Manchester Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Londra ve Edinburg’un ardından Birleşik Krallık’ta en çok ziyaret edilen 3. şehir olan Manchester turizm açısından cazibesini kültürel, sportif ve ekonomik bakımdan gelişmişliğine borçlu. Ancak kentin cazibe merkezleri sadece müzelerden, konser alanlarından, stadyumlardan ve çoğu Victoria döneminden kalma tarihi binalardan oluşmuyor.   Manchester Gezilecek Yerler Listesi Manchester’da gezilecek yerler genelde şehir merkezinde bulunuyor. Bu noktalara ulaşmak için en ideal yöntem Metroshuttle adı verilen ücretsiz otobüsleri kullanmak. 3 farklı hatta düzenlenen seferler pazar günü de dâhil (3. hat hariç) haftanın 7 günü hizmet veriyor.   1. Manchester Belediye Sarayı 80 metreyi aşan görkemli saat kulesi ve eşsiz güzellikteki Neo-Gotik mimarisiyle Manchester gezilecek yerler listesinin ilk sırasında olmayı hak eden Manchester Belediye Sarayı‘nın (Manchester Town Hall) kuzey yüzü Albert Meydanı’na, güney tarafıysa St. Peter’s Meydanı’na bakıyor. Alfred Waterhouse’un planlarına bağlı kalınarak 1868-1877 yılları arasında inşa edilen Manchester Belediye Sarayı günümüzde kentin idare konseyinin törensel merkezi konumunda. Binanın görülmesi gereken kısımlarının başında Ford Madox Brown tarafından hazırlanan ve Büyük Salon’u süsleyen duvar resimleri geliyor. 2. John […]

Manchester Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Londra ve Edinburg’un ardından Birleşik Krallık’ta en çok ziyaret edilen 3. şehir olan Manchester turizm açısından cazibesini kültürel, sportif ve ekonomik bakımdan gelişmişliğine borçlu. Ancak kentin cazibe merkezleri sadece müzelerden, konser alanlarından, stadyumlardan ve çoğu Victoria döneminden kalma tarihi binalardan oluşmuyor.

 

Manchester Gezilecek Yerler Listesi

Manchester’da gezilecek yerler genelde şehir merkezinde bulunuyor. Bu noktalara ulaşmak için en ideal yöntem Metroshuttle adı verilen ücretsiz otobüsleri kullanmak. 3 farklı hatta düzenlenen seferler pazar günü de dâhil (3. hat hariç) haftanın 7 günü hizmet veriyor.

 

1. Manchester Belediye Sarayı

80 metreyi aşan görkemli saat kulesi ve eşsiz güzellikteki Neo-Gotik mimarisiyle Manchester gezilecek yerler listesinin ilk sırasında olmayı hak eden Manchester Belediye Sarayı‘nın (Manchester Town Hall) kuzey yüzü Albert Meydanı’na, güney tarafıysa St. Peter’s Meydanı’na bakıyor.

Alfred Waterhouse’un planlarına bağlı kalınarak 1868-1877 yılları arasında inşa edilen Manchester Belediye Sarayı günümüzde kentin idare konseyinin törensel merkezi konumunda.

Binanın görülmesi gereken kısımlarının başında Ford Madox Brown tarafından hazırlanan ve Büyük Salon’u süsleyen duvar resimleri geliyor.

2. John Rylands Kütüphanesi

İnşasına 1889 yılında başlanan ve 1900’de halkın ziyaretine açılan John Rylands Kütüphanesi (John Rylands Library), döneminin güçlü sanayicisinin ölümünü ardından eşi tarafından kurulmuş.

Günümüzde Manchester Üniversitesi’nin kütüphanesinin bir parçası olarak faaliyet gösteren kültürel yapı Gutenberg İncil’i ve Yeni Ahit’in bilinen en eski parçası gibi son derece değerli eserlere ev sahipliği yapıyor.

Deansgate Binası’ndaki kütüphanenin koleksiyonunda ayrıca İngiliz yazar Elizabeth Gaskell ve bilim insanı John Dalton’a ait kişisel notlar yer alıyor.

3. Manchester Katedrali

Alanında İngiltere’nin en büyüğü olan Manchester Katedrali (Manchester Cathedral), Irwell Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Katedral olarak inşa süreci 1421 yılında başlayan dini yapı, 1882’ye kadar yapısal anlamda çok sayıda değişikliğe uğramış. Günümüzde başpiskoposluk ofisi olarak da kullanılan gotik yapının iç kısmındaki ahşap ve cam işçiliği görülmeye değer.

4. Bilim ve Sanayi Müzesi

Eylül 1983’te açılan ve Castlefield ‘daki dünyanın ilk tren istasyonu olan binayı da kapsayan tarihi bir alan içerisindeki Bilim ve Sanayi Müzesi (M.Science and Industry Museum), konuklarına Endüstri Devrimi’nden günümüze bilimde ve sanayide yaşanan gelişmeleri aktarmayı amaçlıyor.

Ulaşım, bilgi işlem, enerji, iletişim, tekstil gibi bölümlere ayrılmış olan müzede bu alanlarda üretilmiş ve döneminde devrim niteliğinde sayılan araçların orijinalleri veya aslına uygun kopyaları sergileniyor.

5. Castlefield

Barındırdığı kültürel alanlar nedeniyle Manchester gezilecek yerler listelerinize ekleyebileceğiniz Castlefield, kente adını veren Roma dönemi kalesinin kalıntılarının bulunduğu alan üzerine inşa edilmiş eski bir sanayi ve yerleşim kompleksi.

Aralık 1982’de Kentsel Miras Alanı olarak ilan edilen bölgede yük taşımak için oluşturulmuş kanal ağı ve değirmen gibi tarihi kısımların yanı sıra çok sayıda bar, restoran ve konaklama seçeneği bulunuyor. Bölge Manchester’ın ilk yerleşimi hakkında bilgi edinmek ve sosyal hayatla iç içe olmak için ideal.

6. İnsanlık Tarihi Müzesi

İngiliz işçi sınıfının siyasal ve sosyal geçmişine ışık tutmayı amaçlayan İnsanlık Tarihi Müzesi’nin (People’s History Museum) kuruluş öyküsü 1960’lı yıllarda aktivistlerden oluşan bir grubun konu ile ilgili materyal toplamasıyla başlıyor.

İlk olarak 1975-1986 yılları arasında Limehouse Belediye Binası’nda sergilenen koleksiyonu genişleyince müze önce Princess Caddesi’ne ardındansa Bridge Caddesi’ne taşınmış.

2010 yılından itibaren Bridge ve Water caddelerinin kesiştiği köşede, Henry Price tarafından tasarlanmış binasında ağırlamaya başlayan müzenin koleksiyonunda pek çok siyasi afiş ve poster yer alıyor.

7. Kanal Caddesi

Rochdale Kanalı’na paralel uzanan Kanal Caddesi (Canal Street/Gay Village), nam-ı diğer Eşcinseller Köyü, birçok gezgine sıra dışı gelebilecek eğlence olanaklarıyla ünlü bir bölge.

1804’te kanalla birlikte inşa edilen cadde, ilk olarak su yolunu kullanan insanların iş ilişkisine girebileceği dükkânlara ve publara ev sahipliği yapmış.

Taşımacılığın gelişmesiyle önemini kaybeden bölgede günümüzde ise ağırlıklı olarak eşcinsellerin kullandıkları eğlence mekânlarını ve restoranları barındırıyor. Turlar aracılığıyla gezebileceğiniz bölgede ayrıca konserler ve festivaller düzenleniyor.

8. Ulusal Futbol Müzesi

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Ulusal Futbol Müzesi (National Football Museum), ziyaretçilerine milyonlarca insanı peşinden sürükleyen spor olayının 150 yıllık tarihi ile ilgili bilgiler veriyor.

Geçmişi 1994 yılına uzanan müze ilk olarak Preston North End Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı Deepdale Stadyumu’nda açılmış. 2012 yılında Manchester’da inşa edilen Urbis Binası’na taşınan müzenin 4 katında İngiltere’nin futbol geçmişi hakkında sergiler, eşyalar ile futbolu anlatan interaktif oyunlar ve eğitim-öğretim alanları bulunuyor.

9. Manchester Sanat Galerisi

Ücretsiz ziyaret edilebilen bir başka kültürel yapı olan Manchester Sanat Galerisi (Manchester Art Gallery), Mosley Caddesi üzerinde yer alan birbirleriyle bağlantılı üç binada ziyaretçilerini ağırlıyor.

