Muhteşem Görüntüsüyle Türkiye’nin En Güzel Plajı Patara

Doğal güzellikleri ve bembeyaz kumsalları ile Türkiye’nin en güzel plajı Patara, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Türkiye’nin en güzel plajı Patara,hem doğası ile hem de muhteşem tarihiyle keşfedilecek pek çok özelliğe sahiptir. İncecik kumlara sahip olan bu plaj, tıpkı saklı kalmış cennet niteliğinde olmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılını, Patara yılı olarak ilan etmiştir. Plaja 1 kilometre uzaklıkta bulunanantik kentise tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu antik kent muhteşem tarihi esintileri ile görülmeye değer bir yer olmaktadır. Upuzun kumsalları ile denizin tadına doyasıya varabilecek olan bu plajda, unutulmaz bir tatil geçirebilme fırsatı elde edilebilmektedir. Doğal güzellikleri ile görsel bir şölen sunan bu plaj, tüm güzellikleri ile dünyanın her yerindeki turistleri kendisine hayran bırakmaktadır. Yoğun bir ilgiye sahip olan Patara, ekolojik tatilin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Patara Plajının Özellikleri Nedir? Ülkemizde Akdeniz bölgesinde bulunan Patara plajı özellikleri, plajı oldukça dikkat çekici yapmakta ve önemli bir konuma getirmektedir. Plajın genel […]

Muhteşem Görüntüsüyle Türkiye’nin En Güzel Plajı Patara

Doğal güzellikleri ve bembeyaz kumsalları ile Türkiye’nin en güzel plajı Patara, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Türkiye’nin en güzel plajı Patara,hem doğası ile hem de muhteşem tarihiyle keşfedilecek pek çok özelliğe sahiptir. İncecik kumlara sahip olan bu plaj, tıpkı saklı kalmış cennet niteliğinde olmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılını, Patara yılı olarak ilan etmiştir. Plaja 1 kilometre uzaklıkta bulunanantik kentise tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu antik kent muhteşem tarihi esintileri ile görülmeye değer bir yer olmaktadır. Upuzun kumsalları ile denizin tadına doyasıya varabilecek olan bu plajda, unutulmaz bir tatil geçirebilme fırsatı elde edilebilmektedir. Doğal güzellikleri ile görsel bir şölen sunan bu plaj, tüm güzellikleri ile dünyanın her yerindeki turistleri kendisine hayran bırakmaktadır. Yoğun bir ilgiye sahip olan Patara, ekolojik tatilin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamaktadır.

Patara Plajının Özellikleri Nedir?

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde bulunan Patara plajı özellikleri, plajı oldukça dikkat çekici yapmakta ve önemli bir konuma getirmektedir. Plajın genel alanı sit alanı olarak kabul edildiğinden, el değmemiş olan doğal güzelliğini tüm ışıltısı ile sergiler. Bu plajdaki deniz ise, açık bir deniz olduğundan dolayı dalgalı olmaktadır. Ayrıca Patara uygun hava koşullarından dolayı, rüzgar sörfçülerinin de tercih ettiği bir plaj olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte gün batımı da çok güzel bir şekilde görülmekte ve keyifle izlenebilmektedir. Patara plajına en yakın konaklama yeri olarak tercih edilebilen Gelemiş köyü, sunduğu fırsatlar ile tatilcilere farklı alternatifler sağlamaktadır. Patara antik kentiyle iç içe olan kumsalları, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Dünya üzerindeki en uzun plajlardan bir tanesidir. Bu özelliği ile mükemmel bir görsele sahiptir. En temiz plajlar listesinde yer alan bu plaj, tertemiz denizi ve beyaz kumları ile görenleri büyülemektedir.

Patara Plajına Nasıl Gidilir?

Tatilciler tarafından merak edilen Patara plajına nasıl gidilir sorusunun cevabı, Antalya il sınırları içerisinde bulunan bir plajdır ve Kaş ilçesinin, Kalkan beldesinde bulunur. Bu beldeye mesafesi 17 kilometre olarak ifade edilmektedir. Patara plajına ulaşım çok kolay sağlanmakla birlikte, Kaş ilçesinin ve Muğla’nın Fethiye ilçesinin arasında olan bir konumda bulunur. Fethiye ilçesine uzaklığı 70 kilometredir. Kaş ilçesine ise uzaklığı 40 kilometredir. Ayrıca Ölüdeniz plajından, Patara plajına gitmek isteyen tatilciler ise 80 kilometre mesafe sonrasında bu plaja ulaşım sağlayabilirler. Bu plaja ulaşabilmek için Kaş ve Fethiye karayolu üzerinde bulunan Patara tabelasını gördükten sonra içeriye doğru dönerek, o istikamete doğru gidilmesi gerekir. Ardından Gelemiş köyüne varılmaktadır. Bu köyün ardından Patara plajına ve antik kentine kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. 18 kilometre uzunluğa sahip olan bu plajda, keyifli bir tatil geçirilebilmektedir.

Patara Plajı Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti Nedir?

Görüntüsüyle büyüleyen Türkiye’nin en güzel plajı Patara konum olarak antik kent ile iç içe olduğundan ve giriş yerleri aynı olduğundan, giriş için müze kart kullanılabilmektedir. Bu karta sahip olan kişiler, ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirler. Ancak bu plajda uzun süre tatil gerçekleştirmek isteyen kişiler ise, çoklu kart alarak 10 gün boyunca giriş yapabilirler. Ayrıca yerli ve yabancı tatilciler için ise otopark ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır. Patara plajı ziyaret saatleri bulunmaktadır. Çünkü bu plaj aynı zamanda caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olduğu için, belli saatler kullanıma kapalıdır. Sabah 8’den akşam 7’e kadar plajda keyifli vakitler geçirebilmek mümkündür. Günün diğer saatlerinde ise plaj koruma altına alınarak,  giriş kesinlikle yasak olmaktadır.

Patara Plajı Gün Batımı

Gün batımı tutkunları için muhteşem bir tercih olan bu plaj, ülkemizde güneşin en güzel battığı yerlerden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Denizi ve muhteşem kumsalları ile kendini büyüleyen Patara, aynı zamanda gün batımıyla adeta kartpostala dönüşen bir görüntü sunarak, tatilcileri kendine hayran bırakmaktadır. Bu özelliği ile yerli ve yabancı pek çok turistin dikkatini çekmekte ve dünya genelinde oldukça beğenilen bir yer olmaktadır.

Patara Plajı Kum Tepeleri

Patara plajının doğal güzelliği, tüm ışıltısı ve eşsiz görüntüsüyle güzel bir manzara sunuyor. Upuzun kumsallara sahip bu plaj, doğal bir şekilde meydana gelen kum tepelerinde sahiptir. Tatilciler bu kum tepelerinde benzersiz fotoğraflar çekebilir ve manzaranın keyfine varabilir. Plajın orta kısımlarında bulunan bu kum tepeleri, muhteşem bir görüntüyü ortaya çıkarmaktadır. Akşam saatlerinde kum tepelerinde gün batımını izlemek, unutulmaz bir manzaraya tanıklık edilmesini sağlayacaktır. Patara’nın önce sararan sonra kızıla dönen kumlarını gün batımı manzarası ile deneyimlemek ayrı bir zevk yaşayacaktır.

Patara Antik Kenti

Ülkemizde tarihi açıdan oldukça önemli olan Patara antik kenti, plajın güney kısmında bulunur. Güneye doğru 1,5 kilometre gidildiği takdirde kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Bu alan doğal bir güzellik ve muhteşem manzara sunarken, Likya uygarlığının en özel eserlerini de sunmaktadır. Eşsiz ve benzersiz bir güzelliğe sahip olan bu antik kentin içerisinde birbirinden önemli eserler bulunmaktadır. Likya uygarlığının tarihini ve bu bölgenin tarihini en iyi şekilde yansıtan eserler olan Antik tiyatro, bazilikalar, nekropolis ve hamamlar, Patara antik kenti içerisinde yer alır.

Patara Plajında Yapılabilen Aktiviteler Birbirinden güzel tatil beldeleri ile yan yana olan ve çam ormanlarının manzarasını sunan Patara’da gerçekleştirilebilecek pek çok aktivite bulunur. Civardaki koyları keşfetmek isteyenler, plajdan tekne turuna çıkabilirler. Ayrıca kano ile denize açılarak, eşsiz güzelliğe sahip antik kent kalıntılarını görebilmekte mümkündür. Bu plajda rüzgar sörfü de yapılabilmektedir. 18 km uzunluğa sahip olan Türkiye’nin en güzel plajı Patara,aynı zamanda at ile plajda yürüyüş yapma imkânı da sağlamaktadır. Akşam saatlerinde atla plajda unutulmaz bir gezintiye çıkarak, tertemiz denizin maviliklerinde muhteşem anlar geçirebilme imkânı elde edilebilir.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.