MOZART’IN ANAVATANI SALZBURG

Gezi Rehberi

Adını aldığı Salzach Nehri’nin iki kenarında kurulmuş ve bugüne kadar oldukça iyi korunmuş bir Orta Avrupa kentindeyiz…

Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km batısında yer alan ve aynı adlı eyaletin merkezi olan Salzburg’da en iyi manzarayı Mönch dağının tepesindeki Hohensalzburg Kalesi’nden izleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak için finikülere binmeniz gerekiyor. Salzaeh Nehri Salzburg’u ikiye bölüyor. Eski kent, kalenin eteklerinde kurulmuş. Kentten daha çok bir dini merkez gibi. Çok sayıda köprü ile birbirine bağlanan Salzburg’un iki yakası (Altstadt eski, Neustadt yeni kent) arasındaki köprülerden en merkezdekinin adı Mozart Köprüsü. Barok tarzı, açık sarı, pembe ve uçuk yeşil badanalı evlerle, nehrin üstündeki şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprülerle, hayran olunacak bir kent Salzburg.

MOZART’IN DOĞUM YERİ 

1997 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren kent, aynı zamanda Wolfgang Amadeus Mozart’ın da doğum yeri. Getreidegasse’deki 9 nolu ev, bugün müze olarak ziyaret edilebilir. Ziyaret sonrasında çevreden Mozart’ı simgeleyen pek çok irili ufaklı hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Helbrunn Sarayı görülmesi gereken yerlerden. Bu sarayın çok güzel ve bakımlı bir bahçesi var. Bahçe içerisinde çimlere serilmiş, piknik yapan ya da güneşlenen insanları görmek mümkün. Havuzlan da cabası… Alışveriş için Getreidegasse adında şirin bir sokağı bulunan Salzburg’da kahve keyfi yapabileceğiniz farklı adresler var; tercihen büyük bir dilim pasta ile Old Town’ın kalbindeki Cafe Tomaselli de bunlardan biri. Kalabalıklardan uzak olmak istiyorsanız sabah erkenden gitmeniz gerekir. Salzburg’a gidip de Oyuncak Müzesi’ni görmeden dönmek olmaz. Pek çok oyuncağın arasında buhar makineleri erkeklerin, Barbie bebekler ise kadınların ilgisini çekecektir kuşkusuz. Ayrıca Mirabell Sarayı ve ünlü bahçeleri, Aigen Sarayı, Yukarı Salzburg Hisarı, Leopoldskron Sarayı, Johannes Sarayı, Fransis Sarayı, Arenberg Sarayı görülecek yerler listenizde olmalı.

Tarihi ve iyi korunmuş kiliseler içinde en önemlileri, Damplatz’daki Barok Katedral ve St. Peter Katedrali…

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle