Nasıl Çalışılır ve Seyahat Edilir (Work And Travel Nasıl Yapılır?)

Faydalı bilgiler

Dünyayı gezerken para kazanmanın birkaç yolu vardır. Seçeneklerden biri, bir şirkette sözleşmeli çalışan olarak çalışmaktır. Şirket, uçak biletleri ve otel konaklamaları için ödeme yaparak sizin bütçenize zarara uğratmayacaktır. Bu şekilde, uçak ve otel masraflarından tasarruf edebilirsiniz, ancak diğer masrafları ödemek zorunda kalacaksınız.

Work And Travel Nedir?

Üniversite öğrencilerinin en önemli hedeflerinden biri yurt dışına seyahat etmek ve farklı kültürleri yakından tanımaktır. Mesleklerindeki en önemli değişiklikleri izlemek isteyen öğrenciler, üniversitede geçirdikleri süre boyunca yurt dışına gitmek için sayısız fırsat yakalarlar. Seyahat ve iş, olasılıklardan sadece bir tanesidir. Bu programın amacı, öğrencilerin farklı kültürleri yakından tanımalarını sağlamaktır.

Üniversitelerin farklı bölümlerinden öğrenciler bu programdan faydalanabilir, keyifli ve kazançlı bir zaman geçirebilirler. Üniversitelerdeki öğrenciler tarafından sevilir ve ayrıca Amerikan hükümeti tarafından denetlenir. Work and Travel programı sayesinde öğrenciler ayrıca İngilizceyi daha etkin bir şekilde öğrenebilmektedir. Work and Travel, kriterleri karşılayan öğrenciler için mükemmel bir fırsattır.

Work And Travel Nasıl Yapılır?

Work and Travel, ABD’deki öğrenciler için bir değişim programıdır. Üniversite öğrencilerinin katıldığı bu program sayesinde Amerika’ya kültür gezileri planlanmaktadır. Program sayesinde farklı ülkelerden ve özellikle Türkiye’den gelen üniversite öğrencileri Amerika’da eğitim görmekte ve seyahat edebilmektedirler.

Yazlarını çalışarak geçiren genç bireyler, bambaşka bir kültür hakkında bilgi edinebilirler. Work and Travel ile öğrenciler, Amerikan kültürünü yakından tanırken çalışabilirler. Üniversite öğrencilerinin bu Work and Travel programının bir parçası olmayı seçmelerinin nedeni budur.

İş Deneyimini Eğlenceli Hale Getirmek

Yolculuk ve yapılacak iş arasında bunalmış ve bitkin olmak nadir değildir. Küçük jestlerle kendinizi şımartmak mümkün. Örneğin bir işyerindeyseniz, iş yerinizi değiştirebilir ve manzaralı bir kafeye gidebilirsiniz. Daha sonra en sevdiğiniz kahve yerinde sıcak bir içecek yudumlayarak sakin bir plajda işinize geri dönebilirsiniz. Bu küçük hoşgörülerle kendinizi şımartmakta özgürsünüz.

Hangi Work and Travel Şirketi Seçilmelidir?

Birçok kişiyi en çok rahatsız eden şeylerden biri, hangi Work and Travel şirketine kayıt olabileceğidir. Birçok firma aslında kendi kârını düşünerekten öğrencilerin ya da Work and Travel düşünen gençleri düşünmeden hareket etmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki hususlara dikkat edin:

A) Kayıt yaptırmayı planladığınız şirketin ne kadar deneyimli olduğunu incelemeniz önemlidir. Daha önce şirkette bulunmuş öğrencilerden bilgi almak da çok önemlidir. Bir sorun varsa nedenini araştırın. Pek çok şikâyet veya mağduriyet hikâyesi, öğrencilerin hikâyelerine dayanmaktadır.

B) Katılmayı düşündüğünüz işletmedeki danışmanların kursta ABD’de ikamet edip etmediğini sorgulamanız önemlidir. Danışmanlarımız, herhangi bir sorun durumunda daha hızlı sonuç ve çözüm almalarını sağlamak için Mayıs-Eylül aylarında dört ay boyunca ABD’deki evlerine gönderilmektedir. Öğrencilerimiz, herhangi bir sorun yaşamaları durumunda mesai saati kaygısı yaşamadan danışmanlarımıza telefonla ulaşabilmektedir.

C) Görüşme yaptığınız şirket temsilcilerinin, sorularınıza kesin ve eksiksiz cevaplar verip vermediğini belirlemeniz önemlidir. Work and travel yıllık bir tatil programı değildir, bu nedenle programın artıları dahil her yönü açıklanmalıdır. Planınızla ilgili herhangi bir zorlukla karşılaşmayacağınızı iddia eden işletmelere dikkat edin.

Work and Travel ile Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Work and Travel programında ödenen para miktarı, öğrencilerin işverenle ilişkilerine, fazla mesai dahil çalışma alışkanlıklarına, ek çalışma saatlerine ve ikinci bir pozisyonda çalışıp çalışmamalarına göre değişmektedir.

Öğrencilerin bu Work and Travel programında kazanabilecekleri saat başı ücretler 8-16 USD arasında değişebilir. Tek bir işte harcayacakları saatler haftada 32 ile 40 arasında değişmektedir. Çalışma süresinin yanı sıra saatlik ücrete dayanarak, sadece bir işte çalışan ortalama bir öğrencinin üç aylık çalışma ve Seyahat çalışma süresi boyunca 3500-5000 USD kazandığı tahmin edilebilir.

Yapacağınız miktar program süresi boyunca ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir. Kalan para ile rahatça seyahat edebilir ve kazandığınız miktara göre cebinizde nakit para ile ülkenize dönebilirsiniz.

Work and Travel ile 3 ayda ne Kadar kazanabilirsiniz?

Work and Travel programınızdan elde edeceğiniz kazançlar tahmini değerler bakımında hesaplanabilir. Birçok kriterler ve iş deneyiminiz gibi etkenler aslında sizlerin kazanacağı ücrete ek/eksi olarak yansıtmaktadır. Bu ne demektir diye soranlar ise; Kasiyer olarak bir firmanın kasasında çalışmak sizlere saatlik kazancı sabit bir değer olarak saat = kazanç olarak dönebilir. Ancak nakliye, yükleme ya da perakende üzerine çalışan birisinde ise iş başı = ücret ya da ek bahşiş gibi eklemeler ile kazanç artışı söz konusu olabilmektedir.

Tahmini olarak 3 ayın sonunda $8,000 USD tutarında minimum kazanabilirsiniz. Maksimum kazanç miktarına gelince, 20.000$’dan fazla kazanmak mümkündür, ancak bu miktarlar genellikle katılımcılar tarafından elde edilmez. En yüksek puanı alan öğrenciler genellikle İngilizceyi oldukça iyi bilen, iş hayatını fiziksel yetenek ve deneyim açısından iyi anlayan, kursa üçüncü veya ikinci kez gitmiş, sağlam bir anlayışa sahip öğrencilerdir.

Gerçek dünyada olduğu gibi, bu program kapsamında minimum veya maksimum olarak ne kadar kazanabileceğimizi tam olarak bilmek mümkün değildir. Bu Work and Travel programının amacının para kazanmak değil, kültür bilincini geliştirmek olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle programa katılan öğrencilerimizi, öncelikli amacın her zaman para kazanmak değil, arkadaşlık deneyimi, sosyal etkileşim, kültür bilinci ve bu programdan elde ettiğimiz bireysel faydaların önemli olduğunun bilincine varmaya teşvik edilmektedir.

Bir şirkette sözleşmeli çalışan olarak çalışmak

Sözleşmeli çalışma genellikle deneyiminizi artırmanın, yeni beceriler kazanmanın ve özgeçmişinizi oluşturmanın harika bir yoludur. Ayrıca, uzun vadeli bir pozisyon taahhüt etmeden farklı endüstrileri örneklemenize olanak tanır. Ancak, bu tür istihdamın bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar, değerli sigorta yardımlarının eksikliğini ve kalıcı bir iş eksikliğini içerir. Ayrıca, sözleşmeli çalışma monoton ve zaman alıcı bir süreç haline gelebilir.

Tam zamanlı çalışanların aksine, müteahhitlerin bir şirketin başarısına yatırım yapmaları pek olası değildir. Şirketin başarısında herhangi bir çıkarları olmasa da birçok şirket müteahhitlerin uzmanlığına çok değer verir ve belirli projeler ve görevler için onlara bakar.

Ücretsiz iş değişimleri

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, seyahat etmek ve çalışmak için ücretsiz iş değişimlerine katılmayı seçebilirsiniz. Bu değişimler genellikle birkaç günden birkaç aya kadar sürer. Bir iş değişimine katılmaya karar verirken, ayrıntılı yazıları dikkatlice okuyun. Planladığınızdan daha uzun süre kalmanız gerekebilir.

Çalışma değişimlerinin faydaları arasında yeni beceriler öğrenme, yerel insanlarla tanışma ve yeni bir kültür keşfetme şansı yer alır. Ancak, genellikle para, konut veya özel ayrıcalıkları içermezler. Bu değişimler genellikle bir haftadan üç aya kadar sürer ve çoğunlukla esnek bir programı olan gezginler içindir.

Bir iş değişimine yerleşmek zor olabilir, ancak sizinle çalışmaya açık bir ev sahibi bulmak mümkündür. Sabırlı ve esnek olun. Bazı Work Exchange sunucuları bir veya iki ay boyunca yanıt vermeyebilir, bu nedenle potansiyel sunucunuzla önceden görüşmeyi unutmayın. Yeterince esnekseniz, değişime hemen ertesi gün başlayabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce vize şartlarını da araştırmalısınız.

Uzak bir ev ofisinden çalışma

İş için uzak bir ev ofisinden çalışmak giderek daha popüler bir seçenek. Daha fazla insan işlerine telekomünikasyon yapıyor ve boş zamanlarını seyahat etmek için kullanıyor. ABD’de bir yıl sürecek bir yolculuk giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor. Bu düzenleme hem esnek hem de uygun maliyetlidir.

Birçok şirket, uzak bir çalışanı işle ilgili masraflar için geri ödeyecektir. Ayrıca çalışanın cep telefonu masraflarını da geri ödeyecekler. Ayrıca bazı firmalar laptop veya masaüstü bilgisayar temin edecekler. Ancak, uzaktaki bir çalışan, işleri değiştirirken dizüstü veya masaüstü bilgisayarı iade etmelidir.

Uzaktan çalışma, iş-yaşam dengesini iyileştirebilir. Çalışanlar işe gidip gelmeyerek sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda dikkati dağılmadan daha sessiz bir ortamda çalışabilirler. Uzaktan çalışma, başka bir bonus olan iş arkadaşlarınızla ilişkileri de geliştirebilir. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, evden çalışanlar, ofis tabanlı meslektaşlarına göre %13 daha üretken. Uzak bir ev ofisi, çalışanların aynı anda seyahat etmesine ve çalışmasına izin verebilir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle