Müzekart Nerelerde Geçerli?

Müzekart Nerelerde Geçerli?

Müzekart Nerelerde Geçerli?

Müzekart başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin pek çok noktasında müzelere ücretsiz giriş yapmanızı sağlıyor. Edinilmesi son derece kolay olan bu karta henüz sahip değilseniz hemen başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Müzekart nasıl alınır sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Müzakart, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bütün müze ve ören yerlerini ücretsiz gezme imkânı sağlayan bir kart. Farklı çeşitleri bulunuyor. Müzekart fiyatı da bu çeşitlere göre değişiyor. Binlerce yıllık tarihe tanık olabileceğiniz Türkiye’deki Müzeler arasından birini seçip keşfetmeye başlayın!

Müzekart İndirimli

Müzekart İndirimli 18 yaş ve altındaki, 65 yaş ve üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, kokartlı turist rehberlerine, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı personeline ve ailelerine veriliyor.

Engelsiz Müzekart

Ücretsiz olarak düzenleniyor ve engelli vatandaşların müzelere hiçbir engel olmaksızın rahatça girebilmelerini sağlıyor.

Museum Pass Kartı nedir?

Türkiye’ye gelen yabancı turistler için olarak düzenlenmiş kartlara Museum Pass adı veriliyor. Bu kartlar T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı’na bağlı belirli müze ve ören yerlerine sınırlı süreyle geçerli oluyor. 3, 5, 7 ve 15 günlükleri bulunuyor. Museum Pass İstanbul, Museum Pass Cappadocia, Museum Pass Turkey, Museum Pass Aegean, Museum Pass Mediterranean olarak farklı kategorilere ayrılıyor.

Müzekart nereden alınır?

Müzekart, bakanlığa bağlı bütün büyük müzelerin (Ayasofya, Topkapı Sarayı, Efes Antik Kenti, Göreme Açıkhava Müzesi, Pamukkale Hierapolis, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi vb.) gişelerinden çıkartılabiliyor. Kimliğinizle birlikte başvuru yaptığınızda kartınızı kısa sürede alıp kullanabiliyorsunuz.

Müzekart nerede geçer?

zeugma gaziantep

Belediyelere bağlı sitelerde çoğunlukla Müzekart geçmiyor. Özel müzelerin bazılarına müze kart ile indirimli veya ücretsiz giriş mümkün olabiliyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerin neredeyse tamamında Müzekart geçerli. Ancak müzelerin belli bölümleri için ödenen ekstra ücretler kartın kapsamı dışında kalabiliyor ya da indirimli de olsa bir ücret ödemek gerekebiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olup Müzekart ile ücretsiz girilemeyen 4 müze olduğunu hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla Topkapı Sarayı içerisinde Harem Dairesi, yine Topkapı Sarayı bünyesinde yer alan Aya İrini Müzesi, Efes Antik Kent’e ait olan Yamaç Evler ve Göreme Açık Hava Müzesi’nde yer alan Karanlık Kilise için ekstra ödeme yapmak gerekiyor.

Müzekart sahibi olmanın başka avantajları var mı?

Müzekart, Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen tüm gösterilerine indirim sağlıyor. Bunun dışında İstanbul Şehir Hatları’na bağlı Boğaz turlarında da indirim fırsatı sunabiliyor.

Müzekart’ın geçerlilik süresi ne kadar?

Müzekart’ı, aldığınız günden itibaren 1 yıl süreyle kullanabiliyorsunuz. Keyifli keşifler!

 

 

Kaynak: Skyscanner.com

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0