Napoli’de Gezilecek Yerler Napoli Gezi Rotası

Akdeniz’in tam ortasına yerleşmiş muhteşem coğrafyasının zerafetiyle, herkesi büyüleyen İtalya’da, eskinin krallığı şimdinin asil kenti Napoli’de gezilecek yerler nereler bir bakalım. Napoli’de gezilecek yerler o kadar fazla ki, tesadüfen Napoli’ye gitmiş biriyle karşılaşıp Napoli gezisi hakkında sohbete başlasanız, o günün sizin için yeterli olmayacağı hemen hemen kesin. Hristiyanlığın her döneminin mimarisinin izlerini taşıyan kiliseleri saymakla bitmeyecek kadar fazla. Hatta bu konuda Napoli nasıl bir yer? soruna; dünya kiliseler başkenti cevabını vermek tamamen doğru olur. Çünkü bu konuda Napoli açık ara farkla birinci. Tabi Napoli gezi rotası sadece bundan ibaret değil. Bu yazıya hepsini sığdırmak mümkün olmasada sizi en çok etkileyeceğine inandığım yerleri  anlatacağım. Her gezinin, en lezzetli yakıtı yiyip içmek ise, Napoli’de ne yenir? sorusunu da  cevapsız bırakmak olmaz. Napoli’de gezilecek yerleri anlatmaya giriş kapısı tabi ki de Napoli Tarihi. Haydi işe Napoli Tarihi ile başlayalım. Napoli Tarihi Hiç kuşkusuz,  dünyada uğruna en çok bedel ödenen denizin adıdır Akdeniz. Sebebi malum […]

Napoli’de Gezilecek Yerler Napoli Gezi Rotası

Akdeniz’in tam ortasına yerleşmiş muhteşem coğrafyasının zerafetiyle, herkesi büyüleyen İtalya’da, eskinin krallığı şimdinin asil kenti Napoli’de gezilecek yerler nereler bir bakalım.

Napoli’de gezilecek yerler o kadar fazla ki, tesadüfen Napoli’ye gitmiş biriyle karşılaşıp Napoli gezisi hakkında sohbete başlasanız, o günün sizin için yeterli olmayacağı hemen hemen kesin. Hristiyanlığın her döneminin mimarisinin izlerini taşıyan kiliseleri saymakla bitmeyecek kadar fazla. Hatta bu konuda Napoli nasıl bir yer? soruna; dünya kiliseler başkenti cevabını vermek tamamen doğru olur. Çünkü bu konuda Napoli açık ara farkla birinci. Tabi Napoli gezi rotası sadece bundan ibaret değil. Bu yazıya hepsini sığdırmak mümkün olmasada sizi en çok etkileyeceğine inandığım yerleri  anlatacağım. Her gezinin, en lezzetli yakıtı yiyip içmek ise, Napoli’de ne yenir? sorusunu da  cevapsız bırakmak olmaz. Napoli’de gezilecek yerleri anlatmaya giriş kapısı tabi ki de Napoli Tarihi. Haydi işe Napoli Tarihi ile başlayalım.

Napoli Tarihi

Hiç kuşkusuz,  dünyada uğruna en çok bedel ödenen denizin adıdır Akdeniz. Sebebi malum en güzel deniz Akdeniz’dir de o yüzden. Uğruna bir çok uygarlık, bir çok sefer, çok ağır bedeller öderken gözünü bile kırpmamış. Jül Sezar, Hannibal Barca, Napolyon, Kanuni Sultan Süleyman ve dünya tarihine damga vurmuş nice büyüklerin hayallerini süsleyen güzelin adıdır Akdeniz. Napoli tarihidenilince, tam merkezinde bulunduğu İtalya ve Akdeniz tarihi ile kaderi birbirine çok yakındır. Roma İmparatorluğu ve İtalya’ya bağlı bulunduğu dönemlere ait en yakın tarihi kayıtlar mevcuttur. Öncesi daha çok arkeoloji ışığında aydınlatılmış bilgilere dayanır. Merkezi birliğini net bir şekilde sağlayacağı 1816’ya değin İtalya’ya bağlı bir krallık olarak hüküm sürmüş Napoli. Bu yüzdendir ki İtalya için Napoli tarihi oldukça önemlidir. Tarihi bu denli geniş olunca Napoli turu haliyle uzun oluyor. Ondan önce bu koşturmaya güç yetirebilmek için Napoli’de ne yenir kısaca bakalım.

Napoli’de Ne Yenir?

Akdeniz’den ve muhteşem coğrafyasına paralel seyreden ikliminin en merkezi noktasındaki bu nimetlerden faydalanan Napoli, mutfağını da bu faydalarla zenginleştirmiş. Bu yüzden Napoli’de ne yenir sorusuna verilecek cevap sayısı oldukça fazla. Ancak benim tadıp, hala unutamadığım ve adından dünyada her seferinde bahsettiren lezzetlerden bahsetmek isterim. Tabiki de dünyaya en leziz mirası pizza olan İtalya’da Napoli gezisiyapıp da pizzasından ve spagettisinden tatmamak söz konusu bile olamaz. Rotayı bir liman kentine kırıp deniz ürünlerini tecrübe etmemek de hata olur doğrusu. Tüm bunların ardına adıyla dünyada nam yapmış Napoliten kahvesi de en çok tavsiye edebileceğim tatlar.

Napoli Gezi Rotası

Şimdi bu harika şehrin, harika duraklarına uğrayacağımız Napoli gezi rotası bu yazıda sizlerle. Bakalım Napoli nasıl bir yer?

1-) Castel Sant’elmo

Birinci sıraya Castel Sant’elmo kalesini alma sebebim; her şehir kalesi gibi şehre panaromik olarak hakim bir görüş açısıyla izleyip, anlık Napoli gezi rotasıoluşturabilme imkanınızın olması.

2-) Royal Palace Of Naples

Şuan Topkapı Sarayı ile kader ortaklığı olan Napoli Kraliyet Sarayı müze vasfı ile en çok ziyaretçi çeken noktalardan. Napoli gezisişansına sahip olan herkesin ortak sohbetidir bu saray.

3-) Castel Dell’ovo

Napoli turusizi mutlaka sahile çıkaracaktır. Sahilde 12. yüzyılın harika armağanlarından olan bu muhteşem kale sizi ayağına getirecek.

4-) National Archeological Museum

Vakti zamanında kraliyet olarak da hüküm sürmüş bu ihtişamlı şehri belleğine ulaşabilmek için tabiki de Ulusal Arkeoloji Müzesine uğramanız şart. İçeride Napoli tarihiher dönemini kendi eser ve belgeleriyle sizi karşılayacak ve etkileyecek.

5-) Naples Cathedral

Napoli tarihiortaçağda bu muhteşem katedrale kavuşmuş. Mimari anlamda tüm ziyaretçilerine oldukça fazla zaman ayırmak zorunda bırakan muazzam bir eser Napoli Katedrali.

6-) Galleria Borbonica

Napoli yöneticilerinin askeri güvenlik kaygılarına, adeta bir emniyet kemeri olması amacıyla inşa ettirilen Borbonica Tünellerini görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu aynı zamanda ilk çağların Roma İmparatorluğundan sanayi devrimi İtalya’sına değin başvurulan tünel yöntemlerine müthiş bir örnek. Bu arada Piazza del Plebiscito, Basilica di Santa Chiara, Teatro di San Carlo, Castelnuovo gibi harika noktaları da gezmeden asla bu harika geziyi noktalamayın . Napoli gezisi gibi belki de üzerine kitap yazılabilecek bir konudan sizlere kısaca Napoli’de gezilecek yerleri anlatmaya çalıştım. En iyi rotalar sizlerin olsun.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.