NEHİRLERİN GÜZELLEŞTİRDİĞİ AVRUPA BAŞKENTLERİ

Ülkeler

Bazen koskoca denizlerin, okyanusların yapamadığını kıvrım kıvrım uzanan nehirler yapar. İçinden geçtiği şehri öyle bir güzelleştirir ki bu nehirler, gerçekten de ne deniz ne de bir okyanus kıyısına ihtiyaç yoktur bu şehirlerde. 

PRAG

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, dünyanın en estetik şehirleri arasında yer alır. Çoğu gezgin tarafından Avrupa’nın en güzel şehri olarak tanımlanan bu şehir, sahip olduğu çoğu güzelliği içinden geçen ünlü Vltava Nehri’ne borçludur. Dünyanın en romantik köprüsü olarak bilinen Charles Köprüsü ve ihtişamıyla dillere destan Prag Kalesi yapılırken, mimari her ayrıntı Vltava Nehri düşünülerek planlanmış.

Prag

BUDAPEŞTE

Orta Avrupa’dan çok uzaklaşmadan içinden geçen nehirle güzelleşen bir başka başkente geçiyoruz. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, içinden geçen Tuna Nehri ile, bırakın güzelliğine güzellik katmayı yüzlerce şarkıya şiire konu olmuş. Şehri Buda ve Peşte olarak ikiye bölen Tuna Nehri, bir tarafına aldığı tarihi yapılar ve diğer tarafına aldığı doğal güzellikler ile Budapeşte’yi tekneler vasıtasıyla deneyimlemek için en yol. Budapeste

LONDRA

Thames Nehri için “Londra’nın her şeyi” ifadesini kullansak, kesinlikle abartmış olmayız. Londra’da görülmesi gereken güzelliklerin çoğu şehrin içinden geçen Thames Nehri’nin kıyısında konumlanır. Londra’nın adeta simgesi haline gelmiş Big Ban, London Eye ve London Bridge ise bu güzellikler arasında en çok bilinenler.

Londra

PARİS

Avrupa’nın en romantik şehri Paris için ünlü Eiffel Kulesi’nin ne denli önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Dünya çapında ünlü bu şehir simgesinin hemen yanında konumlandığı nehir ise Sen Nehri’dir. Şehirde Romantik bir akşam geçirmek için yapacağınız hemen her aktivitede Eiffel Kulesi ile birlikte başrol oynayan Sen Nehri, ev sahipliği yaptığı tekne turları ile de şehrin turistler tarafından en çok tercih edilen noktalarından biridir.

Paris

LİZBON

Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulan Lizbon, belki de sırf bu nedenle dünyanın en güzel şehirleri arasındadır. Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bu şehrin güzelliğini borçlu olduğu şey tartışmasız Tejo Nehri’dir. Durağanlığı ve genişliği ile oldukça estetik bir görünüme sahip olan nehir, şehrin ışıl ışıl parlayan yapıları ile de birleşince ortaya mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken bir Portekiz başkenti çıkıyor.

Lizbon

AMSTERDAM

Köprüleri ve kanalları ile meşhur Amsterdam, köprülerinin ve kanallarının varlığını borçlu olduğu Amster Nehri ile Avrupa’nın en güzel başkentleri arasında yer alır. Şehrin en çok turist çeken dünyaca ünlü caddesi Red Light District’i ikiye bölen nehir, şehrin en önemli turizm aktivitesi olan kanal turlarının da ev sahibidir.

Amsterdam

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle