Moldova’nın şirin başkenti: Kişinev

1-Kişinev Hakkında Genel Bilgiler Kişinev, Moldova’nın doğusunda yer alan ve yaklaşık 700 bin nüfusa sahip bir şehirdir. Moldova’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kişinev, Avrupa’nın en yeşil şehirleri arasındadır. Para birimi Lei olan Kişinev genel olarak ucuz bir şehirdir. (Mart 2019 itibariyle 1 TL yaklaşık olarak 3,19 Lei)Sessiz, sakin bir yapısı olan Kişinev, şarap mahzenleriyle ve yeşil alanlarıyla meşhurdur.Kişinev’de Rusça dili konuşulmaktadır. Yerel halk ile İngilizce konuşmakta güçlük çekebilirsiniz. Moldova ve Türkiye arasında imzalanan ikili kabul anlaşmasına göre ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Kişinev’de gezerken kendinizi çok sakin bir şehirde bulacaksınız. Caddeleri ne kadar büyük ve geniş olursa olsun insan ve araç trafiği yok denecek kadar az. Şehrin en önemli caddesinde kendinizi yalnız bulabilirsiniz. Bu yüzden hareketli bir şehir isteyenler için tavsiye edeceğim bir durak değil. 2-Kişinev Ulaşım ve Konaklama Türk Hava Yolları ve Air Moldova’nın İstanbul’dan Kişinev’e direkt uçuşları mevcuttur.Doğru tarihlerde bilet baktığınız takdirde 400-450 TL’ye gidiş dönüş […]

Moldova’nın şirin başkenti: Kişinev

1-Kişinev Hakkında Genel Bilgiler

Kişinev, Moldova’nın doğusunda yer alan ve yaklaşık 700 bin nüfusa sahip bir şehirdir. Moldova’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kişinev, Avrupa’nın en yeşil şehirleri arasındadır. Para birimi Lei olan Kişinev genel olarak ucuz bir şehirdir. (Mart 2019 itibariyle 1 TL yaklaşık olarak 3,19 Lei)
Sessiz, sakin bir yapısı olan Kişinev, şarap mahzenleriyle ve yeşil alanlarıyla meşhurdur.
Kişinev’de Rusça dili konuşulmaktadır. Yerel halk ile İngilizce konuşmakta güçlük çekebilirsiniz. Moldova ve Türkiye arasında imzalanan ikili kabul anlaşmasına göre ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Kişinev’de gezerken kendinizi çok sakin bir şehirde bulacaksınız. Caddeleri ne kadar büyük ve geniş olursa olsun insan ve araç trafiği yok denecek kadar az. Şehrin en önemli caddesinde kendinizi yalnız bulabilirsiniz. Bu yüzden hareketli bir şehir isteyenler için tavsiye edeceğim bir durak değil.

2-Kişinev Ulaşım ve Konaklama

Türk Hava Yolları ve Air Moldova’nın İstanbul’dan Kişinev’e direkt uçuşları mevcuttur.Doğru tarihlerde bilet baktığınız takdirde 400-450 TL’ye gidiş dönüş bilet bulabilirsiniz. Ben, Türk Hava Yolları ile uçmuştum fakat Air Moldova ile uçan arkadaşlarımdan da Air Moldova hakkında olumlu geri dönüşler aldım.

Kişinev Havalimanına indikten sonra taksi ile şehir merkezine gitmek isterseniz 15-20 TL civarında bir tutar ödeyeceksiniz. Ben gece indiğim için minibüs ya da otobüs ile uğraşmak istemedim ve taksi ile şehir merkezine geçtim.

moldova airport ile ilgili görsel sonucu

Havalimanı

Taksiciler, her gelişmemiş ülkelerde olduğu gibi Kişinev’de de sizden daha fazla para koparmaya çalışacağı için taksiye binmeden önce fiyatta mutlaka anlaşmanızı öneririm. Bunun dışında Kişinev’de taksileri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Taksi ile ulaşım gerçekten çok ucuz. Ayrıca otobüs ya da minibüs ile de ulaşımınızı sağlamak isterseniz 40-50 kuruş arasında bir tutar ödemeniz gerekecektir. Fakat ben otobüs ya da minibüsleri çok önermem çünkü çok eski araçlar olduğu için havalandırma sistemi olmuyor ve çok fazla bunalıyorsunuz. Özellikle yaz aylarında gidecekseniz bu seçeneklerden uzak durun derim.
Kişinev’de konaklama için sizlere apartman dairelerini önereceğim. Kişinev şehrinde otelden çok apartman daireleri var konaklama seçeneği olarak. Merkezi konumda, modern bir apartman dairesini geceliğini 140-150 TL’den kiralayabilirsiniz. Fakat çok merkezi olmasına gerek yok, çok modern olmasına da gerek yok, zaten yatmadan yatmaya gireceğim derseniz 60-80 TL arasında da apartman dairesi bulabilirsiniz.

3-Kişinev Yeme-İçme

Kişinev, yeme içme bakımından uygun bir şehirdir. Ortalama bir restorana uğrarsanız kişi başı 12-15 liraya doyabilirsiniz.
Kişinev’de Andy’s Pizza restoranlarına gönül rahatlığıyla girebilirsiniz. Temiz ve kaliteli bir mekan. Fiyatlar belki diğer yerlere göre biraz daha yüksek ama yine de bütçenizi zorlamayacaktır. Andy’s Pizza’da ekmek arası tavuklu çorbayı mutlaka tadın. Andy’s Pizza’ya ilk girdiğimde pizzalarının çok güzel olacağını düşünmüştüm fakat yanıldığımı anladım. Pizzalarını çok öneremeyeceğim. Sıradan bir pizza bile değil.

Kişinev’de canınız et çekerse birçok steak house var. Bunlardan önde gelenleri London Steak House ve Buffalo Steak House.Bu mekanlar, diğer restoranlara göre biraz daha pahalı. Kişi başı ortalama 40-50 TL’ye etinizi yiyebilir şarabınızı yudumlayabilirsiniz.Aşağıdaki tabağı 30 TL civarında bir tutara sipariş vermiş ve oldukça memnun kalmıştım. Hemen tüm etçilerde fiyatlar aynı seviyelerde.

Bunların dışında canınız fast food çekerse Triumphal Arch’ın biraz ilerisinde Mc Donald’s var. Ortalama menü fiyatları 7-15 TL arasında değişiyor. Şifresiz Wi-Fi seçeneğiyle de yemek yemeseniz bile dışardaki masalarda oturup internet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ayrıca mekan önündeki seyyar satıcılardan hediyelik eşya da satın alabilirsiniz.

4-Kişinev Gezilecek Yerler

Kişinev şehrinde gezilecek yer olarak çok fazla durağınız yok. Daha önce de bahsettiğim gibi sessiz, hareketsiz ve küçük bir şehir.
Gezilecek yerlerin en önemlileri birbirine çok yakın mesafede olduğundan dolayı buraları yürüyerek gezebilirsiniz.

Stefen Cel Mare
Stefen Cel Mare, Moldova halkının ulusal lideridir. Adını, şehrin en önemli caddesine ve parkına vermiştir. Stefen Cel Mare parkı, Kişinev şehrindeki en büyük ve en güzel parktır. Bu parkın içinde ruhunuzu dinlendirebilir, bisiklet ya da atv tipinde araçlar kiralayabilirsiniz. Parkın içinde kahve büfelerinden kahvenizi alıp bir bankta oturup ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

kişinev ile ilgili görsel sonucu

Stefen Cel Mare Parkı

Triumphal Arch
Stefen Cel Mare parkının hemen yanında, Stefen Cel Mare Caddesi üzerinde bulunur. Parlamento binası ile karşılıklıdır. Osmanlı ile yapılan bir savaştan galibiyet ile ayrıldıktan sonra dikilmiştir.

kişinev merkez ile ilgili görsel sonucu

Triumphal Arch ve Nativity Katedrali

Nativity Cathedral
Stefen Cel Mare Caddesi üzerinde bulunan Triumphal Arch anıtının arkasında bulunan kilisedir. 1830 tarihinde yapılmış bir çok savaş gördüğü için defalarca restorasyona uğramıştır.

Piata Centrala
Piata Centrala, Kişinev’in en büyük pazaryeridir. Triumphal Arch’ı solunuza alıp yürüyün ve ikinci sokaktan sola dönün,pazaryerini göreceksiniz. Bu pazaryerinde arayıp da bulamayacağınız hiçbir şey yok ve fiyatlar çok uygun. Hediyelik eşya alışverişini buradan yapabilirsiniz.

Puşkin Müzesi
Ünlü edebiyatçı Puşkin’in üç yıl boyunca konakladığı ev, Kişinev şehrinde müzeye çevrilmiştir. Müzede ünlü edebiyatçının kişisel eşyaları sergilenmektedir. Müzeye giriş ücretsiz.

Kişinev, Moldova Notları

Kişinev için 2 günlük bir süre sizin için yeterli olacaktır. Şehirde gezilecek ve yapılacak çok fazla şey yok.
Kişinev’e girişte memurlar zorluk yaşatabilir. Bu yüzden tüm rezervasyon kağıtlarınızı, dönüş uçak biletlerinizi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Şehre giderken Euro ile gidin. Orada TL’yi çevirmeniz sizi zarara uğratacaktır.
Şehir genel olarak sıkıcı. Yapacak çok fazla bir aktivite yok.
Güvenli bir ülke.

 

 

Kaynak : Seyahatistan.com – Kaynakca’daki Bilgiler Güncellenerek ve Düzenlenerek sitemize eklenmiştir.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.