Muğla’da Gezilecek En Güzel Yerler

muğla’da gezilecek en güzel yerler Türkiye

Muğla’da gezilecek yerler çok çeşitli olmakla beraber bu yerler yaz aylarında gezilmesi gerekenler  ve kış aylarında gezilmesi gerekenler olarak da ikiye ayrılmaktadır. Ancak hangi sezonda  gidilirse gidilsin Muğla’da gezilecek birçok mekan, mesken bulunmaktadır. Genellikle tatil yörelerinin çoğunluklu olduğu Muğla’da deniz kenarları çok revaç olan yerlerdendir. Deniz suyunun  berraklığı kumsalda bulunan kum tanelerinin ince olması sebebiyle tursitlerin en çok ilgisini çeken yerler buralar olmaktadır. Muğla’da gezilecek yerler elbette sadece deniz kıyılarından ibaret değildir. Tarihi yerler de oldukça fazladır.

1-) Dalaman Çayı

Dalaman Çayı özellikle rafting sporu ile uğraşan herkesin bir kere bile olsa gidip görmesi gereken bir yerdir. Suyunun bulanık olmaması ve tertemiz bir görüntüye sahip olması sebebiyle de tercih edilen çayın uzunluğu 230 kilometredir. Böylesi bir uzunluğa sahip çayda uzun saatler sürecek bir rafting deneyimi özellikle profesyonel olarak bu sporla ilgilenenler için bulunmaz bir fırsattır. Yağışlı sezonlarda ve özellikle bahar aylarında coşan suyuyla görsel şölen sunan Dalaman Çayı gezilmesi gereken yerler içinde ilk sırayı almaktadır. Marmaris ve Fethiye’nin ortasında konumlanan çay, bu yerlerden birinde tatilini geçirenlerin kolaylıkla ulaşacağı bir yerdedir. Bu sebeple tatilciler ister Fethiye’de olsunlar ister Marmaris’te bu çayın eşsiz güzelliğini görebilirler.

2-) Gökçeler Kanyonu, İncirliin Mağarası

Kanyon gezileri özellikle Muğla seyahatinde yapılması gereken bir aktivitedir. Muğlanın el değmemiş yerlerinden  olan Saklıkent Kanyonu kanyon meraklıları için görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kanyonun ortalama uzunluğu 30 kilometredir. Yakın tarihte keşfedilen bu kanyonun mazisi 10 yıllıktır ve gayet bakir bir alandır. Doğallıktan vazgeçmeyen, yeni yerler görmeyi arzulayan turistler için Saklıkent Kanyonu iyi bir seçenek olacaktır. Muğla içinde gezilecek yerlerarasında kanyonlar çok önemli bir yer tutmaktadır. Saklıkent Kanyonu dışında bir diğer kanyon da Gökçeler Kanyonudur. Kanyon içinde yer alan İncirliin Mağarası sadece Türkiye’nin değil dünyanın da doğal güzellik kabul ettiği bir doğal yapıdır. Doğada tatil yapmak isteyenler, şehrin gürültüsünden bir nebze de olsa kurtulmak isteyenler İncirliin Mağarası gezdikten sonra Gökçeler Kanyonunda uzun bir yürüyüşe çıkabilir.

3-) Yuvarlakçay

Gezilere ek olarak sabah kahvaltısı veya akşam yemeğini leziz mekanalrda yemek isteyenlerin ise Muğla’da uğrak mekanı Yuvarlakçay’dır. Köyceğiz’in içinde bulunan Yuvarlakçay özellikle unutulmaz bir sabah kahvaltısı yapmak isteyenler için çok ideal. Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunan Yuvarlakçay hem doğa manzarası hem de kaliteli yeme-içme mekanları ile tatilcilerin gözdelerinden bir tanesi. Yuvarlakçay’ın ortalarına denk gelecek şekilde konuşlandırılan salıncaklar da eğlence arayanlar için çok iyi bir seçenek. Çaydan gelen su tanelerinin rüzgarla suratınıza çarpmasını istiyor ve serinlik arıyorsanız Yuvarlakçay’da bulunan salıncakları tercih edebilirsiniz.

4-) Kelebek Vadisi

Kelebek Vadisi ise Muğla’da doğa yürüyüşü yapmayı seven herkesin tercih ettiği mekanlardan bir tanesi. Muğla’da gezilecek yerler dendiği zaman akla ilk gelen meskenlerden olan Kelebek Vadisi popüleritesini koruyan mekanlardan. Mavinin tüm tonlarını vadinin tepesinden kolaylıkla görebilrisiniz. Muğla’da kamp tatili için gayet ideal olan vadinin gün içindeki sıcaklık değişimi çok olmamaktadır. Gece dondurucu soğukla sabahsa yakıcı güneşle muhatap olmayan turistler özellikle tatil sezonunda akın akın Kelebek Vadisine gelmektedir.

5-) Likya Yolu Kamp tatiline ek olarak trekking de yapmak isteyenler için Likya Yolu yerli yabancı tüm ziyaretçilere kapılarını açıyor. Likya Yolu tarihte Likyalıların ticaret için kullandığı kıymetli bir rota olarak kayıtlarda geçmektedir. Bu sebeple Likya Yolu’nda trekking yapan herkes aslında bir tarihe de tanıklık etmektedir. Dünya’nın 10. Türjkiye’nin ise 1. En uzun yolu olan Likya Yolu üzerinde İdyros, Lmyra gibi tarihi kentler de bulunuyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle