Mudurnu Tarihi Ahi Kenti

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti kendine has evleriyle dikkat çeken bir gezi alanıdır. Bolu ile yakın mesafede bulunan bu kent araçla kolayca ulaşılabilir yerde bulunmaktadır. Mudurnu Tarihi Ahi Kenti  güzel bir tatil için etkili seçenek olacaktır. Boşluğunuz olduğunda keyifle bu eşsiz kenti gezebilirsiniz. 11. yüzyıl esintilerini hissedebileceğiniz bir alan sizi bekliyor olacaktır. Mudurnu Tarihi Ahi Kenti Hangi Şehirde? Mudurnu Tarihi Ahi Kenti hangi şehirde sorusuyla başlamak gerekirse Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu ile bu tarihi yer arasında 51 km civarı mesafe bulunmaktadır. Tarihi Özellikleri | Mudurnu Ahi Kenti Hakkında Frigya, Lidya ve Bizans medeniyetlerinde ilk kez kurulduğu bilinen Mudurnu ismini Bursa tekfurunun kızından almaktadır. Orijinal isminin Moderna veya Matarnı olduğu bilinmektedir. Bu ismin sahibinin kentte heykelinin de olduğu bilinmektedir. Bolu Mudurnu Kalesi hakkında görüşlerle de anılan kent, 17. yüzyıl döneminde birçok bilim insanının da yorumlarına neden olmuştur. Surların çöküşü ile özellikle hakkında çok bahsedilmiştir. Ahi Kenti ismini almasının nedeni, Ahilik kültürü ile […]

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti kendine has evleriyle dikkat çeken bir gezi alanıdır. Bolu ile yakın mesafede bulunan bu kent araçla kolayca ulaşılabilir yerde bulunmaktadır.

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti  güzel bir tatil için etkili seçenek olacaktır. Boşluğunuz olduğunda keyifle bu eşsiz kenti gezebilirsiniz. 11. yüzyıl esintilerini hissedebileceğiniz bir alan sizi bekliyor olacaktır.

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti Hangi Şehirde?

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti hangi şehirde sorusuyla başlamak gerekirse Bolu ilinde yer almaktadır. Bolu ile bu tarihi yer arasında 51 km civarı mesafe bulunmaktadır.

Tarihi Özellikleri | Mudurnu Ahi Kenti Hakkında

Frigya, Lidya ve Bizans medeniyetlerinde ilk kez kurulduğu bilinen Mudurnu ismini Bursa tekfurunun kızından almaktadır. Orijinal isminin Moderna veya Matarnı olduğu bilinmektedir. Bu ismin sahibinin kentte heykelinin de olduğu bilinmektedir.

Bolu Mudurnu Kalesi hakkında görüşlerle de anılan kent, 17. yüzyıl döneminde birçok bilim insanının da yorumlarına neden olmuştur. Surların çöküşü ile özellikle hakkında çok bahsedilmiştir.

Ahi Kenti ismini almasının nedeni, Ahilik kültürü ile yakından ilgilidir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaygın görüş olan Ahilik bu kentte isim bulmaktadır. Kale ve çevresindeki evlere verilen önemle de bağdaştırılabilir.

Bolu’ya Nasıl Gidilir? Mudurnu Tarihi Ahi Kenti  Ulaşımı Nasıl?

Nereden geleceğinize bağlı olarak Bolu Mudurnu’ya çeşitli araçlarla ulaşabilirsiniz. Fikir vermesi bakımından:

Bolu’ya nasıl gidilir kısmına gelindiğinde yani esas alana geldiğinizde 3 saat gibi bir sürede bu tarihi alana varmış olursunuz. İstanbul araç kiralama vs. ile  “İstanbul Bolu O-4” karayolundan ulaşılabilir. 237 km civarı bir yol bulunmaktadır. Ankara’dan bu süre daha kısa olacaktır. 2 saat civarında ulaşım sağlanmaktadır. İzmir’den 6 saat gibi sürede ulaşabilirsiniz.

Mudurnu Ahi Kenti ve Gezilecek Diğer Yerler

Mudurnu Ahi Kenti sınırlı sayıda binaya ev sahipliği yapmakta ve civarda birçok özel yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır.  Mudurnu’da gezilebilecek yerler olarak;

 • Mudurnu Saat Kulesi
 • Kanuni Sultan Süleyman Camii Mudurnu
 • Yıldırım Beyazıt Hamamı
 • Yıldırım Beyazıt Camii sıralaması yapılabilir. Listeyi güncel duruma göre kendiniz de uzatabilirsiniz.

Bolu Otelleri | Mudurnu Konaklama Alanları

Bolu otelleri Mudurnu ilçesinde yer alan birçok seçeneklere sahiptir. Buraya ilk kez geliyorsanız fikir almak için Sarot Termal Otel, Melek Hotels Mudurnu ve Alibey Butik Otel seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Bolu Yöresel Yemekleri

Bolu yöresel yemeklerini Mudurnu ve birçok gezi alanında bulabilirsiniz. Kebap ve pilav türleriyle dikkat çeken Bolu’da: Bolu kebabı, Abant kebabı, ovmaç ve imaret çorbası, Bolu köftesi, Mengen, paşa pilavlarını bulabilirsiniz. Kaldırık dolması da mutlaka denenmesi gereken yemekler arasındadır.

Mudurnu Önemi

Mudurnu, tarihi açıdan kavşak bir yer olması nedeniyle merkezi özelliği olan bir ilçedir. Osmanlı Dönemi erken zamanlarında hızlı bir yükselişin de zeminini hazırladığı bilinmektedir.

 • Ahilik ve esnaf kentidir.
 • Ahilik geleneği özelliklerini taşımaktadır. Hoşgörü ve adil paylaşım anlayışı yaygın şekilde görülmektedir. Günümüze yansımaları da hissedilmektedir.
 • Bereket Duası – Esnaf Duası gibi alışkanlıklar, Mudurnu ve civarından köklerini almaktadır.
 • 20. yüzyılda Cumhuriyet şehri olarak manevi yönünü korumuştur.
 • Mudurnu Çayı vadisi gibi sık dokulu bir alanda yerleşim yerleri vardır.
 • Uyumlu bir ilçe yerleşim yapısı bulunmaktadır.
 • Tarihi kentsel peyzaj alanı sağlar.
 • Ahilik Osmanlı dini felsefesiyle birlikte anılan bir gelenektir ve son derece değerlidir. 14. yüzyılda baskın bir özelliği kazanarak yüzyıllarca süren bir anlayışın temellerini oluşturmuştur.
 • Sosyal doku ve fiziksel yapılarda yansımaları sıkça görülmektedir.
 • Geleneksel zanaat kolları, anıtsal eserlerin gelişiminde merkezi bir alandan bahsedilebilir.

Bolu gezilecek yerler arasındaki Mudurnu unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlayabilir. İlçe ve civarını araç kiralayarak vs. gezebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.