Nepal Gezi Rehberi

Gezi Rehberi

Bir yanınız dünyanın en yüksek dağları, diğer yanınız çok sayıda tapınak ve güleryüzlü insanlar. Nepal’den bahsediyoruz, evet. Nepal doğa ve macera severlerin mutlaka görmesi gereken destinasyonlardan biri. Dünyanın çatısı olarak bilinen Himalayalar’ın büyük bir kısmının burada olması, yeşilliklerle kaplanması ve çok sayıda ekstrem spora ev sahipliği yapması bu ülkeyi öne çıkarıyor. Tabii bir de işin spiritüel kısmı var ki, Nepal’de çok sayıda manastır bulabilirsiniz ve kendinizi meditasyona verebilirsiniz.

Ülke gelişmişlik olarak Türkiye’nin gerisinde olduğundan; yollarda gereğinden fazla vakit harcamaya, kirli havayı solumaya, dağınık elektrik telleri görmeye hazırlıklı olun. Bu elektrik tellerini ilk gördüğümde çok şaşırmıştım ama sonrasında gözüm alıştı. Buna rağmen; dünyanın en yüksek dağlarında yürüyüş yapmak, müthiş manzaralara şahitlik etmek, dünyanın en fotojenik ülkelerinden biri olarak gösterilen lokasyonda enfes fotoğraflar çekmek, kötü şartlara rağmen yüzleri sürekli gülen insanları görmek için bile Nepal listenizde yer alabilir.

 

nepal gezi rehberi

Nepal hakkında bilgiler

İnekler Hindistan’da olduğu gibi burada da kutsal. Yollarda çok sayıda inek görmeye hazırlıklı olun.
Yine aynı şekilde barışı, merhameti, gücü ve bilgeliği destekleyen Nepal Dua Bayrakları da çok yaygın.
Budizm dininin kurucusu olan Siddharta, Nepal’de doğmuş.
Bob Marley çok seviliyor ve her sokakta şarkılarını duyabilirsiniz.
Ülkede sokağa tükürmek çok normal bir davranış olarak algılanıyor.
Motorsiklet çok yaygın bir ulaşım aracı.
Çocuklar çok neşeli ve karşılaştıkları insanlardan çikolata istiyor. Çikolatanız yoksa ikinci tercihleri para oluyor.
Nepal’de bulunan 10 adet Himalaya tepesi 8000 metreden, 1380 adet Himalaya tepesi de 6000 metreden yüksek.
Nepal dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in de bulunduğu ülke.
Ülkenin %68’i dağlardan ve %39’u ormanlardan oluşuyor.
Nepal’de 35 adet farklı orman ve 75 adet farklı bitki çeşidi mevcut.
Nepal’de 6000 adet nehir bulunmakta. Bu sebepten rafting açısından oldukça zengin.

 

nepal insanlar

Nepal gezilecek yerler

Kaotik başkent Kathmandu, yeşile doyamayacağınız Pokhara ve vahşi ormanlarıyla Chitwan mutlaka görülmeyi hak ediyor. Nepal 2015 yılında büyük bir deprem atlattığından, yolların zarar gördüğünü ve ağırlıklı olarak tek şerit olduğunu söyleyebilirim. Bu sebepten imkanınız varsa, Pokhara’ya ve Chitwan’a uçak ile gitmenizi önerilir.

Kathmandu gezilecek yerler

Kathmandu ağırlı olarak tapınakları ve maalesef hava kirliliği ile öne çıkan bir şehir. Burada UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan çok sayıda tapınak bulabilirsiniz.

1. Swayambhunath Tapınağ

Swayambhunath Tapınağı

15. yüzyılda inşa edilen bu tapınak bir Tibet Budist tapınağı ve mimari olarak kübik forumda inşa edilmiş. Yan kapısından girdiğinizde ücretsiz olan bu tapınağa çıkarken çok sayıda maymun göreceğinizin garantisini verebilirim. Kathmandu’yu tepeden görmeye hazır olun.

2. Durbar Meydanı

drubar meydani nepal

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu meydan, Kathmandu’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi. Bu meydanda çok sayıda tapınak ve tarihi bina yer alıyor. Meydanın giriş ücreti 1000 Nepal Rupisi.

3. Pashupatinath Tapınağı

pashupatinath-tapinagi-nepal-gezi-rehberi

Bagmati nehrinin kıyısında bulunan bir Hinduizm tapınağı olan Pashupatinath Tapınağı da Durbar Meydanı gibi UNESCO Dünya Mirası listesinde. Bu tapınağı diğer tapınaklardan ayıran en önemli özellik, ölülerin vücutlarının ayin eşliğinde yakılıyor olmasıdır. Giriş ücreti 1000 Nepal Rupisi.

4. Garden of Dreams

Kathmandu’da biraz tapınaklardan uzaklaşıp, kuş sesleri eşliğinde çimlere uzanmak isterseniz gideceğiniz yer Gardens of Dreams. Burası 1920 yılında inşa edilmiş ve 6.895 metrekarelik bir alana yayılmış yeşillikler içinde bir yer. Giriş ücreti 200 Nepal Rupisi.

5. Kopan Monastırı

Doğu Nepal’in tepesinde yer alan bu tapınak Nepal’i 360 derece gören bir Tibet Budist tapınağı. Yüzlerce keşişin olduğu bu tapınakta, Budizm ile alakalı sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ayrıca bu aralar popüler olan ve benim de yapmak istediğim 10 günlük sessizlik kampı(vipassana) için de ideal yerlerden biri.

6. Thamel Meydanı

thamel meydani nepal

Nepal’den alışveriş yapmadan dönmek istemiyorsanız, Thamel Meydanı’na mutlaka uğramalısınız. Bu meydanda çok sayıda geleneksel kıyafet, şal, çay, baharat çeşitleri ve süs eşyası bulabilirsiniz. Bu meydanda gezerken dükkanlarda çalan Om Mani Padme Hum mantrası size eşlik edecek. 

Kaynak:medium.com

Rate article
Gezebildiğin Kadar
Add a comment