Münih’te Gezilecek Yerler

münih'te gezilecek yerler Avrupa

Günün her saatinde canlı bir atmosfere sahip olan Münih’te gezilecek yerler oldukça fazladır ve mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için konu edindik.

Münih’te gezilecek yerler neresi olabilir diye düşünmenize gerek kalmadan bir sürü alternatif olduğunu göreceksiniz. Almanya denince muhakkak aklınıza gelecek bir yer olan Münih, Bavyera’nın en büyük başkentidir. Köklü bir tarihe sahip olması şehrin mimari yapısına da yansıdığı için turistleri cezbetmektedir. Kalabalık nüfusa sahip olmasından dolayı gece ve gündüz hayatı oldukça hareketli bir şehirdir.

Şehrin oldukça hareketli olduğundan bahsetmiştik bu nedenle Münih’te ne yapılır sorusuna cevap bulmanız hiç de zor değil. Kökleşmiş tarihinin mimari yapı ve doğası ile bütünleşmesi Münih’i özgün kılar.

Münih’te Gezilecek En Güzel 5 Yer

Elbette Münih’te gezilecek yerler oldukça mevcut fakat bir turist olarak kısıtlı zamanınız olabilir. Bu nedenle işinizi kolaylaştırarak kesinlikle görmeniz gereken 5 yeri paylaşmak yararlı olacaktır. Bavyera’nın zengin bir yemek kültürüne sahiptir burada restoranlara giderek leziz yemeklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Meydanın çevresinde bulunan müzeleri ziyaret ederek tarih, sanat ve kültür esintilerini hissedebilirsiniz. Hatta İkinci Dünya Savaşı’nın konu olduğu turlara katılarak savaştan etkilenmiş bölgelerin son hallerini fotoğraflama şansınız olacaktır.

  1. Marienplatz Meydanı

Münih’te hayatı bir yerli gibi hissederek gezmeniz gereken yerlerden ilki, şüphesiz Marienplatz Meydanı’dır. Münih’in gözdesi olan meydan tarihsel olarak bünyesinde birçok yaşanmışlık sığdırmıştır. Şehrin kurulduğu ilk zamanlarda suçluları cezalandırıp idamların gerçekleştirildiği bir noktaymış. 30 Yıl Savaşları’ndan sonra şehrin yaşadığı veba salgının bitmesi için halk Meryem Ana’ya dua etmek için toplanmış. Salgın bittikten sonra ise Bakire Meryem Ana heykeli buraya yerleştirilmiş.

  • Frauenkirche

İkinci durağınız olması gereken yer ise Frauenkirche, diğer bilinen adıyla Münih Katedrali’dir. Kilise yapıldığı zamanlarda maddi açıdan birçok zorlukla karşılaşılmıştır. Bu nedenle her parçası farklı süreçlerde tamamlanmıştır. Gotik tarzın hakim olduğu bu yapıyı görmeden geçmemelisiniz. Ayrıca Kilise’nin giriş kısmında var olan ayak izinin  Şeytan’nın Ayak İzi denilen ilgi çekici bir bölümü mevcuttur. Bu sebeple Münih’te gezilecek yerlerin kuşkusuz en çok ilgisini çektiği yer olabilir.

  • Englischer Garten (İngiliz Bahçesi)

O kadar gezdikten sonra ufak bir dinlenme molası elbette şart olacaktır.Bunu daotelinizde dinlenmek yerine Münih’te gezilecek yerlerin huzur dolu duraklarından biri olan İngiliz Bahçesi’nde (Englischer Garten) gerçekleştirebilirsiniz. Münih’in çevresinde bulunan kent parkının doğası sizi kendine çekmeye yetecektir. Merkezden toplu taşıma kullanarak ortalama 15 dakika sürecek yolculukla buraya ulaşabilirsiniz. Seyahat etmeye arkadaşlarınız ile geldiyseniz burada ufak bir piknik yaparak doğanın keyfini çıkarıp canlı müzik dinleyebilirsiniz.

  • Munih Residenz

Münih’e kadar gelip Münih Residenz’i gezmemeniz şehirden ayrılırken buruk hissetmenize sebep olabilir. Şehrin en büyük sarayında eski kraliyet koleksiyonları sergisini kaçırmak istemezsiniz. Hatta dilerseniz hazine odasını da ziyaret ederek değerli eşya ve mücevherlere göz atabilirsiniz. Zira sarayın duvarları dahi ihtişamlı yapısıyla sizi etkilemeye yetecektir. Üç ana bölümden oluşan binanın toplamda 130 odası bulunmaktadır.

  • Deutsches Museum

Bilim ve teknolojinin kalbi olan Almanya’da Deutsches Museum’u mutlaka görmek isteyeceksiniz. Burada fevkalede bir tarihin var olduğunu söylemek yanlış olmaz. Müze Oscar von Miller’in öncü olmasıyla birlikte 1903 yılında kurulmuştur. Teknolojiye ayrı bir ilginiz varsa buraya mutlaka gitmelisiniz. Aklınıza gelebilecek bilim dallarının ortak buluştuğu noktada yaklaşık 30.000 objenin sergilendiği Deutsches Müzesi’ni gezmek için ortalama iki saatinizi ayırmanız gerekecek. Münih’te gezilecek yerler durağınızın son gezisini burada bitirdiğinizde ise kültürü hissederek yaşadığınızı anlayacaksınız.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle