New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

Amerika

Amerika denilince akıllara gelen ilk şehirlerden biri hiç kuşkusuz ki New York. Amerika’nın en kalabalık şehri olma özelliği de gösteren New York, her sene yerli yabancı milyonlarca turist ağırlıyor. Turist yoğunluğunun sebebi görülmesi gereken birçok yere sahip olmasından geliyor. Ama gezip görmek isteyeceğiniz yerler maalesef o kadar da ucuz değil. Örneğin, New York’a gelen her turistin mutlaka görmek isteyeceği yer olan meşhur “Özgürlük Anıtı”na girmek için üç ayrı bilet çeşiti var. Mesela heykelin taç kısmına çıkmak isterseniz “Crown Ticket” denilen bileti 28$’a satın alıyorsunuz. Tabii bu fiyat bilet almayı son dakikaya bırakmadan yaklaşık bir hafta önceden alırsanız geçerli. Ama New York demek, fazla parayı gözden çıkarmak demek değil. İşte New York’ta paranızı cebinizde tutacak aktiviteler…

1- High Line Park’ta gezintiye çıkın


Kullanılmayan New York Central Railroad dağ yolunda kurulmuş olan High Line Park’ın uzunluğu yaklaşık 2.33 km civarında. Gansevoort ve Batı 34. cadde arasında pek çok girişi bulunan bu parkın merdivenlerini çıktığınızda sizi muhteşem şehir manzarası ve meşhur Hudson Nehri karşılayacak. High Line Park yapılırken doğal bitki örtüsüne hiç zarar verilmemesi, hatta yeni bitki türlerinin de getirilmesi sebebiyle bozulmamış doğasıyla gelenleri kendine hayran bırakıyor. İki yanında salıncaklar olan yürüyüş yolları, Amerika’ya özgü olmayan 210 bitki çeşiti, kümeleşmiş çimenlikler, değnek çiçekleri, koni çiçekleri ve çalılıklar turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bunların yanı sıra High Line Park’ın kültürel yanını da es geçemeyiz. Park kuruluşundan bu yana birçok geçici tesise ve çeşitli performanslara ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Kısacası şehrin üzerinde yer alan bu yemyeşil park, ziyaretçilerinden hiç bir ücret talep etmeden New York’un en güzel manzaralarından birini sunuyor.

2- Rockefeller Center’a uğrayın


Amerikan tarihinde hatırı sayılır bir yere sahip Rockefeller ailesi tarafından kurulan Rockefeller Center, Amerika’nın diğer ünlü binası olan Empire State gibi oldukça yüksek ve ziyaretçisi çok olan bir gökdelen. Yılın her zamanı güzel olsa da özellikle Noel zamanı görenleri kendine hayran bırakıyor. New York tatiliniz Noel zamanına denk geliyorsa, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Şehir manzarasını doyasıya izlemek isteyen ziyaretçiler günün her saati ziyarete açık olan Rockefeller Center’a 17-27$ civarında bir fiyat karşılığı girebiliyorlar. Ama Noel zamanı kurulan efsanevi çam ağacı ve buz pateni pisti ziyaretçilere açık ve ücretsiz. Patenlerinizi kapıp muhteşem Rockefeller Center havasıyla yeni yıl zamanını ücretsiz bir şekilde geçirebilirsiniz.

3- Central Park’ı ziyaret edin


1850 yılında yapımına başlanan Central Park, ABD’nin peyzaj ve düzenleme çalışmalarıyla kurulan ilk park olma özelliği taşıyor. Her yıl yaklaşık 25 milyon kişi tarafından ziyaret edilen bu park, toplam 800 metre eninde 4 km uzunluğunda bir alan üzerine kurulu. Birçok ünlü dizi ve filme de ev sahipliği yapan park, oldukça popüler. Durum böyleyken, New York’taki en pahalı evler de tabi ki Central Park manzaralı olanlar oluyor. Central Park’ta üç büyük göl, büyük bir hayvanat bahçesi, spor alanları, yürüyüş parkuru, konser alanları ve buz pateni pisti bulunuyor. Hayvanat bahçesi ziyaret için yetişkinlere 12$, 3-12 yaş aralığındaki çocuklara 7$ civarında bir ücret talep etse de yaz aylarında düzenlenen festivallerde pek çok tiyatro, dans, konser ve müzik şovu tamamen ücretsiz. Bunların dışında Central Park’a girişin her zaman ücretsiz olduğunu unutmayın!

4- Sanat galerilerini dolaşın


Sanatın kalbinin attığı en büyük şehirlerden biri de New York. Özellikle sanat ruhunun tam olarak yansıdığı Chelsea’de, New York’un en güzel sanat galerileri mevcut. 27. ve 29. caddeler arasında yer alan ünlü Chelsea barları eğer size çok para harcattıysa ve yapacak ücretsiz aktiviteler arıyorsanız sanat galerileri tam da size göre. Chelsea’de heykeller, tablolar, kısa filmler ve aklınıza gelebilecek daha bir çok sanat sergisi bulunuyor ve bunların çoğunu ziyaret etmek tamamen ücretsiz! Buna ek olarak tüm sanatseverlerin bildiği Manhattan’da bulunan “Museum of Modern Art” sanat müzesinin giriş ücreti 25$. Eğer bu ücreti ödemek istemiyorsanız Cuma akşamları girişler ücretsiz. Cuma günü gelen ziyaretçiler galeri, sergi, film yani kısacası müzenin tüm koleksiyonlarını bedava gezebiliyor. New York’u ziyaret ederseniz bütçenizi hiç zorlamadan sanata doyabilirsiniz!

5- Brooklyn Köprüsü’nü ziyaret edin


Yapımına 1870 yılında başlanan ve tam 13 yıl sonra yani 1883’te tamamlanan ünlü Brooklyn Köprüsü, Brooklyn ve Manhattan’ı birbirine bağlıyor. New York’un simgelerinden biri olmayı başaran Brooklyn Köprüsü, her iki yakadan da oldukça güzel bir manzaraya tanıklık ediyor. Köprüde yayalara özel bir yol ve bisiklet yolu da mevcut olduğundan, şehrin muhteşem kuş bakışı manzarasına tamamen ücretsiz bir şekilde ulaşılabiliyor. Brooklyn Köprüsü sunduğu muhteşem manzarasıyla özellikle fotoğrafçıların da yoğun ilgisini çekiyor. Fotoğraf makinelerinizi kapın ve New York’un muhteşem manzarasının keyfini ücretsiz bir şekilde sürün! Tüm bunlar sona erdiğinde de Brooklyn Köprüsü Parkı’ndaki atlı karıncayla muhteşem gezinize biraz da eğlence ekleyin.

Kaynak: valiz.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle