Namibya’nın Doğal Rezervi: Etosha Milli Parkı

Namibya‘nın doğal rezerv alanı Etosha “Büyük Beyaz Yer” anlamına geliyor ve çok büyük bir mineral tuzlasına sahip. Tuzla Kalahari Havzasının bir parçası ve yaklaşık 1 milyar yıl önce oluştu. Etosha Tuzlası, Ulusal Parkın yaklaşık yüzde 25’ini kaplıyor. Kunene Nehri’nden beslenen tuzla zaman içinde nehrin yer değiştirmesinden dolayı iklim de değişikliğe uğradı ve göl kurudu. Tuzla artık günümüzde tozlu kil ve tuzdan oluşan dev bir boşluk halinde ve sadece çok yoğun yağmur olduğunda kısa bir süreliğine dolup hemen boşalıyor. Bu kısa süreli oluşan göl dahi flamingoların hemen ilgisini çekiyor ve bir anda binlerce dalıcı kuşa ev sahipliği yapıyor. Etosha Milli Parkı Hakkında Bilgiler Afrika’nın en geniş tuzlası olan yer, 120 km uzunluğunda ve 50 km genişliğinde. Etosha Tuzlası uzaydan dahi görülebiliyor. Etosha Tuzlası, World Wildlife Fund Eco bölgesi olarak tasarlandı. Etosha National Park, 2001: A Space Odyssey filminde kullanıldı. Yağmurlu sezonda tuzla suyla dolduğundan flamingoları kendine çekiyor. Sıcak havanın etkisiyle buharlaşma […]

Namibya’nın Doğal Rezervi: Etosha Milli Parkı

Namibya‘nın doğal rezerv alanı Etosha “Büyük Beyaz Yer” anlamına geliyor ve çok büyük bir mineral tuzlasına sahip. Tuzla Kalahari Havzasının bir parçası ve yaklaşık 1 milyar yıl önce oluştu. Etosha Tuzlası, Ulusal Parkın yaklaşık yüzde 25’ini kaplıyor. Kunene Nehri’nden beslenen tuzla zaman içinde nehrin yer değiştirmesinden dolayı iklim de değişikliğe uğradı ve göl kurudu.

Tuzla artık günümüzde tozlu kil ve tuzdan oluşan dev bir boşluk halinde ve sadece çok yoğun yağmur olduğunda kısa bir süreliğine dolup hemen boşalıyor. Bu kısa süreli oluşan göl dahi flamingoların hemen ilgisini çekiyor ve bir anda binlerce dalıcı kuşa ev sahipliği yapıyor.

Etosha Milli Parkı Hakkında Bilgiler

  • Afrika’nın en geniş tuzlası olan yer, 120 km uzunluğunda ve 50 km genişliğinde.
  • Etosha Tuzlası uzaydan dahi görülebiliyor.
  • Etosha Tuzlası, World Wildlife Fund Eco bölgesi olarak tasarlandı.
  • Etosha National Park, 2001: A Space Odyssey filminde kullanıldı.
  • Yağmurlu sezonda tuzla suyla dolduğundan flamingoları kendine çekiyor.
  • Sıcak havanın etkisiyle buharlaşma çabuk gerçekleştiğinden tuzlanın killi yabanı tekrar hızlıca ortaya çıkıyor.
  • Güçlü rüzgarlar zemini her yıl erozyona uğrattığından her yıl tuzla daha da derinleşiyor.
  • Tuzlanın Namutoni bölümündeki sudaki tuz oranı deniz suyunun tuz oranının iki katı.
  • Tuzla çok nadir de olsa tamamen suyla dolup taşabiliyor. Son olarak 1978’de bu yaşanmış.

Afrika’nın tüm doğal yaşam alanları birbirine benzer ancak Etosha’nın kendine has bir sabah, öğlen ve akşam safarisi var. Park etrafındaki özel pansiyonların hemen hepsi Etosha içine günlük doğal yaşam turları düzenliyor.

Yerlilerin deyimiyle Omusati olarak adlandırılan Mopane, Ethosha’nın genel bitki örtüsünü oluşturuyor. O kadar geniş bir alana yayılıyor ki, Namibya’nın kuzeybatısına kadar uzandığı için Owambo’nun ismi bile buradan türemiş.

 

Parkın batı kısımlarında bolca görülebilen mopane, vahşi yaşam gözleme noktalarından Halali bölgesinin yoğun ağaçlık alanlarında dahi çokça bulunuyor.

Park içindeki en muhteşem ağaçlardan biri ise Hayalet Ağacı olarak da bilinen Moringa Ovalifolia. Büyülü orman görüntüsüne sahip, diğer bir gözlem noktası Okaukuejo’nun 30 km batısında bulunan tellerle çevrilmiş bir bölgede bu garip grotesk ağaçlar koruma altına alınıyor. Moringalar normalde tepe kenarlarında ve çok farklı şekillerde yetişiyor olsalar da hiçbir bu ağaçlara benzemiyor.

İkinci en çok görebileceğiniz bitki ise Türkçe’de tam karşılığı olmayan Kırmızı Bushwillow. Yerel olarak Kudubusch ya da koedoebos olarak biliniyor. İsminde kudu olmasının sebebi kudu canlısının yapraklarından bolca beslenmesinden geliyor. 

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Afrika 2 yıl önce

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim. Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır. Safari Turu Nedir? Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari […]

GÜNEY AFRİKA’NIN MUHTEŞEM BEŞLİSİ

Afrika 4 yıl önce

Vahşi yaşam, tarih ve eğlenceli yaz tatilini bir araya getiren Güney Afrika’nın muhteşem beşlisi Cape Town, Johannesburg ve Sun City ile Pilanesberg ve Kruger Ulusal Parkları’yla tanışın. CAPE TOWN Masa Dağı’nın gölgesinde büyümeye devam eden, muhteşem plajlar, bereketli topraklar ve verimli üzüm bağları ile donanan Cape Town, Afrika’nın en canlı destinasyonlarından biri olarak Cape Town’ın kültür başkentine dönüştü. Afrika, Avrupa ve Asya kültürlerinin etnik bir potada eridiği Cape Town; müzik, mimari ve görsel sanatlar açısından da çok zengin. Cape Town’da çektiğiniz her manzara fotoğrafında mutlaka kendini gösteren Masa Dağı, bu şehrin en önemli parçası. Hatta Cape Town’lıların şehir içinde yön tarif ederken bile “Dağa doğru ilerle,” veya “Dağın sağına doğru git,” dediklerine şahit olmak mümkün. Uzaklardan bakmak yetmez, günübirlik turlar ile Masa Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Cape Town ile özdeşleşen bir başka önemli simge ise Nelson Mandela. Mandela’nın sürgünün 27 yılını geçirdiği Robben Adası, şimdilerde bir müze olarak […]

Fildişi Sahili Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika 4 yıl önce

Hava sıcaklıklarının ılımanlaştığı kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili, 15. yüzyıldan bu yana Avrupalı tüccarların ve gemicilerin uğrak adresleri arasında. Atlas Okyanusu kıyısındaki eşsiz sahilleriyle göz kamaştıran bu ülke; sahip olduğu doğal güzellikler, verimli topraklar ve altın, elmas gibi değerli maden rezervlerine rağmen ekonomik açıdan dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösteriliyor. Fildişi Sahili, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadı. Günümüzde resmi dili Fransızca olan bu ülkede 60 farklı etnik dil konuşuluyor. Dünyanın en büyük kakao üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra enfes sahilleri, zengin kültürel dokusu ve gelenekleriyle insanı büyüleyen bu ülkede görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor. Fildişi Sahili’nde Görebileceğiniz 4 Yer 1. Comoé Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Comoé Milli Parkı, ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. 11 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip. Zengin biyolojik […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.