Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Brezilya Festivali

Bir gün yolunuz Brezilya’ya düşerse enerjinizi depolayın, en parlak kıyafetlerinizi giyin ve sınırsız eğlenceye hazır olun! KARNAVAL (CARNAVAL DO BRASIL) Pagan köklere dayanan ve 7 günden uzun süren Karnaval, Paskalyadan 46-51 gün önce başlıyor. Ülkenin kıyı şehirlerinde daha teatral bir atmosferde yaşanan Karnaval’da dans ve müziği rengarenk kostümler tamamlıyor ve festival, görsel şölen haline gelen geçitlere ev sahipliği yapıyor. HAZİRAN PARTİLERİ (FESTA JUNINA) Brezilya’nın kışa geçişiyle birlikte başlayan Haziran Partileri, Roma Katolik Kilisesinde aziz olan John Baptist’in doğumunu kutlamak ve aynı zamanda yağmur ve kırsal yaşamı kutsaması için düzenleniyor. Genellikle büyük, sazdan çadırlarda yapılan etkinliklerde erkekler ve kadınlar çiftlik çocukları gibi giyiniyorlar. Brezilyalılar bu dönemde kırsal bölgelere ailelerini ziyarete gidiyorlar. Günümüzde kentlerde de popülerleşen bu festivalde büyük kıyafetler giyiliyor, şarkı söyleniyor, dans ediliyor ve geceleri partiler düzenleniyor. Tüm parkların ve sokakların dev bir dans pistine dönüştüğü festival, Brezilya ormanlarında hayatta kalan kabilelerin zengin kültürel mirasını ve geleneklerini de canlı tutulmasını […]

Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Brezilya Festivali

Bir gün yolunuz Brezilya’ya düşerse enerjinizi depolayın, en parlak kıyafetlerinizi giyin ve sınırsız eğlenceye hazır olun!

KARNAVAL (CARNAVAL DO BRASIL)

Pagan köklere dayanan ve 7 günden uzun süren Karnaval, Paskalyadan 46-51 gün önce başlıyor. Ülkenin kıyı şehirlerinde daha teatral bir atmosferde yaşanan Karnaval’da dans ve müziği rengarenk kostümler tamamlıyor ve festival, görsel şölen haline gelen geçitlere ev sahipliği yapıyor.

HAZİRAN PARTİLERİ (FESTA JUNINA)

Brezilya’nın kışa geçişiyle birlikte başlayan Haziran Partileri, Roma Katolik Kilisesinde aziz olan John Baptist’in doğumunu kutlamak ve aynı zamanda yağmur ve kırsal yaşamı kutsaması için düzenleniyor. Genellikle büyük, sazdan çadırlarda yapılan etkinliklerde erkekler ve kadınlar çiftlik çocukları gibi giyiniyorlar. Brezilyalılar bu dönemde kırsal bölgelere ailelerini ziyarete gidiyorlar. Günümüzde kentlerde de popülerleşen bu festivalde büyük kıyafetler giyiliyor, şarkı söyleniyor, dans ediliyor ve geceleri partiler düzenleniyor.

Tüm parkların ve sokakların dev bir dans pistine dönüştüğü festival, Brezilya ormanlarında hayatta kalan kabilelerin zengin kültürel mirasını ve geleneklerini de canlı tutulmasını sağlıyor.

PARINTINS FOLKLOR FESTİVALİ (A AMOZONIA E DO BRASIL/ BOI BUMBA)

Amazon eyaletinde düzenlenen festival, Karnaval’dan sonra ülkenin ikinci büyük festivali. Dirilmiş öküz hakkındaki efsaneyi kutlamak amacıyla düzenleniyor ve Haziran ayının sonlarında üç gün boyunca sürüyor.

Festivalde iki takım şarkılar, dans ve kostümler kullanarak masalı anlatıyor ve yarışıyorlar. Ortalama 3’er saat süren şovlarda aynı zamanda Amazon halklarının kültürleri, gelenekleri gösteriliyor ve canlı tutuluyor.

RIO DE JANEIRO’DA YENİ YIL KUTLAMALARI

Copacabana’da düzenlenen yeni yıl kutlamaları, tüm dünya tarafından biliniyor, ilgiyle izleniyor ve Rio de Janerio bu kutlamalarda en iyi ev sahibi olarak görülüyor. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından insanlar havai fişek şovlarını, müzik performanslarını ve diğer şenlikleri izlemek ve bunlara katılmak için yılın bu döneminde Rio de Janeiro’ya gelmeyi tercih ediyor.

KOVBOY FESTİVALİ (FESTA DO PEAO DE BARRETOS)

Sao Paulo eyaletindeki Barretos şehrinde Ağustos 1955’de gerçekleştirilen şenliğin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen festival, ülkenin en popüler festivalleri arasında yer alıyor. Her yıl Ağustos ayında dev bir stadyumda düzenlenen festivalin en önemli ve dikkat çekici noktası rodeo gösterisi.

OKTOBERFEST

Oktoberfest bir Alman festivali olmasına rağmen, Almanları yürekten destekleyen ve onlara katılan yerliler tarafından benimsenmiş durumda. Almanya’da olduğu gibi Brezilya’da da her yıl bir Oktoberfest kraliçesi seçiliyor ve bira içme yarışmaları düzenleniyor.

BAHIAN KARNAVALI (CARNAVAL BAIANO)

Bahian Karnavalı, Bahia eyaleti, Salvador’da düzenleniyor. Şenlikleri altı tam gün boyunca, günde ortalama 16 saat boyunca tören, dans ve müzik içeren bir süreç izliyor. Ayrıca ana olayın bir parçası olduğu düşünülen ilgili olaylar da festivalde yer alıyor.

Festival birçok yerde aynı anda gerçekleşiyor. Festivalin gerçekleştiği en ünlü pist şehrin üst kısmındaki Campo Grande pistidir. Kıyıya doğru Barra-Ondina pisti de popüler pistler arasındadır. Festivale her sene yaklaşık 2.5 milyon insan katılır.

MELEZLER GÜNÜ (DIA DO MESTIÇO)

27 temsilcinin seçildiği ve ilk Irk Eşitliği Teşvik Konferansının yapıldığı 27 Haziran’da kutlanan festival, Caboclos da dahil olmak üzere Brezilya’nın karışık ırkları anısına gerçekleştiriliyor. Caboclos’un Gününden üç gün sonra gerçekleşen festivalin yanı sıra Brezilya’da Siyah Farkındalık Günü, Hint Günü ve Sevgi Günü gibi çeşitli günler de kutlanıyor.

MODERN SANAT HAFTASI (SEMANA DE ARTE MODERNA)

İlk defa 1922’de düzenlenen Modern Sanat Haftası, Modern Brezilya’nın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Festival öncesine kadar önemli; ancak kültürel anlamda zengin olmayan Sao Paulo’nun festivalle birlikte muhafazakar Rio de Janeiro’ya karşı kültürel açıdan bir zafer kazandığı da düşünülüyor.

GRAMADO SİNEMA FESTİVALİ (FESTIVAL DE CINEMA DE GRAMADO)

1980’den itibaren Brezilya’nın en önemli film festivali olan Gramado Sinema Festivali, her yıl düzenlenen ve ‘Kikitos’ ödülünü veren uluslararası bir festivali. Yerli filmler için 13, uluslararası filmler için 8 ve 3 tane de özel ödülün verildiği festival, 1973 yılından beri Rio Grande do Sul’da gerçekleştiriliyor.

