Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor.

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent:

Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye

Göbeklitepe

Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. Belki sizler de Göbeklitepe’nin varlığını Atiye’den öğrenenlerdensiniz ama aslında Göbeklitepe çok uzun zamandır bizlerle birlikte. Öyle ki tarihin sıfır noktası olarak bilinen ve yapay bir höyük olan Göbeklitepe, milattan önce 10.000 yıllarına kadar dayanıyor. Dünyanın en eski yapılarından bile 7500 yıl daha öncesine dayanan bu muhteşem antik kent, bilinen ilk kutsal alan olarak kendine yer buluyor. 20 adet tapınaktan oluşan kompleks bir yapı olan Göbeklitepe, Neolitik döneme ait kalıntıları ile Türkiye’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mağara duvarlarına ve taşların üzerine işlenmiş olan hayvan figürleri sayesinde sanat anlayışının çok eskilere dayandığını gözler önüne seren bu yapı, buğdayın ilk atasının da yetiştiği yer olarak biliniyor. Yerleşik hayat ile ilgili tüm bilinenlerin yeniden düşünülmesini sağlayan Göbeklitepe, dünya üzerinde en eski antik kent olarak başı çekiyor. Tatilsepeti’nde düzenlenen GAP Turları kapsamındaki Göbeklitepe Turuna katılabilir, sizler de Göbeklitepe’yi dünya gözüyle görebilirsiniz.

Petra Antik Kenti – Ürdün

Birçok filme ev sahipliği yapmış olan Petra, geçmişi M. Ö. 400 yılına dayanan muhteşem bir antik kent olarak dikkat çekiyor. Bir dağ üzerine oyulan yapılardan oluşan antik kent, görsel bir ziyafet yaşamak isteyenleri bekliyor. Nebati Krallığı’na başkentlik yapmış olan Petra, tarihteki en önemli ticaret ve kültür merkezlerinden biri olarak biliniyor. Farklı kültürlerin ve medeniyetlerin kalıntılarını da barındıran şehir, antik tiyatrolar, tapınaklar ve Roma dönemine ait eserlerden oluşuyor.

Machu Picchu – Peru

Machu Picchu, UNESCO’nun koruma altına aldığı bölgelerden birisi…

Peru’nun Cusci şehrinde yer alan ve And dağlarının uzantısı üzerine 2430 metre yüksekliğe kurulan Machu Picchu, dünyanın yedi harikası arasında yer alıyor. İnka uygarlığının başkenti Cuzco yakınlarına konumlanan bu antik şehir, “yaşlı zirve” anlamına gelen Machu Picchu adı ile anılıyor. Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik bulgularından biri olarak görülen bu şehir, birbirine bağlı taş yapılardan oluşuyor. Kentsel ve tarımsal bölgeler olarak muhteşem bir şekilde ikiye ayrılmış olan şehir, içerisinde 3000 basamaklı bir merdivenin de bulunduğu 200’den fazla merdiven sistemi ile gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Teotihuacan – Meksika

Tarih boyunca gizemini koruyan ve Meksika’da yer alan Teotihuacan, kim tarafından ve neden inşa edildiği bilinmeyen bir antik kent olarak dikkat çekiyor. Orion takım yıldızına göre dizayn edilmiş olan yapıları benzersiz bir mimari sanat niteliği taşıyor. Yaklaşık 2500-3000 yıl öncesinde inşa edildiği sanılan bu kent; Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Quetzalcoatl Tapınağı ile dikkat çekiyor. Queatzalcoatl Tapınağı gezegenlerin yer yüzündeki yansıması olacak şekilde tasarlanmış yapısı ile de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Longmen Mağaraları – Çin

Longmen Mağaraları

Çin’de bulunan ve “Ejderha Kapısı Mağaları” anlamına gelen Longmen ismiyle anılan bu antik mağara şehir, dağlara oyulan evler ve heykeller ile muhteşem bir manzaraya sahip. Yaklaşık 100,000 heykele ev sahipliği yapan kadim şehir, Buda ve onlarca öğrencisinin kayalara işlenmiş heykelleri ile mutlaka görülmesi gereken antik kentler arasında yer alıyor.

Pompeii – İtalya

79 yılında volkanik patlama sonucu küller altında kalan Pompeii

Avrupa ve Roma kültürüne dair pek çok kalıntıyı ve eseri barındıran antik kent Pompeii, İtalya’da Napoli şehri yakınlarında yer alıyor. M. S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren patlaması sonucu volkanik küller altında kalan ve kaybolan şehir, 1748 yılında tesadüfen keşfediliyor. İtalya’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olan Pompeii, Roma dönemine ait benzersiz kalıntılar ve eserler ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Katakekaumene’den Sardes’e

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Katakekaumene adını  duyduğunuz an aklınıza ilk olarak Hawaii civarlarında volkanik bir ada olabilir burası düşüncesi gelebilir. Ortak nokta volkanik kelimesi olan bu güzel yer aslında Manisa’nın 118 km doğusunda kalan İlçesi Kula’nın tarihteki adı. Yanık, yanmış Arazi’’ anlamına gelen bu ifadeyi, Amasyalı Strabon ve diğer antik yazarların eserlerinde görebilirsiniz. Kalite bakımından rakiplerinden hiç de geri kalmayan Katakakekaumene şarabının üretildiği bağlar dışında, her taraf çoraktır diyerek tanımlamış bu coğrafyayı  tarihçi. Farklı yazarların eserlerinde belirtilen çukurların ve ateş parlamalarının aslında volkanik patlamalar olduğu bugün itibari ile ortaya çıkmıştır. İlçe’de ilk dikkat çeken şey olan Kula evleri 18. yy Osmanlı İmparatorluğu’nun altındaki hemen her bölgede olan ve Türk evi  olarak tabir edilen ahşap evlerdir. Gerek plan, kuruluş ve gerekse ahşap, alçı ve kalem işi gibi zengin sistemleriyle bu dönem Osmanlı Sanatı nın başarılı örnekleridir. 19, yy da devam eden yapı tipiyle Kula tipik bir Osmanlı Kent dokusuna sahiptir. Evde bulunan kadının yaşamına göre tasarlanmış […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.