Mimari Aşıklarını Buraya Alalım: Mimarisiyle Nefes Kesen Şehirler

Dubai Dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burc Halife binası bu şehrin modern mimarisinin tek bir simgesi sadece. Burc el-Arab oteli ve dünyayı betimleyen bir şekilde tasarlanmış olan Dünya Yapay Takımadaları bu muhteşem şehrin en güzel eserleri arasında. Berlin Alman parlamentosunun evi olan Reichstag’ı bir de gece ışıklandırmaları ile görün! Bu güzel yapı sanatla dolu Berlin’i görmek için sahio olduğunuz nedenlerden sadece biri! Ayrıca Potsdamer Platz’ın Sony Merkezi, Altes Müzesi ve Das Rotes Rathaus gibi diğer harika mimari yapıları görmeden dönmeyin! Chicago Bulut Kapısı ve Sears Kulesi olarak da bilinen Willis Kulesi, her sene turist saldırısına uğrayan mimari alanlardan sadece ikisi! Rüzgarlı şehir Chicago, büyük mimar Frank Lloyd Wright’ın evi aynı zamanda. Eğer mimari seven biriyseniz, Wright’ın müthiş fikirlerini ve çok sayıda tasarım konseptini denediği evini ve stüdyosunu görmeniz gerek! Roma Antik Yunan mimarisini benimsemiş olsa da bu şehir en iyi mimari şehirler listemizi kesinlikle hak eden bir yer. Kolezyum’un olduğu […]

Mimari Aşıklarını Buraya Alalım: Mimarisiyle Nefes Kesen Şehirler

Dubai

Dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burc Halife binası bu şehrin modern mimarisinin tek bir simgesi sadece. Burc el-Arab oteli ve dünyayı betimleyen bir şekilde tasarlanmış olan Dünya Yapay Takımadaları bu muhteşem şehrin en güzel eserleri arasında.

Berlin

Alman parlamentosunun evi olan Reichstag’ı bir de gece ışıklandırmaları ile görün! Bu güzel yapı sanatla dolu Berlin’i görmek için sahio olduğunuz nedenlerden sadece biri! Ayrıca Potsdamer Platz’ın Sony Merkezi, Altes Müzesi ve Das Rotes Rathaus gibi diğer harika mimari yapıları görmeden dönmeyin!

Chicago

Bulut Kapısı ve Sears Kulesi olarak da bilinen Willis Kulesi, her sene turist saldırısına uğrayan mimari alanlardan sadece ikisi! Rüzgarlı şehir Chicago, büyük mimar Frank Lloyd Wright’ın evi aynı zamanda. Eğer mimari seven biriyseniz, Wright’ın müthiş fikirlerini ve çok sayıda tasarım konseptini denediği evini ve stüdyosunu görmeniz gerek!

Roma

Antik Yunan mimarisini benimsemiş olsa da bu şehir en iyi mimari şehirler listemizi kesinlikle hak eden bir yer. Kolezyum’un olduğu bir şehrin çirkin olma ihtimali var mı? Sadece o da değil! Su kemerleri, Pantheon, Vesta Tapınağı ve Caracalla Hamamları’nı da ekleyince Roma her köşesi ayrı güzel olan bir şehir.

İstanbul

Mimari aşıklarının ayrı bir yere koyduğu İstanbul, sadece sokak aralarında bile muhteşem manzaralara sahip olan bir şehir. Dolmabahçe Sarayı, Kapalıçarşı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Kız Kulesi… Daha sayalım mı? 

New York

New York’taki en yüksek bina olan Özgürlük Kulesi, şehrin muhteşem mimarisini yansıtan harika bir örnek. High Line Parkı, Central Park, Rockefeller Center, Time Meydanı ve Chrysler binası ise şehrin diğer hazineleri.

Pekin

Çin İmparatorluğunu korumak için MÖ 7. yy’da Çin Seddi’ni inşa etmeye başlayan mimarlar bugün milyonlarca turistin sırf bu muhteşem yapıyı görmek için kilometrelerce yoldan geleceğini tahmin edebilir miydi acaba? Yasak Şehri de sayarsak bu şehir Çin tarihi ile dolu dolu, kesinlikle görülmesi gereken bir şehir!

 

Listemizi beğendiniz mi? Sizin mimarisini en beğendiğiniz şehir hangisi ?

 

Kaynak : Biletall.com Blog

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.