Önceden Manchester Kraliyet Enstitüsü tarafından kullanılan yapılar topluluğunda 1823 yılında kurulan sanat galerisinin 25 binden fazla parçayı barındıran koleksiyonu güzel sanatlar, zanaat ve tasarım, kostüm bölümlerinden oluşuyor. Bu koleksiyondan başı çeken kısmı Victoria Dönemine ait eşyalar oluşturuyor.

10. Manchester Üniversitesi

The Victoria University of Manchester ile The University of Manchester Institute of Science and Technology’nin 2004 yılında birleşmesiyle kurulan Manchester Üniversitesi (University of Manchester) ününü akademik başarısının ve tarihi binalarının yanı sıra kraliçenin bizzat katıldığı açılış törenine borçlu.

Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün açıldığı 1824 yılı resmi kuruluş tarihi olarak kabul edilen eğitim kurumunun Manchester gezilecek yerler listesine alınmasında kendi binaları dışında Manchester Müzesi ve John Rylands Kütüphanesi gibi değerli yerleri de barındırmasının büyük payı var.

11. Manchester Müzesi

Arkeoloji, antropoloji ve doğa tarihi alanlarında uzmanlaşmış Manchester Müzesi (Manchester Museum), 1821 yılında kurulmuş. Üniversitenin pek çok binasıyla birlikte Oxford Caddesi üzerinde bulunan müze, 4 katındaki 15 galeride dinozor fosillerinden, dünyanın çeşitli yerlerinden toplulukların eşyalarına kadar oldukça ilgi çekici parçalardan oluşan zengin bir koleksiyona sahip.

Ailenizle birlikte keyifli vakit geçirmek için ziyaret edebileceğiniz kültürel yapıda ayrıca doğal yaşam alanlarına bağlı kalınarak oluşturulmuş bölmelerde gezinen canlı sürüngenleri ve kurbağaları gözlemleyebilirsiniz.

12. Albert Meydanı

Manchester Belediye Sarayı gibi mimari açıdan eşsiz binaların, Prens Albert ve Kraliçe Victoria’ya ait görkemli anıtların Albert Meydanı (Albert Square), Noel Pazarı başta olmak üzere çok sayıda sezonluk etkinliğin düzenlendiği bir alan.

Araç trafiğine kapatılmış meydan, Gotik mimariye sadık kalınarak inşa edilmiş yapıları sayesinde fotoğraf çekmeyi seven gezginlere birbirinden güzel manzaralar sunuyor.

13. Manchester United Old Trafford Stadyumu

Dünyanın en başarılı futbol kulüpleri arasında başı çeken Manchester United’ın maçlarını oynadığı Old Trafford, Sir Bobby Charlton’un koyduğu ismiyle Düşler Tiyatrosu, 1910 yılından beri kullanılıyor.

Modern pek çok stadyumun tasarlanmasında örnek alınan yapı, futbol maçlarının dışında muhteşem akustiği sayesinde konser organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Yemek ve alışveriş alanlarının bulunduğu stadyumun müze bölümü de dâhil birçok yerini rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

14. Çin Mahallesi

Manchester Sanat Galerisi’nin yanında bulunan Çin Mahallesi (Chinatown) restoranları, alışveriş yerleri, fırınları ve süpermarketleriyle sadece Çin kültürüne değil Uzak Doğu’nun pek çok milletine ait pek çok şeyi bulabileceğiniz egzotik bir yer.

Çin Mahallesi klasiği haline gelen gösterişli bir kemerin altından gireceğiniz yerleşim bölgesine Uzakdoğulu ilk göçmenler 20. yüzyılın başında gelmişler. Mahalle içerisinde gezebileceğiniz özgün içerikli mekânların başında Çin Sanat Merkezi geliyor.

15. Savaş Müzesi

Manchester gezilecek yerler listesinin son sırasını savaş tarihine meraklı gezginlerin ilgisini çekecek bir müzeye ayırdım. Imperial War Museum’a bağlı Savaş Müzesi, Britanya ve İngiliz Milletler Topluluğu’nun 1. Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar katıldığı tüm savaşların insanlığa etkilerini incelemeyi ve sergilemeyi amaçlıyor.

Trafford Parkı içerisindeki binası 2002 yılında kullanıma açılan müzede dünya savaşları döneminde ordunun etnik yapısı, kentte yaşananlar ve dönemin modası ile ilgili fotoğraf sergileri gösteriliyor.

Kaynak: gezipgordum.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.