Namibya’nın Yerlileri Himba Kabilesi

Afrika‘nın birçok ülkesi şaşırtıcı bir kültüre, muhteşem bir vahşi yaşama ve olağanüstü doğaya sahip. Afrika’nın renkli ve sakin, kurak ve uzak ülkesine giden ziyaretçiler müthiş deneyimlerle dönüyorlar. İsmini tüm Atlantik kıyısı boyunca uzanan antik Namib Çölünden alan Namibya, karşısında nutkunuz tutulacak güzelliklere sahip. Modern dünyadan uzak hayatlarını tüm doğallığıyla sürdüren Himbalar ise, Namibya’nın en dikkat çeken kültürel zenginliklerinin başında geliyor. Himbaların tarihi geçmişi Afrika’nın en gelişmiş çobanları sayılan Himbalar, 15. ve 16. yüzyılda Botswana‘dan Namibya’ya gelmişler. Namibya’nın kuzey batısında bulunan ve Kaokoland olarak da bilinen bölge göçebe hayatı yaşamayı seçmiş ve kendi geleneklerine bağlı olan Himba halkına ev sahipliği yapıyor. Himbalar diğer bir yaygın kabile olan Hererolar’la akraba olan ve benzer bir dili konuşuyorlar. Tarih boyunca pek çok badire atlatsalar da ayakta kalmayı başarabilmiş kendine özgü özelliklerini korumayı başarmış bir kabile. Kaokovelders olarak da bilinen halk kuraklığın olmadığı, otların yeşerdiği yerlere doğru sürekli olarak yol alıyor. Çok nadiren de olsa gittikleri yerlerde kalıp yerleşebiliyorlar. Diğer tüm kültürlerden farklı […]

Namibya’nın Yerlileri Himba Kabilesi

Afrika‘nın birçok ülkesi şaşırtıcı bir kültüre, muhteşem bir vahşi yaşama ve olağanüstü doğaya sahip. Afrika’nın renkli ve sakin, kurak ve uzak ülkesine giden ziyaretçiler müthiş deneyimlerle dönüyorlar.

İsmini tüm Atlantik kıyısı boyunca uzanan antik Namib Çölünden alan Namibya, karşısında nutkunuz tutulacak güzelliklere sahip. Modern dünyadan uzak hayatlarını tüm doğallığıyla sürdüren Himbalar ise, Namibya’nın en dikkat çeken kültürel zenginliklerinin başında geliyor.

Himbaların tarihi geçmişi

Afrika’nın en gelişmiş çobanları sayılan Himbalar, 15. ve 16. yüzyılda Botswana‘dan Namibya’ya gelmişler. Namibya’nın kuzey batısında bulunan ve Kaokoland olarak da bilinen bölge göçebe hayatı yaşamayı seçmiş ve kendi geleneklerine bağlı olan Himba halkına ev sahipliği yapıyor. Himbalar diğer bir yaygın kabile olan Hererolar’la akraba olan ve benzer bir dili konuşuyorlar. Tarih boyunca pek çok badire atlatsalar da ayakta kalmayı başarabilmiş kendine özgü özelliklerini korumayı başarmış bir kabile.

Kaokovelders olarak da bilinen halk kuraklığın olmadığı, otların yeşerdiği yerlere doğru sürekli olarak yol alıyor. Çok nadiren de olsa gittikleri yerlerde kalıp yerleşebiliyorlar. Diğer tüm kültürlerden farklı bir giyim, kuşam, gelenek ve yaşam tarzları bulunuyor. Hatta öyle ki bazı diğer kültürlere esin kaynağı bile oldular. Yüzyıllardır göreceli olarak diğerlerinden izole bir yaşam sürüyorlar.

 

İnce ve uzun yapıları ile bilinseler de asıl en bilinen yönleri dost canlısı karakteristikleri. Kadınların güzelliği  ve çok ince detaylarla örülmüş saç tarzları ilgi çekici.

Bedenlerine kırmızı toprak boyası ve tereyağı karışımını sürüyorlar ve bu karışım onları zorlu çöl iklimine karşı koruyor. Saç tarzları ve kıyafetleri sosyal statülerinin bir göstergesi olduğundan herkeste farklı olarak karşımıza çıkıyor. Örnek olarak erkekler medeni halini göstermek için farklı şekillerde saçlarını örüyor. Hemen herkes demir ve kabuktan boncuklar takıyor.

Namibya’ya nasıl gidilir?

Namibya son derece güvenli ve politik olarak da istikrarlı bir ülke. Seyahat için organize turlar ya da kamp, misafir evi gibi yerlerde kaldığınız sürece güvenlik ile ilgili pek bir problem yaşamıyorsunuz. Yollar düzgün, oteller rahat ve hemen her şey bir seyahatten beklenebilecek tüm konforu sağlıyor.

Windhoek, Namibya’nın başkenti ve neredeyse ülkenin tam da ortasında yer alıyor. Himbalar’ı görmeniz için yapmanız gereken şey Windhoek şehrine uçmak. Namibia gitmek için vize almanız gerekiyor. 2 fotoğraf ile birlikte 147€ vize ücreti ödediğinizde 10 günde Namibya vizeniz çıkıyor.

 

Qatar Airways başkent Windhoek’e tarifeli seferler düzenliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı yanında Sabiha Gökçen havalimanından ve ayrıca Ankara’dan Doha aktarmalı uçuşlar var.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Afrika 2 yıl önce

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim. Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır. Safari Turu Nedir? Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari […]

GÜNEY AFRİKA’NIN MUHTEŞEM BEŞLİSİ

Afrika 4 yıl önce

Vahşi yaşam, tarih ve eğlenceli yaz tatilini bir araya getiren Güney Afrika’nın muhteşem beşlisi Cape Town, Johannesburg ve Sun City ile Pilanesberg ve Kruger Ulusal Parkları’yla tanışın. CAPE TOWN Masa Dağı’nın gölgesinde büyümeye devam eden, muhteşem plajlar, bereketli topraklar ve verimli üzüm bağları ile donanan Cape Town, Afrika’nın en canlı destinasyonlarından biri olarak Cape Town’ın kültür başkentine dönüştü. Afrika, Avrupa ve Asya kültürlerinin etnik bir potada eridiği Cape Town; müzik, mimari ve görsel sanatlar açısından da çok zengin. Cape Town’da çektiğiniz her manzara fotoğrafında mutlaka kendini gösteren Masa Dağı, bu şehrin en önemli parçası. Hatta Cape Town’lıların şehir içinde yön tarif ederken bile “Dağa doğru ilerle,” veya “Dağın sağına doğru git,” dediklerine şahit olmak mümkün. Uzaklardan bakmak yetmez, günübirlik turlar ile Masa Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Cape Town ile özdeşleşen bir başka önemli simge ise Nelson Mandela. Mandela’nın sürgünün 27 yılını geçirdiği Robben Adası, şimdilerde bir müze olarak […]

Fildişi Sahili Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika 4 yıl önce

Hava sıcaklıklarının ılımanlaştığı kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili, 15. yüzyıldan bu yana Avrupalı tüccarların ve gemicilerin uğrak adresleri arasında. Atlas Okyanusu kıyısındaki eşsiz sahilleriyle göz kamaştıran bu ülke; sahip olduğu doğal güzellikler, verimli topraklar ve altın, elmas gibi değerli maden rezervlerine rağmen ekonomik açıdan dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösteriliyor. Fildişi Sahili, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadı. Günümüzde resmi dili Fransızca olan bu ülkede 60 farklı etnik dil konuşuluyor. Dünyanın en büyük kakao üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra enfes sahilleri, zengin kültürel dokusu ve gelenekleriyle insanı büyüleyen bu ülkede görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor. Fildişi Sahili’nde Görebileceğiniz 4 Yer 1. Comoé Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Comoé Milli Parkı, ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. 11 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip. Zengin biyolojik […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.