dir. Pastizzi’yi yöreye özgü otlar, baharatlar ve acı portakal olan chinotto’dan yapılan bir sos olan Kinnie ile sunulur.

8. Birçok film burada çekildi!

Bozulmamış doğası, sakin kıyısı, antik eserleri ve farklı gizemiyle Malta, Gladyatör, Truva, Kaptan Philips ve Taht Oyunları gibi birçok Hollywood yapımına sahne oldu.

9. Dünya çapında ünlü mimari yapıları var!

Malta hakkında şaşıracağın 11 bilgi

Madliena Şapeli, Malta © Ferenc Horvath

Birleşik Krallığa olan bağları bilinmesine rağmen Malta’nın şehirleri antik zamandan kalma birçok yapıya sahiptir. İster Yunan Bizans eserlerini isterseniz Roma’dan kalma Barok katedrallerini beğenin, Malta’da hepsi bolca bulunuyor.

10. Neredeyse hiç ormanlık alan bulunmamaktadır!

Malta’da müthiş doğal manzaralar ve mimari yapılar bulunurken ormanlık alan hiç yok gibidir. Ayrıca bu 7 adada ne dağ ne de herhangi bir nehir bulunur.

11. Başkenti gerçekten eşsiz

Malta hakkında şaşıracağın 11 bilgi

Valletta’nın uzaktan görünüşü © Micaela Parente

Ve aslında en büyük süpriz şu ki Valletta, Avrupa’da planlanarak inşa edilen ilk şehirdir. Şehrin planlanması Kudüs’lü Aziz John’un 1565 yılında verdiği emre dayanır.

15 yılda tamamlanarak dünyada en hızlı ölçeklenen şehirlerden biri olmuştur ve bu alanda bir rekora sahiptir, ayrıca günbatımında da muhteşem gözükür.

 

 

Kaynak : Momondo.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.