Mavi Balina Hakkında 17 İlginç Gerçek

Mavi Balina Hakkında 17 İlginç Gerçek

Mavi Balina Hakkında 17 İlginç Gerçek
 1. Şuan dünyada yaşayan en büyük hayvan. Şuana kadar ondan daha büyüğü yaşamıyor ve bugüne kadar henüz keşfedilmedi.
 2. Denizlerin sadece %14'ü keşfedilmiş durumda. Belki okyanusun bilinmeyen derinliklerinde ondan daha büyük ve daha korkutucu olanları vardır.
 3. Okyanusta çok sayıda bulunmaktadır. Yaz aylarında kutuplara giderken kış aylarında ise sıcak okyanuslara gelirler.
 4. Yapılan araştırmalara göre 54 milyon yıldır dünyada olduğu tahmin ediliyor.
 5. 1900-1960 yılları arasında ortalama 360 bin mavi balina öldürüldü. Daha sonra soyları tehlikeye girince avlanması yasaklandı.
 6. Bugün ortalama 4.500 civarı mavi balina bulunmaktadır.
 7. Ağırlıkları 200 tonu bulabilmektedir. Boyları ise 25 metreye kadar uzamaktadır.
 8. National Geographic'e göre, Blue Whale'in kalbi bir araba kadar büyük! Tamam, bu rahatsız edici ama gerçek! Blue Whale'in kalbi, Mini Cooper kadar büyük.
 9. Çok farklı renge sahiptir. Suyun altında masmavi görünürken suyun dışında mavi-gri karışımı olmaktadır.
 10. Mavi Balinaların çok sosyal olduğu bilinmiyor. Genellikle yalnız başına dolaşırlar. Bazen çiftler halinde bulunurlar. Bazen, küçük gruplar oluşturup etrafında yüzebilirler.
 11. İnsanlardan farklı olarak, Mavi Balinalar dünyanın en uzun hayatı süren hayvanlardır ve bu da herhangi bir ilaç veya sağlık hizmeti içermez! Bir Mavi Balinanın ortalama ömrü 80-90 yıl arasındadır. Bugüne kadar bulunmuş en eski 110 yıl.
 12. Yaşlarını saymanın ilginç bir yolu var. Bilim adamları aslında kulak tıkaçlarına bakıyorlar. Bu kulak tıkaçları balmumu benzeri ve katmanlara sahip. Katman sayısı, yaşlarının tahminini verir.
 13. Mavi Balinaların yüzdüğü olağan hız saatte 5 mil. Ancak, bir şekilde güdülenirse, hızlarını artırabilir ve saatte 20 mil hızla yüzebilirler.
 14. İşte daha ilginç bir şey. Başlarının üstünde bir delik var. Nefes alırken su, üfleme deliğinden vurur. Bu su aslında havada 30 metre yüksekliğe ulaşabilir.
 15. Mavi Balinanın normal bir günde yediği krillin miktarı aslında bir Afrikalı filin ağırlığından daha ağırdır.
 16. Mavi Balinaların nefes almak için kullandıkları akciğerleri vardır. Başının üstündeki delik aslında burun deliğidir. Burun deliği o kadar büyük ki insan beyni aslında taranabilir.
 17. Bu Mavi Balinalar ne zaman uyuyor? Onlar yüzerken uyuyorlar. Bunun nedeni, beyinlerinin yarısını uyku için kullanabilme yeteneğine sahip olması ve beynin kalan yarısının aktif olması nedeniyle mümkündür.

Mavi Balina, şuan dünyada yaşayan ve keşfedilmiş en büyük canlı türüdür. Şuana kadar denizlerin sadece %14'ü keşfedilmiştir belki de ondan daha büyükleri vardır.

Peki bu mavi balinanın özellikleri nelerdir?

Bu balık türü ortalama 90 yıl yaşamaktadır, boyları ise max. 86 metreye uzar, ağırlıkları ise ortalama 160 ton civarındadır.

 

1800'lü yılların sonlarında büyük bir mavi balına avı başlatılmış ve soyları tehlike altına girince bütün dünyada mavi balina avı yasaklanmıştır. Şuan dünyada ortalama 11 bin civarı mavi balina yaşadığı tahmin edilmektedir.

 

Organlarını şöyle anlatmak gerekirse, 800 civarı dişe sahiptir, dilinin üzerinde 50 yetişkin insan rahatlıkla sığar, kalbinin içinde rahatça dolaşabilirsiniz. Yeni doğan bir mavi balina günde ortalama 380 litre anne sütü içer. Pek saldırgan bu hayvanların tek düşmanı ise katil balinadır.


Mavi veya Gök balina olarak bilinen ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hayvanı olan bu balina türü yaklaşık olarak 35 metre boyunda ve 160 ton ağırlığındadır. Ses bakımından ise, dünyanın en gür sesine sahip ikinci hayvanı olarak bilinir. Ortalama 85 yıl yaşayan bu balinaların tek düşmanı ise, yine kendi türü olan katil balinadır. En sevdikleri besin ise Kril'dir.

1860'lı yılların başında özel yapılmış gemiler ile balina avına başlanmış ve ilk hedef Mavi Balina olmuştur. Buharlı özel gemiler ve zırhlar ile yaklaşık 100 yıl boyunca durmadan avlanan mavi balinaların soyu tükenmeye başlamıştır ve dünya üzerinde çıkan yasak ile bu balinaların avlanması yasaklanmıştır. Şuan ise Mavi balina sayısının 10 bin civarı olarak tahmin edilmektedir.

7-8 yaşlarına geldiklerine çiftleşmeye başlayan maviler, 2-3 yılda bir gebe kalırlar. Bu gebelik dönemi ise 11 ay civarı sürmektedir.

Diş sayısı olarak ortalama 800 adet dişleri bulunmaktadır. Dil büyüklüğünü anlatmak zordur fakat üzerine 50 yetişkin insan rahatlıkla sığar. Bir yavru mavi ise gelişme sürecinde günlük yaklaşık 380 litre anne sütü içer. Bir kamyon büyüklüğünde olan kalbinin damarları da büyük ve serttir. Damarlara tutunarak rahatlıkla üzerine tırmanılabilir.

 

Kaynak : Guncelıcerık.com

Düşüncen Nedir ?

like
24
dislike
7
love
11
funny
10
angry
7
sad
5
wow
17