Moskova Şehri

Moskova şehri Rusya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 12 milyonluk nüfusu ve 1081 km² yüz ölçümü vardır. Şehir 1755 yılında kurulmuştur. Şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. Ayrıca 2007 istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehri Moskova seçilip, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak bilinmektedir.     Moskova Şehrinin İklimi Moskova şehrinde ılıman kararsal iklim hakimdir. Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk oldugu Ocak ayında ortalama -7.5 derece olmakla soğuk hava dalgalarıyla birlikte -20 dereceye kadar düşebilmektedir. En sıcak ayı Temmuzda ortalama +20 derece olur ve karasal iklim özelligi olarak dört mevsimde rahatlıkla hissedilir. Coğrafi konum Moskova şehri Oka ve Volga nehirleri arsında Rusya’nın Avrupa merkezinde bulunur. 2006 da verilen son verilere göre 1081 km² yüz ölçümüne sahiptir Rusya’nın yüz ölçümü en küçük ve en kalabalık şehiridir. Denizden ortalama 160 m. Yükseklikte bulunur. 255m yüksekligiyle Teplostanskaya Yükseltisi şehrin en yüksek noktasıdır. Moskovanın 77 tane kardeş şehri bulunmaktadır. Türkiye’deki […]

Moskova Şehri

Moskova şehri Rusya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 12 milyonluk nüfusu ve 1081 km² yüz ölçümü vardır. Şehir 1755 yılında kurulmuştur. Şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. Ayrıca 2007 istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehri Moskova seçilip, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak bilinmektedir.

Moskova Şehri

 

 

Moskova Şehrinin İklimiMoskova Şehri kremlin

Moskova şehrinde ılıman kararsal iklim hakimdir. Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk oldugu Ocak ayında ortalama -7.5 derece olmakla soğuk hava dalgalarıyla birlikte -20 dereceye kadar düşebilmektedir. En sıcak ayı Temmuzda ortalama +20 derece olur ve karasal iklim özelligi olarak dört mevsimde rahatlıkla hissedilir.

Coğrafi konum

Moskova şehri Oka ve Volga nehirleri arsında Rusya’nın Avrupa merkezinde bulunur. 2006 da verilen son verilere göre 1081 km² yüz ölçümüne sahiptir Rusya’nın yüz ölçümü en küçük ve en kalabalık şehiridir. Denizden ortalama 160 m. Yükseklikte bulunur. 255m yüksekligiyle Teplostanskaya Yükseltisi şehrin en yüksek noktasıdır. Moskovanın 77 tane kardeş şehri bulunmaktadır. Türkiye’deki kardeş şehirleri İzmir, Alanya ve Adanadır.

 

Kremlin Sarayı:

Moskovanın Meşhur Kızıl Meydanında bulunan Kremlin Sarayı, Rusya tarih sayfalarının bir çok kez kaleme aldığı ünlü Çar Korkunç İvan’ın emri ile 1155 yılında inşa edilmiştir. Eski yıllarda savunma kalesi olarak kullanılan Kremlin Sarayı, 20 Metre yükseliğinde kırmızı renkten oluşur. 2250 metre çevre uzunluğu ile zamanın en görkemli saraylarından olan kremlin sarayının giriş yerlerinde ve 4 köşesinde her biri 72 metre yükseklikte olan kuleler bulunmaktadır. Sarayın yanında yer alan, Aziz Basileios adına yapılan kilise, yine Korkunç İvan’ın emri ile inşa edilen Saint-Basile Katedrali her sene binlerce insan tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kremlinin ortasında bulunan katedral aynı zamanda korkunç İvan’dan sonra gelen tüm çarların taç takma merasimlerinin yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Başkentin St.Petersburg olduğu yıllarda bile çar ve çariçe buraya gelip taç törenlerine katılmışlardır. Rusyanın en orjinal eseri olma ünvanınıda taşıyan Aziz Vasili kilisenin dünyada eşi benzeri yoktur. Çünkü bu kilise 1561 yılında şark şeklinde inşa edilip, Kubbeleri İslami eserlerin (camilerin) kubbelerine benzerliği ile büyük dikkat çekmektedir. Günümüzde Rusya Federasyonu devlet başkanlığı kremlinde bulunmaktadır.

Moskova Şehri arbat caddesiArbat Caddesi:

Moskova’nın en meşhur caddelerinden biri olan Arbat Caddesi Moskovanın en aktiv caddelerindendir. Trafiğe kapalı olan bu cadde her gün binlerce insan tarafından rehavet görmektedir. Burada bulunan lüks kafelerde oturabilir. Rus mutfağının yanı sıra Dünya mutfağından lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz.

Moskova Metrosu:Moskova Şehri metrosu

Moskova metrosu Stalinin emri ile 1931 yılında inşasına başlanmıştır. Dünyanın en iyi metrosu olarak bilinen Moskova Metrosu Gerek projesiyle gerekse iç mimarisiyle görenleri hayrete düşürmektedir. Her karesi tarih kokan bu eşsiz metro Moskova trafiği için önemli bir rol üstlenmektedir. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen istasyonlarda günlük yaklaşık 10 milyon kişinin ulaşımı sağlanmaktadır.

Puşkin Müzesi:

1912 yılında sanat sevenlere kapılarını açan Puşkin müzesi St.Petersburg Hermitage’dan sonra Rusya’daki en büyük Avrupa sanat koleksiyonuna sahipliği ile bilinmektedir. Müzede yer alan Yunan, Mısır ve Roma tarihi eserlerinin yanında Truva Hazinesi eserleri ziyaretçilerin bir hayli ilgilerini çekiyor.

İzmoilova Pazarı:

İzmoilova pazarı Moskovanın batısında yer almaktadır. Genellikle hafta sonları yabancı turistler tarafından büyük rehavet görmektedir. İzmoilova pazarında birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Kaynak: rusyada.net

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.