Mavi Balina Hakkında 17 İlginç Gerçek

Şuan dünyada yaşayan en büyük hayvan. Şuana kadar ondan daha büyüğü yaşamıyor ve bugüne kadar henüz keşfedilmedi. Denizlerin sadece %14’ü keşfedilmiş durumda. Belki okyanusun bilinmeyen derinliklerinde ondan daha büyük ve daha korkutucu olanları vardır. Okyanusta çok sayıda bulunmaktadır. Yaz aylarında kutuplara giderken kış aylarında ise sıcak okyanuslara gelirler. Yapılan araştırmalara göre 54 milyon yıldır dünyada olduğu tahmin ediliyor. 1900-1960 yılları arasında ortalama 360 bin mavi balina öldürüldü. Daha sonra soyları tehlikeye girince avlanması yasaklandı. Bugün ortalama 4.500 civarı mavi balina bulunmaktadır. Ağırlıkları 200 tonu bulabilmektedir. Boyları ise 25 metreye kadar uzamaktadır. National Geographic’e göre, Blue Whale’in kalbi bir araba kadar büyük! Tamam, bu rahatsız edici ama gerçek! Blue Whale’in kalbi, Mini Cooper kadar büyük. Çok farklı renge sahiptir. Suyun altında masmavi görünürken suyun dışında mavi-gri karışımı olmaktadır. Mavi Balinaların çok sosyal olduğu bilinmiyor. Genellikle yalnız başına dolaşırlar. Bazen çiftler halinde bulunurlar. Bazen, küçük gruplar oluşturup etrafında yüzebilirler. İnsanlardan farklı olarak, […]

Mavi Balina Hakkında 17 İlginç Gerçek
 1. Şuan dünyada yaşayan en büyük hayvan. Şuana kadar ondan daha büyüğü yaşamıyor ve bugüne kadar henüz keşfedilmedi.
 2. Denizlerin sadece %14’ü keşfedilmiş durumda. Belki okyanusun bilinmeyen derinliklerinde ondan daha büyük ve daha korkutucu olanları vardır.
 3. Okyanusta çok sayıda bulunmaktadır. Yaz aylarında kutuplara giderken kış aylarında ise sıcak okyanuslara gelirler.
 4. Yapılan araştırmalara göre 54 milyon yıldır dünyada olduğu tahmin ediliyor.
 5. 1900-1960 yılları arasında ortalama 360 bin mavi balina öldürüldü. Daha sonra soyları tehlikeye girince avlanması yasaklandı.
 6. Bugün ortalama 4.500 civarı mavi balina bulunmaktadır.
 7. Ağırlıkları 200 tonu bulabilmektedir. Boyları ise 25 metreye kadar uzamaktadır.
 8. National Geographic’e göre, Blue Whale’in kalbi bir araba kadar büyük! Tamam, bu rahatsız edici ama gerçek! Blue Whale’in kalbi, Mini Cooper kadar büyük.
 9. Çok farklı renge sahiptir. Suyun altında masmavi görünürken suyun dışında mavi-gri karışımı olmaktadır.
 10. Mavi Balinaların çok sosyal olduğu bilinmiyor. Genellikle yalnız başına dolaşırlar. Bazen çiftler halinde bulunurlar. Bazen, küçük gruplar oluşturup etrafında yüzebilirler.
 11. İnsanlardan farklı olarak, Mavi Balinalar dünyanın en uzun hayatı süren hayvanlardır ve bu da herhangi bir ilaç veya sağlık hizmeti içermez! Bir Mavi Balinanın ortalama ömrü 80-90 yıl arasındadır. Bugüne kadar bulunmuş en eski 110 yıl.
 12. Yaşlarını saymanın ilginç bir yolu var. Bilim adamları aslında kulak tıkaçlarına bakıyorlar. Bu kulak tıkaçları balmumu benzeri ve katmanlara sahip. Katman sayısı, yaşlarının tahminini verir.
 13. Mavi Balinaların yüzdüğü olağan hız saatte 5 mil. Ancak, bir şekilde güdülenirse, hızlarını artırabilir ve saatte 20 mil hızla yüzebilirler.
 14. İşte daha ilginç bir şey. Başlarının üstünde bir delik var. Nefes alırken su, üfleme deliğinden vurur. Bu su aslında havada 30 metre yüksekliğe ulaşabilir.
 15. Mavi Balinanın normal bir günde yediği krillin miktarı aslında bir Afrikalı filin ağırlığından daha ağırdır.
 16. Mavi Balinaların nefes almak için kullandıkları akciğerleri vardır. Başının üstündeki delik aslında burun deliğidir. Burun deliği o kadar büyük ki insan beyni aslında taranabilir.
 17. Bu Mavi Balinalar ne zaman uyuyor? Onlar yüzerken uyuyorlar. Bunun nedeni, beyinlerinin yarısını uyku için kullanabilme yeteneğine sahip olması ve beynin kalan yarısının aktif olması nedeniyle mümkündür.

Mavi Balina, şuan dünyada yaşayan ve keşfedilmiş en büyük canlı türüdür. Şuana kadar denizlerin sadece %14’ü keşfedilmiştir belki de ondan daha büyükleri vardır.

Peki bu mavi balinanın özellikleri nelerdir?

Bu balık türü ortalama 90 yıl yaşamaktadır, boyları ise max. 86 metreye uzar, ağırlıkları ise ortalama 160 ton civarındadır.

 

1800’lü yılların sonlarında büyük bir mavi balına avı başlatılmış ve soyları tehlike altına girince bütün dünyada mavi balina avı yasaklanmıştır. Şuan dünyada ortalama 11 bin civarı mavi balina yaşadığı tahmin edilmektedir.

 

Organlarını şöyle anlatmak gerekirse, 800 civarı dişe sahiptir, dilinin üzerinde 50 yetişkin insan rahatlıkla sığar, kalbinin içinde rahatça dolaşabilirsiniz. Yeni doğan bir mavi balina günde ortalama 380 litre anne sütü içer. Pek saldırgan bu hayvanların tek düşmanı ise katil balinadır.

Mavi veya Gök balina olarak bilinen ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hayvanı olan bu balina türü yaklaşık olarak 35 metre boyunda ve 160 ton ağırlığındadır. Ses bakımından ise, dünyanın en gür sesine sahip ikinci hayvanı olarak bilinir. Ortalama 85 yıl yaşayan bu balinaların tek düşmanı ise, yine kendi türü olan katil balinadır. En sevdikleri besin ise Kril’dir.

1860’lı yılların başında özel yapılmış gemiler ile balina avına başlanmış ve ilk hedef Mavi Balina olmuştur. Buharlı özel gemiler ve zırhlar ile yaklaşık 100 yıl boyunca durmadan avlanan mavi balinaların soyu tükenmeye başlamıştır ve dünya üzerinde çıkan yasak ile bu balinaların avlanması yasaklanmıştır. Şuan ise Mavi balina sayısının 10 bin civarı olarak tahmin edilmektedir.

7-8 yaşlarına geldiklerine çiftleşmeye başlayan maviler, 2-3 yılda bir gebe kalırlar. Bu gebelik dönemi ise 11 ay civarı sürmektedir.

Diş sayısı olarak ortalama 800 adet dişleri bulunmaktadır. Dil büyüklüğünü anlatmak zordur fakat üzerine 50 yetişkin insan rahatlıkla sığar. Bir yavru mavi ise gelişme sürecinde günlük yaklaşık 380 litre anne sütü içer. Bir kamyon büyüklüğünde olan kalbinin damarları da büyük ve serttir. Damarlara tutunarak rahatlıkla üzerine tırmanılabilir.

 

Kaynak : Guncelıcerık.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Seyahat İpuçları 20 saat önce

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.