Kaynak:10layn.com

Benzer Yazılar

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Festival 4 yıl önce

Datça’da bulutların dağlara, toprağın denize, rüzgarların teknelerin beline sarılması gibi Datça’nın insanı da doğaya sarılır aşkla. Bu aşkın gücüne dayanamaz bademler, açıverir çiçeklerini. Çünkü önümüz bahardır, önümüz aydınlıktır, berekettir. Sabırsız çiçekleri selamlar dünyayı ve insanı emekten, güzellikten, kardeşlikten yana olan. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir araya gelir insanlar, gönüllerde de açar badem çiçekleri. Balıkaşıran’dan Knidos’a kadar köyler şöyle bir silkinir, türküler söylenir, kol kola girilir, oyunlar oynanır. Yüz yaşında nineler doğrulur, maniler söyler toprağa, doğaya, bademe dair, çiftçi tarlasına adımını atar, kadınların yanakları pembeleşir, çocukların daha bir kanı kaynar. Yarımada şenlenir, bir curcuna başlar. Mavi yolculukların gözde rotası… Datça merkezde gün boyu gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz. Eğer başka yer diye tutturursanız, yarımadadaki koylara günlük turlar düzenleyen teknelerin kalktığı küçük limana uğramanız gerekiyor. Bu turların durakları, bizim zaten tavsiye edeceğimiz doğal harikalar; İnce Burun, Dilek Mağarası, Domuz Çukuru, Hayıtbükü, Kargı, Hurmalı Bük, Dişlice Adası ve Dimitri Koyu… Eski Datça Bir zamanlar […]

KOMŞU YUNANİSTAN’DA RENKLİ BİR EĞLENCE: İSKEÇE KARNAVALI

Festival 4 yıl önce

Komşumuz Yunanistan’ın İskeçe kenti, her yıl çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu yıl şubat ayında gerçekleşecek İskeçe Karnavalı, misafirleri yine renkli görüntüler bekliyor. Her yıl yüz binlerce kişinin katıldığı İskeçe Festivali‘nde sınırsız eğlencenin tadına varabilirsiniz.. İşte İskeçe Karnavalı ile ilgili detaylar… İskeçe Karnavalı, sayesinde her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Yunanistan, misafirlerini sınırsız eğlenceye davet ediyor. Bu renkli festival dünyada diğer örnekleri olan Venedik ve Rio Karnavalları gibi çok renkli bir şekilde kutlanıyor. Karnavalın anlamına bakacak olursak, Hristiyanların Büyük Perhiz dediği oruç döneminin başlamasından önceki hafta sonu yaptığı kutlamadır. Bu dönemde insanlar birbirinden renkli kıyafetler ve maskeler giyerek eğlencelere katılıyorlar. Ayrıca süslenmiş araçlar ile yapılan geçit törenin yanı sıra, panayır tarzı yöresel yiyecek ve içeceklerin sunulduğu pazarları da görebilirsiniz. Yunanistan ve yakın ülkelerden yoğun bir katılımın olduğu karnaval hoşça vakit geçireceğiniz ve eğleneceğiniz muhteşem bir etkinliktir. Görsellik ve eğlence anlayışı açısından kendinizi adeta Rio Karnavalı’nda hissedeceğiniz İskeçe Festivali’nde, katılımcılar birbirinden renkli ve ilginç kostümler […]

AYDER YAYLASI’NIN TERTEMİZ HAVASINDA: KARDAN ADAM FESTİVALİ

Festival 4 yıl önce

Kaçkar Dağları’nın çam ormanları arasında, şelaleri ve evleriyle ünlü Ayder Yaylası 24-26 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenecek 13. Ayder Kardan Adam Festivali’ne hazırlanıyor. 2007 yılından beri her sene düzenlenen festival kapsamında yarışmalar, konserler, DJ performansları ve daha birçok etkinlik sizleri bekliyor. KIŞ FESTİVALİ KEYFİNİ AYDER YAYLASI’NDA YAŞAYIN Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunan doğa harikası Ayder Yaylası sadece yaz ve bahar aylarında değil kış aylarında da benzersiz bir güzellik sunuyor. Daha yaylaya varmadan yol boyunca gördüğünüz Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri ile dört mevsim yeşilliğini kaybetmeyen çam ve ladin ağaçları Karadeniz’in güzelliğini önünüze sermeye başlıyor. Kaçkar Dağları’na tırmanmak isteyenlerin başlangıç noktası olan yayla bir tatil köyü görünümüyle sizi karşılıyor. Çamlıhemşin Belediyesi ve Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (ÇADOSK) tarafından her yıl düzenlenen Ayder Kardan Adam Festivali, Ayder Yaylası’nın beyazlara bürünmüş yüzünü görmeniz için büyük bir fırsat! 1350 metre yükseklikte bulunan, Karadeniz’in […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.