MOZART’IN ANAVATANI SALZBURG

Adını aldığı Salzach Nehri’nin iki kenarında kurulmuş ve bugüne kadar oldukça iyi korunmuş bir Orta Avrupa kentindeyiz… Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km batısında yer alan ve aynı adlı eyaletin merkezi olan Salzburg’da en iyi manzarayı Mönch dağının tepesindeki Hohensalzburg Kalesi’nden izleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak için finikülere binmeniz gerekiyor. Salzaeh Nehri Salzburg’u ikiye bölüyor. Eski kent, kalenin eteklerinde kurulmuş. Kentten daha çok bir dini merkez gibi. Çok sayıda köprü ile birbirine bağlanan Salzburg’un iki yakası (Altstadt eski, Neustadt yeni kent) arasındaki köprülerden en merkezdekinin adı Mozart Köprüsü. Barok tarzı, açık sarı, pembe ve uçuk yeşil badanalı evlerle, nehrin üstündeki şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprülerle, hayran olunacak bir kent Salzburg. MOZART’IN DOĞUM YERİ  1997 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren kent, aynı zamanda Wolfgang Amadeus Mozart’ın da doğum yeri. Getreidegasse’deki 9 nolu ev, bugün müze olarak ziyaret edilebilir. Ziyaret sonrasında çevreden Mozart’ı simgeleyen pek çok irili ufaklı hediyelik eşya […]

MOZART’IN ANAVATANI SALZBURG

Adını aldığı Salzach Nehri’nin iki kenarında kurulmuş ve bugüne kadar oldukça iyi korunmuş bir Orta Avrupa kentindeyiz…

Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km batısında yer alan ve aynı adlı eyaletin merkezi olan Salzburg’da en iyi manzarayı Mönch dağının tepesindeki Hohensalzburg Kalesi’nden izleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak için finikülere binmeniz gerekiyor. Salzaeh Nehri Salzburg’u ikiye bölüyor. Eski kent, kalenin eteklerinde kurulmuş. Kentten daha çok bir dini merkez gibi. Çok sayıda köprü ile birbirine bağlanan Salzburg’un iki yakası (Altstadt eski, Neustadt yeni kent) arasındaki köprülerden en merkezdekinin adı Mozart Köprüsü. Barok tarzı, açık sarı, pembe ve uçuk yeşil badanalı evlerle, nehrin üstündeki şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprülerle, hayran olunacak bir kent Salzburg.

MOZART’IN DOĞUM YERİ 

1997 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren kent, aynı zamanda Wolfgang Amadeus Mozart’ın da doğum yeri. Getreidegasse’deki 9 nolu ev, bugün müze olarak ziyaret edilebilir. Ziyaret sonrasında çevreden Mozart’ı simgeleyen pek çok irili ufaklı hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Helbrunn Sarayı görülmesi gereken yerlerden. Bu sarayın çok güzel ve bakımlı bir bahçesi var. Bahçe içerisinde çimlere serilmiş, piknik yapan ya da güneşlenen insanları görmek mümkün. Havuzlan da cabası… Alışveriş için Getreidegasse adında şirin bir sokağı bulunan Salzburg’da kahve keyfi yapabileceğiniz farklı adresler var; tercihen büyük bir dilim pasta ile Old Town’ın kalbindeki Cafe Tomaselli de bunlardan biri. Kalabalıklardan uzak olmak istiyorsanız sabah erkenden gitmeniz gerekir. Salzburg’a gidip de Oyuncak Müzesi’ni görmeden dönmek olmaz. Pek çok oyuncağın arasında buhar makineleri erkeklerin, Barbie bebekler ise kadınların ilgisini çekecektir kuşkusuz. Ayrıca Mirabell Sarayı ve ünlü bahçeleri, Aigen Sarayı, Yukarı Salzburg Hisarı, Leopoldskron Sarayı, Johannes Sarayı, Fransis Sarayı, Arenberg Sarayı görülecek yerler listenizde olmalı.

Tarihi ve iyi korunmuş kiliseler içinde en önemlileri, Damplatz’daki Barok Katedral ve St. Peter Katedrali…

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.