Muğla’da Gezilecek Yerler Listesi

muğla'da gezilecek yerler Türkiye

Muğla’da gezilecek yerler listesi neresi diye sorgulayanlar için detaylı şekilde araştırdık. Buna göre rotanızı Muğla şehrine doğru çevirdiyseniz o zaman nerelere gitmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Hemen Muğla ili için bir gezi planı yapmaya başlayabilir ve tatilinizi harika şekilde geçirme şansına sahip olabilirsiniz. Doğal güzellikleri ve önemli yapılarıyla adını en iyi şekilde duyuran şehirlerimizden biri olan Muğla’ya birkaç gününüzü ayırmanızda fayda var.

Kamp alanları, plajlar, koylar, tarihi antik kent özellikleri sebebiyle yerli halkı olduğu gibi turistleri de çekmeyi başaran yerlerden biri oluyor.

1. Muğla’da Dalaman Çayı

Muğla ilinde bulunan Dalaman Çayı, en güzel yerlerden biri olmayı başarıyor. Özellikle buranın kendine has tertemiz bir özelliğe sahip olması güzellikleri ortaya koymaya yetiyor. İnsanın içini açacak havası ve güzelliğiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Hem Fethiye hem de Marmaris arasında kalan Dalaman Çayı, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Üstelik Dalaman Çayına gelecek olanlar hiçbir şekilde ödeme yapmak zorunda kalmayacak. Eğer ki rafting yapmak istiyorsanız o zaman ödeme olarak 150-200 TL gibi bir ücret cebinizden çıkmış olacak.

2. Saklıkent Kanyonu Muhteşemliği

Muğla’nın en muhteşem olarak ifade edeceğimiz yerlerinden biri ise Saklıkent Kanyonu geliyor diyebiliriz. Şehrin en doğal yeri olarak bilinen Saklıkent Kanyonunun mutlaka listeniz içerisinde yer alması gerekiyor. Buranın aynı zamanda bir diğer önem arz eden yanlarından biri ise Türkiye’nin en uzun kanyonu olması diyebiliriz. Süreç olarak bakıldığı zaman ise 10 sene öncesinde keşfedilmiş olan doğal güzelliklerinden biri olarak öne çıkar.

Kanyonda yer alan restoranda tercihe göre bir şeyler yiyip içebilir ve hoş zamanlar geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

3. Turgut Şelalesinin Muhteşem Ambiyansı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Turgut Şelalesi, Muğla’da gezilecek yerler listesi içerisiner dahil edebileceğimiz yerlerden biridir. Müthiş bir ambiyansa sahip olmasından dolayı Turgut Şelalesi dikkat çeken yerlerden biri olmayı başarır. Bölgeye gelen turistlerinde çok fazla ilgisini çekmeyi başaran yerlerden biri olmuştur. En güzel doğa harikaları arasında yer alan Turgut Şelalesini istediğiniz zaman dilimi içerisinde ziyaret ederek güzelliği daha yakından görme şansına sahip olabilirsiniz.

Şelale 6 metre yüksekliğe sahiptir. Şelale de aynı zamanda isteğe göre Çip Safari turlarını yapabilmeniz mümkün olacaktır.

4. Yuvarlakçay Ziyareti

Muğla gezilecek yerlerin başında Yuvarlakçay yer alır. Eğer ki doğa ile iç içe kalmak istiyorsanız burası sizin için son derece ideal yerlerden biri olmayı başarıyor. Yuvarlakçay’a gelenler özellikle burada sabah kahvaltılarını keyifli bir şekilde yapıyor. Bölgede bulunan ücretsiz salıncaklarda da gönlünüzce eğlenmeye başlamanız mümkün olacak.

5. Azmak Nehri Manzarasına Eşlik Edin

Akyaka’dan başlayarak yaklaşık olarak 3 kilometreye kadar rahatlıkla uzanabilen özelliğe sahip Azmak Nehri en güzel yerlerin başında bulunuyor. Bakıldığı zaman Muğla şehrinde en fazla ziyaretçinin yer almış olduğu yerlerden biri olma özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki insanlara harika bir zaman geçirme fırsatını sunuyor olmasından dolayı Azmak Nehri görülmeye değer güzelliklerin başında yer alır. Eşsiz bir kahvaltı şöleninden bundan sonra akşama kadar yararlanmaya başlamanız bile mümkün olacak.

6. Muğla Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisini çokça duymuş ama hiç gitmemiş olabilirsiniz. Şimdiye kadar gelmediyseniz bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri ise çok şey kaçırmış olduğunuzdur. Fethiye ilçesinde yer alan Muğla Kelebek vadisine girişler ücretsiz bir şekilde yapılır. Fakat tekne turlarına katılım yapmak istiyorsanız o zaman 1050 TL ödeme yapmak zorunda olacağınızın altını çizmemiz gerekir. Yabancı ve aynı zamanda da yerli turistlerin beğendiği ve sık sık ziyaretlerini yapmış olduğu yerlerden biridir. Muhteşem bir görselliğe sahip olmasından dolayı çok fazla tercih edilir.

7.Sultaniye Kaplıcaları

Türkiye’nin en önemli kaplıcaları ile ilgili bir araştırma yaptığımız zaman Sultaniye kaplıcaları ön plana çıkar. Buranın güzel yanlarından biri ise cilt hastalıklarının tedavisini yapıyor olmasıdır. Kaplıcalara gelenler cilt ile ilgili yaşamış oldukları tüm hastalık ve sorunlardan kolay şekilde kurtulma şansına sahip oluyor. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanımı yapan engellilerde kaplıcalarda 21 gün gibi bir süre zarfı içerisinde tedavisini gerçekleştirir. Son derece önemli diyebileceğimiz bir şifa kaynağı özelliklere sahip olmasından dolayı Sultaniye kaplıcalarının ziyaret edilmiş olduğunu belirtmeliyiz.

8. Likya Yolu İle Doğa Yürüyüşü

Müthiş bir ortam içerisinde doğa yürüyüşü yapmak isteyebilirsiniz. O zaman ile geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gerekecek yerlerden biri olarak ise karşımıza Lilya yolu çıkıyor diyebiliriz. Çok güzel bir şekilde doğa yürüyüşlerini yapabilecek olduğunuzdan dolayı mutlaka Likya yolunu seçmelisiniz. Bu sayede oksijeni oldukça bol olan bu yerde çok fazla keyif almaya başlayacak ve sevdiklerinizle birlikte de muhteşem şekilde bir zaman geçirme fırsatına sahip olacaksınız.

Likya yolunun bir diğer öne çıkan özelliklerinden biri ise geçmiş dönemde Likyalılar tarafından burasının ticaret yolu olarak kullanılması denebilir.

9. Muğla Sedir Adası

Muğla denilince ön plana çıkan ve mutlaka görülmesi gerekecek yerlerden biri olan Sedir Adası geliyor. Şehir ile ilgili olarak gezilecek listeleri hazır edenlerin de liste içerisine mutlaka Sedir adasını dahil etmeleri önemlidir. Konum açısından buranın Marmarise ne kadar uzaklıkta olduğunu hesaplamaya başladığımız zaman yaklaşık olarak 15 km mesafede bulunduğunu ifade edebiliriz.

Ege deniz keyfini doyasıya çıkarmak isteyenlerin sık sık uğradığı en güzel yerlerden biri olmayı başarıyor. Öyle ki buranın yabancılar tarafından da çok fazla ilgi gören bir yer olduğunu söylememiz gerekiyor. Muğla’da gezilecek yerler listesi çok fazla olurken, bu listenin içerisine güzel olmasından dolayı Sedir adasını da eklememiz mümkündür.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle