Muhteşem Doğasıyla Tire’de Gezilecek Yerler

tire gezi Gezi Rehberi

Muhteşem doğasıyla Tire’de gezilecek yerler son derece kısıtlı olsa da bu bölgeyi keşfetmeden seyahatinize son vermemelisiniz.

Muhteşem doğasıyla Tire’de gezilecek yerler keşif bekliyor. İzmir merkeze 80 km uzaklıktaki bu yeşil kasaba, doğal güzellikler ve sıcak mutfağıyla dikkat çekiyor. Kendine özgü ve özgün bir kültüre sahip olan bölgede yeme içme mekanlarından gezi alanlarına kadar her detayda bereket ve kalite dikkat çekiyor. Eşsiz güzellikleriyle dikkat çeken bu kenti keşfetmek istediğinizde İzmir turunuzu bir gün daha uzatmak isteyebilirsiniz.

Theoos mozolesi, Kaystros kaya mezarları ve Yoğurtluoğlu külliyesi gibi birçok tarihi keşif rotasını bu gezi sırasında yakından inceleyebilirsiniz. Meşhur yoğurdu ve ekmeğiyle dikkat çeken bu bölgedeki memnun kalacağınız turunuzu tamamlamadan önce tarih kokan sokaklardaki ahşap evleri keşfedebilirsiniz.

Tire Tarihi

Hitit, Lidya, Frig ve Roma imparatorluklarına ev sahipliği yapan Tire’de verimli tarım toprakları nedeniyle yerleşim gelişmiştir. Birçok savaşa tanıklık eden ve M.Ö. 2 bin yıllarından beri yerleşik yaşam olduğu kanıtlanan bu bölge eskiden Aydın’a bağlıydı. Sonradan İzmir’e bağlanarak ilçe statüsü kazandı.

Tire müzesi, Tahtakale hamamı ve Kaplan köyü mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında dikkat çekiyor. Gelin buralardan birkaçını birlikte keşfedelim!

Tire Pazarı

Özgün kültürü yakından incelemenizi sağlayacak olan Tire pazarı son derece taze ve lezzetli sebzelerle dikkat çekiyor. Her hafta salı günleri kurulan ve ilçe merkezindeki sokaklarda sık sık yerel ürünlerin satın alınmasının mümkün olduğu bu pazarda özellikle kadınlar bulunuyor. Taze otlar ve bölgeye has olan ürünler dikkat çekiyor. Özellikle kadınların el işi örneklerini de bu bölgede incelemeniz mümkün olabilir.

Tire Müzesi

Tire müzesi Roma döneminden kalma arkeolojik eserlerin bulunduğu bir müzedir. Son derece değişik kalıntıları incelemenin mümkün olduğu bu müzede, darphanede basılan paraları incelemek ve değerli eserlere yakından bakmam mümkün olacaktır. Müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Müze gezmeyi sevmeseniz bile burada vakit geçirebilirsiniz. Birçok doğal güzelliği yakından keşfederek, tarihe ve temiz havaya doyabilirsiniz.

Derekahve

Birçok İzmir sokağı gibi Tire’de de dar sokaklar bulunuyor. Derekahve’de de Tire’nin gizli cenneti olarak adlandırılan muhteşem keşifler yapabilirsiniz. Gizli bir cennet olan bu bölgede baharı temsil eden ördek sesleri, koruk şerbeti ve rengarenk çiçekler güzelliğiyle sizi büyüleyecektir. Rivayete göre 1.yüzyılda Meryem Ana’nın baskılardan kaçarak sığındığı yer burasıydı.

Tüm dinleri kucaklayan bu bölgede son derece önemli olan gezilerinizi fotoğraflamanız ve Tire’nin keşfini gerçekleştirmeniz son derece kolay olacaktır. Ege mutfağını keşfetmenizin ardından dikkat çekecek rotalarda bol bol fotoğraf çekimi yapabilir, memnun kalacağınız bir keşif rotasına ulaşabilirsiniz.

Tire Mutfağı

Tire şiş köfte yörenin en popüler mutfaklarından biridir. Özellikle Tire süt kooperatifi tarafından temin edilen sütlerle yapılan tatlılar gibi birçok ürün çeşidini mutfakta bulabilirsiniz. Ulaşım açısından sıkıntı yaşamayacağınız bu kentte özellikle Selçuk bölgesini yakından takip etmeniz mümkün hale gelebilir.

Babaoğlu tandırcısı olarak bilinen lokantayı mutlaka ziyaret edin. Yeni keşifleri inceleyebileceğiniz ve kuyuda pişen tandır kebabını tadabileceğiniz bu mekanda çok güzel karnınızı doyuracağınıza garanti veriyoruz. Süt ürünlerinin çok meşhur olduğu bu bölgede sütlü tatlılar ve peynir ürünleri de son derece popüler olarak fark yaratacaktır. Ayrıca tahinli muz, karadutlu lor tatlısı gibi değişik lezzetler tatmak isterseniz mutlaka Tire mutfağını ziyaret edebilirsiniz. Taş fırında pişen çok değişik lezzetlerin dikkat çektiği Tire mutfağını keşfetmek için siz de zaman kaybetmeden rotanızı buraya çevirin.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle