MAURITIUS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY – MAURITIUS GEZİ REHBERİ

Gezi Rehberi

Güney Afrika’nın doğusunda yer alan ve bir ada ülkesi olan Mauritius, muhteşem doğal güzellikleri, heyecan verici doğa sporlarına elverişli coğrafyası ve mavinin tüm tonlarını yansıtan deniziyle Afrika’nın mücevheri olarak anılıyor. Ailece ya da arkadaşlarla unutulmaz bir tatil yaşamak isteyenler, balayı günlerini muhteşem bir adada geçirmeyi hayal eden çiftler ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler bu tropikal adanın büyüleyici atmosferine kendini kaptırıyor. Mauritius nerede sorusunun yanıtları yolunuzu, Hint Okyanusu’nun güneybatısındaki bu volkanik ada ülkesine çıkardığında ise adada sizi eğlence ve alışverişin hızlı temposu bekliyor. Tatilinizi bir karnavala dönüştürecek bu yolculuğa çıkmadan önce Mauritius adası hakkında bilgi edinmek ve ada hakkında bilmeniz gerekenlere bir göz atmak isteyebilirsiniz. 

MAURİTİUS ADASI NEREDE?

Hint Okyanusu’nun güneybatısında, Güney Afrika’nın doğusunda yer alan ülke, volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bir takımadalar bütünüdür. Başkenti Port Louis olan Mauritius’u oluşturan adalar, Rodrigues, Cargados ve Carajos Adaları ile Agalega Adaları’dır. Bu takımadanın en büyüğü olan Mauritius yüzölçümü bakımından İstanbul şehrinin yarısından bile daha küçüktür. Buna rağmen oldukça yüksek bir nüfus yoğunluğuna sahip olan ada halkının çoğunluğunu gençler oluşturur. Ülkedeki okuma yazma oranı ise %88’e yakındır.

MAURİTİUS ADASI KONUŞULAN DİLLER

1968 yılına kadar bir İngiliz mandası olan Mauritius’ta Hint ve Afrika kültürleri bir arada yaşar. Adanın resmi bir dili yoktur. Ancak ülkede çoğunlukla Fransız kökenli bir dil olan Mauritian Creole dili konuşulur. Bu dil yapısında, Fransızca kelimeler yoğunluktadır. Halkın yarısından fazlası Fransızca’ya hakimdir. Ayrıca adada, Hintçe, Urduca ve Tamilce gibi etnik diller de konuşulmaktadır. Türkçe dilinde Mauritius okunuşu ise Morityus kelimesine karşılık gelir.

MAURİTİUS PARA BİRİMİ

Mauritius’a gitmeden önce bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de adanın para birimidir. Adanın resmi para birimi Mauritius Rupisi’dir. Havaalanında ya da döviz bürolarında kendi para biriminizi Mauritius Rupisi ile takas edebilirsiniz. Ayrıca alışveriş ve diğer harcamalarınızda Amerikan Doları ve Euro da kullanabilirsiniz. Adada çok sayıda uluslararası banka şubesi bulunuyor ve günlük para çekme limiti bankaya göre değişiyor.

MAURİTİUS DİNİ YAPISI VE İNANÇLAR

Ülke halkının %48.5 oranındaki büyük bir kısmı Hinduizm dinini benimsemiştir. Hindu geleneklerine göre düzenlenen ayinler ve ritüellerin yapıldığı günler Mauritius’ta resmi tatildir. Adada en yaygın olan ikinci din ise Hıristiyanlık’tır. Oranı %17.3 olan Müslüman halk çoğunlukla Mauritius başkenti Port Louis’de yaşar. Hint kökenli bu kesimin konuştuğu dil, Urduca’dır.

MAURİTİUS NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den Mauritius’a direkt uçuşlar bulunmuyor. Ancak Paris ya da Dubai üzerinden aktarmalı olarak adaya ulaşım sağlamak mümkün. İstanbul kalkışlı bir seyahat, aktarma uçuşları ile birlikte yaklaşık 20 saat sürüyor. Türkiye için, Mauritius vize istemeyen tatil rotalarından biridir. Ülkeye giriş yaparken, dönüş biletinizi ve konaklayacağınız otelin rezervasyon belgelerini göstermeniz yeterlidir. Seyahat acenteniz ile bunu planlayabilirsiniz.

MAURİTİUS HANGİ MEVSİM GİDİLİR?

Mauritius’u en popüler tatil adalarından biri yapan özellik, mevsimsel farklılıkların oldukça az hissedildiği iklimidir. Ada tropikal iklim kuşağında yer alır ve Mauritius’ta ilkbahar aylarına rastlayan eylül ve aralık ayı arasındaki dönem, tatil için en elverişli zamanlardır. Havanın kuru ve nemsiz olduğu mayıs ve kasım aylarında ülkede birçok etkinlik düzenlenir. Adada, kış mevsiminde bile ortalama sıcaklık 20 derecedir. Güneşlenmek, denizin ve sahilin tadını 30 dereceyi bulan sıcaklıklarda çıkarmak için en ideal zaman ise Şubat ayıdır.

MAURİTİUS’A GİDERKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Mauritius tatil için tercih edebileceğiniz en eğlenceli ve en hareketli ülkelerden biridir. Bol aktiviteli bir tatili rahat edebileceğiniz kıyafetlerle geçirmek için özellikle havanın nemli olduğu dönemlerde pamuklu giysiler tercih edebilirsiniz. Adada mayıs ve ekim akşamları biraz serin geçer. Bu nedenle valizinize serin geceler için uygun kıyafetler ekleyebilirsiniz. Adada bol bol yürüyüş yapabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz yapılarla karşılaşabilirsiniz. Tabiat parklarını rahatça gezebilmek için spor ayakkabı ya da sandalet tercih edebilir, tapınak ziyaretleri için ise çantanızda uygun bir kıyafet bulundurabilirsiniz. Güneş gözlüğü, bolca güneş koruyucusu, böcek ve sinek kovucular da plaj çantanızda mutlaka bulundurmanız gerekenler arasında. Mauritius pahalı mı diye düşünüyorsanız, alışveriş ve diğer harcamaların oldukça uygun olduğu adada belki de en pahalı ekipman dalış malzemeleridir. Eğer şnorkel gibi dalış ekipmanlarınız varsa adaya giderken yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.

MAURİTİUS’TA NEREDE KALINIR?

Hint Okyanusu’nun en gözde tatil rotalarından biri olan Mauritius, aynı zamanda Seyşeller ve Madagaskar ile komşudur. Çok kültürlü ve turistik bir ada olan Mauritius’ta da tıpkı bu diğer adalar gibi çok sayıda lüks otel bulunur.  Gerçek bir tatil adası olan ülkede, her bütçeye hitap eden konaklama seçeneklerini başkent Port Louis’te ve adanın diğer bölgelerinde keşfedebilirsiniz. Adada bulunan otellerin neredeyse hepsi özel plaj ve havaalanı transfer hizmeti sunuyor.

 MAURİTİUS GEZİLECEK YERLER

Bir Mauritius gezisi, sizi karşılayan masmavi bir okyanus, rengarenk bir kültür, doğa sporları ve bolca alışveriş demektir. Başkentten başlayan ada keşfi, her biri farklı özellikteki yerleşim yerleri ve plajlara, yabani hayvan gözlemlerinden adrenalin yüklü doğa sporlarına uzanabilir. Küçük bir ada olmasına rağmen gezilecek yerlerin oldukça fazla olduğu ülkede, rotalar arası mesafeler uzun olabilir. Adanın her karışını keşfetmek için gezi haritalarından yararlanabilir ve zamandan kazanmak için araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

BAŞKENT PORT LOUİS

Başkent Port Louis, ülkenin hem turistik hem ticari bir merkezidir. Adanın en kalabalık kenti olan Port Louis’de Ulusal Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyareti ilginç kılan ise bu binanın aynı zamanda ülkenin sembolü olan Dodo Kuşu’nun da resmi konutu olması. Başkentin merkezinde Çin kültürüne dair her şeyi keşfedebileceğiniz bir de Çin Mahallesi yer alır. Çin mutfağından lezzetleri, atıştırmalıkları ve geleneksel kıyafetleri Çin Mahallesi’nde keşfetmeniz mümkün.

ADANIN EN POPÜLER NOKTASI GRAND BAİE

Grand Baie, Mauritius’un en çok turist ağırlayan bölgesidir. Bölgenin sahil şeridi boyunca uzanan büyük caddesi, eğlence merkezlerine, alışveriş komplekslerine ve giyim butiklerine ev sahipliği yapıyor. Grand Baie’nin her noktasından denize girebilirsiniz. Saklı kalmış tertemiz plajları keşfedebilir, alışverişe dilediğiniz an bir yüzme molası verebilirsiniz. Adanın yasalarına göre tüm plajlar halkın kullanımına açıktır. Bu nedenle, kıyı boyunca uzanan lüks otellerin plajlarından yararlanabilirsiniz.

DONDURMA MOLASI İÇİN PEREYBERE’Yİ SEÇİN

Grand Baie’nin merkezinden yaklaşık yirmi dakika uzaklıktaki Pereybere, sizi “La Cuvette Public Beach” tabelasıyla karşılıyor. Bu tabela, sizi yolun sonunda palmiyeler arasında tertemiz bir plajın beklediğinin habercisi. Plaj kalabalık olsa da Pereybere okyanusta yüzmenin tadını çıkarabileceğiniz ideal yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Pereybere sizi çok sayıda dondurmacıyla karşılıyor. Yüzme molalarında bölgeye özgü serin lezzetleri tadabilir, palmiye gölgesinde gerçek bir tropikal ada keyfi yaşayabilirsiniz.

MAURİTİUS ŞELALESİ SİZİ LE MORNE’DA BEKLİYOR

Le Morne bölgesi, adanın en popüler gezi noktalarından biri. Çünkü burası, dünya üzerinde sadece Le Morne’da görebileceğiniz bir doğa olayına sahne oluyor. Okyanus içinde akan bir şelale olan Mauritius Şelalesi işte tam da burada bulunuyor. Le Morne, gösterişli plajları ve sörf severleri mutlu eden rüzgarlarıyla aynı zamanda ülkenin en fazla yağmur alan bölgesi.

MAURİTİUS BALAYI ÇİFTLERİNİ TROU AUX BİCHES’TE AĞIRLIYOR

Adanın Flic en Flac ve Belle Mare bölgelerinin yanı sıra, balayı tatilleri için en çok tercih edilen yerlerinden biri de Trou Aux Biches’tir. Tropik ağaçların arasına gizlenmiş plajı, deniz suyunun yüzmeye en elverişli noktalarından biri. Dalış ve diğer su sporları için de ideal olan bölgede her bütçeye uygun bir otel bulmak mümkün.

DİK YAMAÇLARIYLA TROİS MAMELLES

Tırmanış ve yürüyüş sporlarının gözde merkezi Trois Mamelles, tatili dağcılık sporuyla buluşturmak isteyen sporcuların en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Dik yamaçların en yüksek noktasının 671 metreye ulaştığı bölge, dağ tırmanışları için oldukça elverişli. Yağmur yağdığında ise kayalıkların kayganlaşmasından dolayı bölgedeki dağcılık faaliyetlerine ara veriliyor.

BELLE MARE

Mauritius’un en lüks bölgesi olan Belle Mare, balayı çiftleri için de gösterişli bir tatil vadediyor. Bakımlı plajları, ultra lüks otelleri ile dikkat çeken bölge, adanın diğer tatil noktalarına göre daha sakin bir tatil deneyimi sunuyor.

DOĞAYLA İÇ İÇE SİR SEEWOOSAGUR BOTANİCAL GARDEN

Mauritius’taki tatilinizde günübirlik gezilerle adanın doğal güzelliklerini ve sıra dışı aktivitelerini de keşfedebilirsiniz. 300 yıl önce Fransa’nın Mauritius valisine ait özel bir bahçe olan Sir Seewoosagur Botanik Bahçesi, günümüzde adanın ulusal botanik bahçesi olarak hizmet veriyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen botanik bahçelerinden biri olan Sir Seewoosagur’u tamamen gezmek bir haftadan fazla sürebilir. Bu uzun gezide sizi bir hayvanat bahçesi ve 650’den fazla bitki türü bekliyor.

ASLANLAR ARASINDA YÜRÜYÜŞLERİN ADRESİ THE CASELA NATURE & LEİSURE PARK

Casela Doğa ve Eğlence Parkı, 14 hektarlık bir alan üzerinde, dev kaplumbağalara, 150’den fazla kuş türüne, aslanlara ve maymunlara ev sahipliği yapıyor. Vahşi doğayı yakın plandan görüntülemek ve birbirinden ilginç fotoğraflar çekmek için bu doğal yaşam alanını tüm gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. The Casela Nature & Leisure Park’ta sayısı 1.500’ü bulan kuşlar arasında ve gözetmenler eşliğinde aslanlarla bir yürüyüş yapmanız da mümkün.

MAURİTİUS GECE HAYATI VE MUTFAK KÜLTÜRÜ

Çin, Avrupa ve Hint mutfaklarını sentezleyen Mauritius mutfağı, misafirlerine pirinç ve taze deniz mahsullerinden oluşan zengin bir menü sunuyor. Kalamar ve ıstakozun ızgara ve sote yorumları, Fransız mutfağı esintileri taşıyan ton balıklı salata ve bouillon adada tadabileceğiniz en taze deniz ürünleri tabaklarını süslüyor. Hint mutfağının geleneksel yemeği Dholl Pori’yi ise neredeyse her köşe başında bulmanız mümkün. Tropikal meyvelerle dolu bir cennet olan ülkede, farklı türleri bulunan cüce muzlarla ve egzotik meyvelerle tanışabilirsiniz. Mauritius aynı zamanda vanilya çayı ve ödüllü Phoenix Birası ile de ünlüdür. Adanın hemen her bölgesinde tadabileceğiniz bu lezzetlerle tanışırken gece hayatının renkli dünyasında eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Özellikle Grand Baie, cafelerin ve gece kulüplerinin yoğun olduğu bölgeler arasında yer alıyor.

MAURİTİUS’TA DOĞA SPORLARINI KEŞFEDİN

Adrenalin tutkunları için Mauritius tatili, çılgın su ve doğa sporları anlamına gelebilir. Rüzgarın elverişli olduğu anlarda yamaç ve deniz paraşütü, rüzgar sörfü ve su kayağı yapabilirsiniz. Adadaki mağaraları deniz kanosuyla keşfedebilir, su altı yürüyüşü ve derin deniz balıkçılığı aktiviteleri ile tatil günlerinize sıra dışı anlar ekleyebilirsiniz. Tamarin Sahili’nden kalkan tekne sizi açıklara götürdüğünde yunus balıklarını ve balinaları görme fırsatı bulabilir, doğanın en güzel renklerini Mauritius’un tropikal atmosferinde keşfedebilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle